| Pufuleteeeee a întrebat:

Deci...am auzit azi prima oara la scoala sa calculam aria unui patrat si formul aia simpla pe care o stiu dar vroiam sa intreb ce reprezinta L si l adica Lmare si lmicbig grin? funditabig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L=unime
l=latime

7 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Dar ce inseamna TPU stii? Ne pui intrebari capcana de clasa a cincea!

| ALEXANDRA1356 a răspuns:

Lungine si latimehappy
Dar asta era la dreptunghi din cate stiu eu.big grin

| anonimaDeLa3 a răspuns:

Hei! Nu este L si l la patrat.Astea sunt lungimea si latimea in dreptunghi! Apropo aria patratului=l la a doua l-latura

| DdDiX a răspuns:

L-reprezinta lunigimea(care este in dreptunghi)
l-latimea(in dreptunghi, in patrat)

deci ...formula unui ariei unui patrat este Aria= Latimea la patrat

| DenDi a răspuns:

L e luginea si l e latimea

| Blue_1119 a răspuns:

Lungimea si Latimea
tongue

| alexia221 a răspuns:

L=lungimea l=latimea :*>