| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecută am inceput sa iau anticonceptionale yasmin pentru reglarea menstruatiei, la recomandarea medicului ginecolog le-am luat din a 9 a zi de ciclu, normal se luau din prima sau maxim zilele 2-5, luna trecuta am inteles ca nu am fost protejată sexual, azi termin pauza de 7 zile si menstruatia, intrebarea mea este, acum cand incep al doilea blister sunt protejată chiar din prima zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

In prima luna nu ai fost protejata din cauza ca ai inceput in ziua 9 si pastilele AC nu au avut timp sa inhibe ovulatia.
In cazul in care ai terminat pauza si vei incepe un blister nou, fara intarzieri si vei lua pastila fara exceptii si mereu la aceeasi ora, da, vei fi protejata, deoarece de data aceasta ovulatia va fi inhibata.