| anonim_4396 a întrebat:

De obicei, oamenii folosesc denumirea de prietenie cu beneficii atunci cand vorbesc despre o relatie de prietenie in care cei implicati fac sex din cand in cand, fara sa formeze oficial un cuplu (cel putin, eu asta inteleg).
Atunci cand spui ca ai o relatie cu beneficii suna ca si cum profiti de pe urma omului respectiv si ai niste beneficii de pe urma lui. Dar, atata timp cat tu nu il manipulezi pe celalalt, ci doar vreti amandoi acelasi lucru atunci de ce se cheama tot prietenie cu beneficii?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Toate rahaturile astea vin din usa

| Hammurabi a răspuns:

Bineînțeles că există beneficii. Și bineînțeles că profită ambii, unul de celălalt.
Deci profitul e de ambele părți. Altfel nu funcționează.
Ce ți se pare aiurea? Modul de exprimare?

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Daca eu as vrea sa joc tenis cu tine, iar tu ai vrea sa joci tenis cu mine si am iesi amandoi pe teren sa jucam tenis atunci ar insemna ca profitam unul de altul? Este acelasi lucru si cu sexul intr-o prietenie, doar ca multi oameni au intiparit in mintile lor ca sexul este o activitate mai altfel decat toate celelalte.

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

A beneficia nu înseamnă a profita. It's as simple as that.

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Nu asta era ideea. Incercam sa spun ca mi se pare aiurea ideea conform careia daca faci sex cu un prieten atunci ai o prietenie cu beneficii, iar daca iesiti regulat, de exemplu, sa jucati tenis, dar nu aveti si relatii sexuale atunci nu ai o prietenie cu beneficii. Sunt pur si simplu 2 activitati diferite, asa cum teatrul este diferit de matematica. Ideea conform careia sexul este o activitate mai altfel decat toate celelalte consider ca este o distorsionare a realitatii.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Verbul a profita nu are doar conotație negativă.
Dacă ne întâlnim pe teren și jucăm tenis, ar fi incorect să spui "am profitat că ne-am întâlnit, și am jucat tenis"?

| Emma30555 a răspuns:

Beneficiu nu e un cuvant negativ, poate fi inlocuit cu avantaj. Prietenie cu avantaje suna mai bine? E doar o denumire, nimeni nu o intelege ca manipulare sau profitare, e vorba de faptul ca sunt persoane care fac sex fara a fii un cuplu oficial, se simt bine, poate ies impreuna dar nu au obligatia de a fi fideli sau ce mai implica o relatie clasica de iubire

| mastadont a răspuns:

Pentru că ambii parteneri beneficiază de sex, deci beneficiile sunt prezente și nu e nevoie de manipulare. Diferența față de o prietenie normală este sexul, care este văzut ca un beneficiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca o prietenie obisnuita nu presupune sex. Acele "beneficii" se traduc prin sex. Deci ai un bonus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei

Așa se cheamă conceptul si poate fi interpretat

Se referă la beneficiile sexului în principiu, însă asta nu înseamnă că se limitează doar la atat

Sunr și persoane care încearcă sa obțină asta fără să admită însă că de fapt asta vor

| Mopmop a răspuns:

Nu exista prietenie adevarata sau cel putin este extrem de rara.
Sub nici o forma nu sunt de acord cu "prietenia intre un barbat si o femeie".
MEREU va exista un itetes dintr-o parte sau alta gen material, psihologic, sexual si lista poate continua.
Revenind la cele spuse de tine, prietenia cu beneficii se refera strict la relatii sexuale.
E fain si pentru un barbat sau o femeie sa se intalneasca doar pentru asta fara alte faze gen ce fac cu chiria, sotul/sotia nu ma satisface, etc.
Problema apare atunci cand unul din ei vrea mai mult si vraja se rupe.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

In secolul asta, se practica preacurvia la scara larga si se va pedepsi in numele lui Dumnezeu, un barbat si o femeie daca impreuna nu formeaza un trup si se abat de la invataturile Biblice, ci isi ghideaza viata dupa instinctele animalice si diavolesti, se vor pierde inlauntrul pacatului, lasa prieteniile cu beneficii si devino femeia barbatului tau, loiala, cuminte si credincioasa, cu frica de Dumnezeu, Amin!