| luizalulu23 a întrebat:

De trei luni nu mi-a venit ciclul iar prietenii imi spun ca s-ar putea s fiu insarcinata...dar eu nu am avut niciun contact sexual.incep sa ma ingrijorez poate fi ceva grav?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceaiul de crețișoare ajută la reglarea hormonală și apare și menstra.
Prietenii fac mișto de tine, nu poșți rămâne însărcinată dacă nu ai avut contact sexual.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poti ramane insarcinata numai daca faci sex, nu iti mai face griji degeaba si nu mai crede tot ce auzi de la unu si altu si consulta un ginecolog, s-ar putea sa fie si o dereglare hormonala

| serendipity8300 a răspuns:

Probabil e doar un dereglaj al ciclului menstrual. sfatul meu daca vrei sa afli exact ce se intampla ai putea merge in vizita pana la ginecolog

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dereglări hormonale, întreabă medicul ginecolog.Succes.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă nu ţi-ai început viaţa sexuală sau NU ai avut contacte sexuale în ultimele 4 luni, NU ai cum să fi însărcinată!

Ar fi indicat să mergi la un CONTROL ginecologic, mai ales că ai o întârziere de 3 luni!

La ginecolog POŢI merge şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

O să-ţi facă o ecografie ovariană ca să "verifice" starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine - e posibil să fie vorba de chist ovarian sau ovar polichistic, acestea generează întârzieri aşa de mari!

Dacă ai unul din aceste diagnostice, o să-ţi prescrie tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni şi control ginecologic periodic!

Dacă nu, o să-ţi prescrie tablete de Duphaston pe 10-30 zile, după care o să-ţi vină menstruaţia!

Dacă NU mergi la ginecolog, situaţia NU se "rezolvă singură" ( de la sine )!

Acum, TU faci cum vrei - dar, dacă ai unul din cele 2 diagnostice ( sau o altă "problemă" medicală ) şi NU te tratezi, POT apărea COMPLICAŢII diverse, chiar să devi sterilă ( să NU mai poţi face copii )!

| Oana92 a răspuns:

Daca nu ai avut contact sexual sigur nu esti insarcinata, in schimb poti avea un chist, o dereglarea hormonala sau esti foarte stresata. Mergi la medic pentru a fi sigura. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca iti intarzie ...sau nu stiu, du-te la doctor:*

| Vallerie a răspuns:

Nu cred ca e ceva foarte grav...Insa ar trebui sa consuli un genecolog cit mai repede posibil!

| trolloll a răspuns:

Cum crezi tu ca ramai insarcinata daca nu ai facut sex vreodata? daca esti f mica e o dereglare.se intampla la inceputul ciclului. obisnuieste-te sa mergi la doctor.el te poate lamuri mult mai bine ca noi