| anonim_4396 a întrebat:

Deci:In stare flasca decalotez fara nici o problema, nu simt nici o durere.
In stare erecta pot sa decalotez putin mai greu dar pot dar treaba e ca atunci cand e strong si aproape apare erectia apare o durere cam insuportabila si trag pielea la loc peste gland.Nu am fost operat, am 15 ani,virgin.
Am citit ca s-ar rezolva dupa primul/primele acte sexuale,e adevarat sau? Ca, practic degeaba-l decalotez inainte de momentul in care e strong de tot daca atunci apare o durere.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In capatul extrem al preputiului, adica partea care depaseste glandul(capul) exista un fel de inel ingrosat constituit din niste celule mai rigide, dure care formeaza asa numitul "INEL FIBROS", formatiune care iese in evidenta mai ales atunci cand penisul se afla in stare flasca. Datorita faptului ca celulele constituente sunt rigide, ne elastice, acest inel NU permite sa se realizeze o largire suficienta pentru ca preputiul sa treaca usor peste gland. Inelul fibros poate fi comparat cu sfoara care prin strangere inchide gura unui sac, si pentru a deschide larg gura sacului sfoara respectiva trebuie ori taiata ori intinsa pana cand va permite deschiderea completa a gurii sacului. Exact acest proces de intindere la maxim a acelui INEL FBROS se urmareste prin folosirea procedeul Beauge care se practica in cazul tratarii unei fimoze degradul 1 sau 2. Probabil ca vei intelege din ce motiv apare durerea cand decalotezi penisul in stare de erectie. Acel INEL FIBROS in mod efectiv stranguleaza penisul si provoaca o stare/situatie asemanatoare celei ce apare in cazul parafimozei. Daca nu ai rabdare incat sa intinzi pielea din acea parte a preputiului incet incet, pentru ca in timp sa se largeasca suficient de mult deschiderea preputiala, acel inel fibros se poate sectiona chirurgical (operatia dureaza cateva minute) si se rezolva problema in mod rapid si practic fara durere. Multa sanatate!