| Navalicu a întrebat:

Deci daca un băiat și cu o fată vor să întrețină o relație sexuală, băiatul are 18 și fata 14 si e de comun acord să o facă, se pedepsește dacă fata a vrut?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, pana la 15 ani e infractiune, tinand cont si de diferenta de varsta. Mai aveti rabdare, ea inca e copil.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta constituie infractiunea de act sexual cu un minor, prevazuta si pedepsita de Codul penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| sofisis a răspuns:

La 14 ani nu are drept de a-si da consimtamantul. Deci da, intri la act sexual cu un minor.

| Turbo223 a răspuns:

Da.Minorul sub 15 ani nu are discernamant, daca avea cel putin 15 ani si declara ca a vrut nu era nimic.

| doctorrusen a răspuns:

Sigur ca nu, vine si procurorul si o faceti in 3

| vreucarteaIT2013 a răspuns:

O are de 29cm?