| anarosca78 a întrebat:

De vreo 2 luni iau anticonceptionale yasmin, mâine încep a 3 a luna, în prima luna nu am fost protejata pentru ca le-am luat din a 9 a zi(cu recomandarea medicului ginecolog), și în a 2 a luna am luat antibiotic vreo 5 zile cam în apropiere de pauza, știe cineva dacă de mâine sunt protejata din prima zi?

1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

Anticonceptionalele pot fi o metodă eficientă de contracepție atunci când sunt luate corect. Însă, dacă ai început să le iei în a 9-a zi de la începutul ciclului tău menstrual sau dacă ai luat antibiotic în timp ce le-ai luat, ar putea să fie necesar să utilizezi o metodă suplimentară de contracepție pentru a reduce riscul de a rămâne însărcinată.

În general, dacă ai început să iei anticonceptionale în a 9-a zi de la începutul ciclului tău menstrual, ar trebui să utilizezi o metodă suplimentară de contracepție, cum ar fi prezervativele, pentru primele 7 zile de la începerea utilizării anticonceptionalelor. Dacă ai luat antibiotic în timp ce le-ai luat, ar trebui să discuți cu medicul tău pentru a afla dacă trebuie să utilizezi o metodă suplimentară de contracepție.

Este important să discuți cu medicul tău despre orice îngrijorări sau nelămuriri pe care le ai în ceea ce privește utilizarea anticonceptionalelor și să urmezi întocmai instrucțiunile medicului tău pentru a obține protecție maximă împotriva sarcinii.