| SamsungElectronics a întrebat:

Bună seara tuturor!

Vreau să vă spun ceva! Un băiat de 19 ani poate să fie într-o relație cu o fată de 13, 14, 15 ani dacă nu trec la treburi mai serioase cum ar fi să întrețină relații sexuale sau să se culce în acelaș pat amândoi? (Doamne Ferește) Poate să ajungă băiatul de 19 ani să răspundă penal sau ceva de genul? Sau să ajungă la corupere de minori dacă nu a avut contact sexual cu fata de 13, 14, 15 ani?

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, exclus!
Asta inseamna pedofilie, corupere de minore si pedeapsa este puscarie pe acre ar merita-o din plin la maxim, pentru ca are obsesii bolnave cu fetite mici.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa fie corupere daca nu are loc sexul? Poti avea sa ai o amica de 13 ani, la prietenii nu e limita de varsta. Mai ales daca nici in acelasi pat nu dorm, ce naiba.

Penal e cand face sex cu ea, desi si asta e f greu de dovedit la o adica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca parintii ii prin impreuna, poate sa-l acuze de seducere si corupere de minore, ca doar copila aia a pleact cu un barbat pedofil, care urma sa o violeze.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Trebuie o dovada ca fac sex, altfel nu conteaza, ce, cand te vad impreuna cu unu, inseamna ca esti neaparat gagica lui?!
Ca asa poate sa zica parintii orice, cine ii crede fara dovezi?

Poate sa zica ca le-a furat 1 milion de dolari, instanta se ia dupa dovezi, nu dupa ce zice cineva si atat.
Cum arati ca acel baiat a plecat cu aia ca e pedofil, si ca urma sa o violeze?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Ba conteaza, atata vreme cat sunt prinsi impreuna, fiindca parintii fetei il pot acuza de seductie si coripere de minore (chiar daca nu exista sex).

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, dar ma repet, cum demonstreaza parintii ceea ce sustin? Ca asa pot zice ca i-a vazut si sa nu fie asa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Cheama Politia la fata locului, acolo unde-si prinde fetita cu pedofilul, in acea casa, incapere... asa demonstreaza!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca e in camera cu ea ca amicii si nu e in pat, cum demonstreaza ca ar face sex cu ea? Vor rade si politistii si poate ia amenda ca i-a deranjat aiurea.
De exemplu ea sta si vede un film, si el sta la calculator. Ce naiba mai? Aia nu e nici o dovada, dovada e daca ii prinzi in flagrant.
Asa era si pe timpul lui ceausescu ca adulteru se pedepsea, daca nu ii prindeai in fapt, nu aveai ce face.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Dupa cum am spus, este suficeint ac acest barbat sa fie singur cu fetita intr-o camera si poate fii acuzat de seducere si corupere de minore, daca parintii ii descopera si politia ii prinde.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca tu zici, asa o fi, eu nu vad logica. Si eu la 39 de ani am stat in camera cu fata prietenului meu care avea 9 ani, si nu era nici o problema, chiar statea langa mine si ii aratam ceva la calculator. Tacsu stia ca nu e nici o problema, nici nu s-a pus problema de asa ceva. Eram singuri. A adus-o sa stea la mine ca el avea o treaba si a venit dupamiaza.
Prin februarie 2000 aveam 22 ani si ma duceam la vecina care avea 11 ani, si ne jucam la calculator, jucam carti, si eram singuri ca parintii ei erau la munca, chiar ziceau "vino la fi-mea si jucati-va".

Deci ce sa zic. Nici o treaba cu sexul. De aia zic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu nu pricepi nu?
Acuzatia vine de la parinti cand este un barbat necunsocut care este prins cu fii-sa, nu cand te roaga fratele, sora, varul sa ai grija de copii lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Aaa, in cazul asta poate ai dreptate, nu stiu exact, dar o sa intreb, ca verisoara mea e judecatoare, si aflu sigur.

| Mosotti a răspuns:

Nu, daca nu face sex nu se intampla nimic, la 19 ani poti avea o amica de 13 ani, nu e nici o problema.
Desi si daca implica sex, e greu de dovedit ca ati facut sex daca ai avut prezervativ si nu s-ar putea verifica dupa sperma din vagin, si daca nu afla nimeni, evident.

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Nu-i ilegal să ai o relație cu o minora atâta timp cât relația nu implica sex.

Cât de moral e, asta e deja alta discuție.

| mi25 a răspuns:

Jassmina, nu mai sustine prostii. Citeste codul penal - art. 221 raportat si la art. 220 si vezi la ce se refera coruperea de minori.
Cat priveste pe minorul de 15 ani, daca nu sunt intrunite conditiile prevazute de art.220, alin (3). Nu inteleg, de ce te hazardezi sa sustii ceea ce nu cunosti?!

| mi25 a răspuns:

Trebuie mare atentie, ca oricand te poate acuza de corupere, adica poate spune ca i-ai promis nu stiu ce.

| Saiko10 a răspuns:

Daca ai 18 sau 19 ani nu ar trebui sa fi cu cineva mai mic de 16. daca ai peste asta doar cu 18+ si punct. Nu stiu sigur cat de legal este daca nu faceti sex dar poti fi vazut ca pe un pedofil. adica este de prost gust rau tu la 19 sa stai cu o fetita de 13 ani si ce faci astepti 5 ani pana pana puteti sa aveti sex? nu crezi ca e cam mult de asteptat? ori te saturi tu ori se satura ea. mai bine iti gasesti o fata de peste 16 si aia e nu mai ai probleme. nici legale nici morale si nu trebuie nici sa astepti.

| CosminCD a răspuns:

Eu zic sa stai departe de asa ceva.

| FredericChopin a răspuns:

Daca aceea relatie nu presupune nici un act sexual da se poate dar f rar deoarece unul de 19 numai la "cuminte" nu îi sta mintea

| Ella66 a răspuns:

E ilegal

| EzSimple a răspuns:

Este legal pana la diferenta de maxim 3 ani. Dar una alta nu este etic nici moral iar este in multe tari considerat pedofilie, sugerez sa nu.

Nu e legal pentru ca daca un minor are relatie (sexuala) cu un major, minorul trebuie sa aiba 16 ani + si sa nu aiba o diferenta de varsta de mai mult de 3 ani