| julz a întrebat:

De vreo 12 zile am inceput sa iau anticonceptionale si in doua din zile am uitat de pastile la ora respectiva si le-am luat cu intarziere de 2 ore, iar a doua zi am avut contact sexual neptrotejat si a ejaculat in mine, dar am luat pastila cu regularitate la ora care trebuia sa o iau si in urmatoarele zile la fel.
intrebarile mele sunt urmatoarele :
1) credeti ca am cum sa raman insarcinata din cauza a ceea ce am mentionat mai sus?
2) credeti ca anticonceptionalele si-au facut efectul avand in vedere ca le iau doar de atata timp?
va multumesc

5 răspunsuri:
| Allexis a răspuns:

Nu, nu se intampla nimic daca ai luat pilula cu intarziere de doua ore. Felicitari ca iei anticonceptionale, e semn de maturitate.

| yourfriend111 a răspuns:

1) credeti ca am cum sa raman insarcinata din cauza a ceea ce am mentionat mai sus?

Anticonceptionalele nu sunt 100% sigure sunt foarte dese cazurile in care ramai insarcinata chiar si asa...
Si prin asta am raspuns si la prima intrebare.

| nebunu_5532 a răspuns:

Din cite cunosc eu anticonceptionalele se pot lua cu o intirziere de pina la 12 ore

| C94 a răspuns:

Anticonceptionalele nu isi fac efectul imediat, ci dupa mai multe zile si trebuie luate regulat la aceeasi ora pentru a putea fi eficiente.Pentru a afla daca esti insarcinata sau nu ar trebui sa faci un test de sarcina sau sa mergi la ginecolog; nu poti afla insa daca esti insarcinata decat dupa 2 saptamani de la contactul sexual; pe viitor iti recomand sa nu mai uiti de pastila.

| dorina_9415 a răspuns:

Nu se intampla nimic daca le-ai luat cu 2 ore intarziere.nu ramai insarcinata.