| AndreeaBianca123456 a întrebat:

Hei! Am si eu o problema. Vineri am avut contact sexual si a ejaculat in mine. Eram cam in ultima zi a menstruatiei. Iau anticonceptionale de 3 luni Belusha si joi terminasem ultima pastila placebo din blister. Vineri insa, am uitat ca nu mai am pastile, trebuia sa le incep pe cele albe si cand mi am adus aminte am cautat la toate farmaciile din orasul meu si nu avea. Am gasit in cele din urma, in constanta dimineata asta si am luat o la 13 ore de la ora care o luam de obicei. Este vreo posibilitate sa raman insarcinata din moment ce ejaculase in mine ieri sau este valabila asta de acum daca nu ma protejez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un comprimat uitat între zilele 1-7 (primul rând). Continuaţi să luaţi comprimatele la ora obişnuită şi utilizaţi metode contraceptive suplimentare pentru următoarele 7 zile, de exemplu, un prezervativ. Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna precedentă omisiunii comprimatului, trebuie să înţelegeţi că există riscul unei sarcini. In acest caz, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, există RISC de sarcină deoarece ai întârziat cu administrarea tabletei mai mult de 12 ore - situaţie în care efectul contraceptiv se REDUCE :(

În următoarele 7 zile trebuie să iei măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule/creme spermicide, etc. )!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_3782_26.09.11.pdf?anmPage=185&ID=3682

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Ai sanse minuscule de a ramane din ce ai facut deja. Continua cu ACurile ca inainte, dar pentru urmatoarele 7 zile o faceti protejat (sau va abtineti).