| anonim_4396 a întrebat:

Daca stiu aria unui patrat, cum aflu perimetrul? puppy dog eyes

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scoți de sub radical aria, afli cât e o latură și apoi afli perimetrul după formulă.

| HeLp222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aria patratului e 72 cm la puterea a2a.

| anonim_4396 explică (pentru HeLp222):

Off, ce număr tâmpit. Cel mai simplu mi se pare să aflăm radical din 72 și apoi(pentru a afla perimetrul) rezultatul să-l înmulțim cu 4(laturi), dar vor ieși multe numere. Astfel ar trebui să găsim alt mod de aflare a perimetrului. (al doilea mod)"Desfășurăm" 72 ne dă 3 la puterea a doua și 2 la puterea a treia, ne dă 3radical din 8, și acum înmulțim cu patru(laturi).
Gata. Nu știu dacă e corect, dar na.,.