| diaclaudia a întrebat:

De un an de zile ma chinui sa raman gravida. am glanda tiroida si ganglion pe glanda oare asta sa fie problema

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toata lumea are tiroida, probabil tu ai o disfunctie a glandei tiroide. Daca incerci de un an, trebuie neaparat sa te duci intai la ginecolog. Dupa un consult, un ecograf si cateva teste, el te va indruma spre un endocrinolog sau spre teste suplimentare. Drumul inceput de tine e unul greu si de durata, dar merita, fiindca la sfarsitul lui vei avea un copilas. Pentru asta trebuie sa-ti reglezi functia tiroidei, a suprarenalei, hipofizei si a ovarelor, precum si sa te asiguri ca trompele tale sunt permeabile, uterul nu este malformat, ovulatia exista. Mai conteaza ca partenerul tau sa fie fertil, asa ca la prima vizita la ginecolog, ia-l si pe el pentru o spermograma.

6 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Consulta un dr endogrinolog bun cat mai urgent

| pisi dy a răspuns:

Felicitari ca ai glanda! Mai fata, toata lumea are glanda, ba chiar mai multe... dar tu nu spui ce afectiune ai la glanda aia. Zici ca ai un ganglion? ti-a zis un doctor? nu cumva e vreun nodul? si atunci de care este: "rece","cald", il simti tu, ai facut o ecografie ceva? mergi la un endocrinolog sa-ti dea un diagnostic si un tratament daca e cazul! si cum te-ai "chinuit " sa ramai gravida? ai facut dragoste in perioada fertila? stii care este asta?

| dichi a răspuns:

Puteti incerca preventiv un tratament naturist pentru glanda tiroida. Este 30 de lei si poate fi achizitionat de pe siteul: http://www.tratament-naturist.com.ro/......i-Naturist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu draga...nu ai avut partenerul potrivit...

| diaclaudia explică:

Nu prea cunosc in constanta medici endocrinologi. daca esti din constanta si sti terog ajuta-ma

| diaclaudia explică:

Da o sa ma duc si la un endocrinolog, inca nu stiu ce am la glanda nu am fost la doctor ca sa am un diagnostic corect dar de ceva timp 3 luni m-am ingrasat si am un nodul la gat pe glanda si este cald, cat despre perioada fertila stiu cand e si fac dragoste aproape in fiecare zi, sau chiar si in fiecare zi nu duc lipsa.