| anonim_4396 a întrebat:

Daca decalotarea are loc si in stare flasca si in stare erecta (chiar daca nu asa de usor in stare erecta ca in stare flasca) am o problema:
Cand penisul ajunge la "capacitate maxima" simt o durere si trag pielea peste gland pentru ca este destul de mare durerea.
Am 15 ani, virgin.
Am mai citit ca apare la 85% dintre adolescenti si ca ar trece dupa primul/primele contact/e sexuale.E adevarat?
Nu e fimoza nu? Pentru ca eu pot sa decalotez usor in stare flasca, si in stare erecta desi apare durerea la un moment dat.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca penisul poate fi decalotat atunci cand este in stare de erectie maxima, NU mai poate fi vorba de fimoza. Insa cauza acelei dureri care apare in momentul decalotarii penisului in stare erecta, denota ca totusi deschiderea preputiului nu este suficient de larga insa in timp se va mai largi dupa inceperea vietii sexuale. Dar pentru a evita aparitia disconfortului si/sau chiar a durerii din timpul sexului este indicat sa "ajuti" largirea deschiderii prin decalorati repetate prin asa numitul procedeu Beauge. Este sinonima oarecum cu masturbarea/la.ba insa acea parte a pielii/preputiului care acopera glandul trebuie imbibat cat mai bine cu una dintre urmatoarele creme/unguente Betaderm sau Dermovate, cu ajutorul carora se va realiza o "inmuiere" a celulelor pielii dar mai ales pe cele din inelul fibros situat in capatul extrem al preputiului. Se actioneaza asupra deschiderii preputiului prin largirea fortarea pana la limita suportabilitatii daca se poate zilnic in reprize de cate o saptamana activa si una pauza. In scurt timp decalotarea ar trebui sa se poata efectua, lin, fin, integral dar mai ales fara sa mai apara durerea si nici macar cel mai mic disconfort. Sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Unge capul penisului cu o alifie de galbenele si continua sa decalotezi si vei observa ca, cu timpul va disparea durerea de care vorbesti.