| anonim_4396 a întrebat:

Deci in ultimele zile am avut dureri abdominale, ma'au durut si ovarele si sapatele si totul din acea'parte.Azi ma trezesc merg la cumparaturi di la sat si am observat ca cee...ca am ceva rosu, totusi cand iti vine menstruatia nu trebuie sa curga:] sau ceva.totusi mi'e frica cum vreo 3 ani tot asa mi s-a intamplat dar nu ma durea burta oare m-am zgariat sau? Ca nu prea cred ca mi-a venit menstruatia.Si totusi maicamea mi-a spus sa'i zic cand imi vine, dar mi-e rusine.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,ti-a venit ciclul.
Si,primul lucru pe care il ai de facut e sa-i spui mamei tale.E un lucru firesc,lasa rusinea deoparte,ea te va invata ce ai de facut,legat de igiena ta si in ce fel sa te comporti de acum incolo.
Nu e nimic de speriat,menstruatia e ceva normal,te va insoti aproape toata viata si venirea ei e un moment important in viata unei fete.
Sa nu te ingrijoreze varsta pe care o ai,fiecare organism functioneaza dupa regulile lui,nu-ti poti alege cum sau cand vrei sa ti se intample un lucru sau altul.
Acum,vei incepe sa te dezvolti ceva mai mult,sa-ti creasca pieptul,sa te inalti,sa te transformi din copilul care erai, intr-o frumoasa domnisoara.
Toate lucrurile astea ti le va explica mult mai bine, mama ta!
Bun venit in lumea celor mari!

| XK a răspuns:

Iti curge instalatia... spalate la pi2da, puneti un absorbant si gata straight face

I-a venit pe dracu la 18, poate atunci si-a tras`o prima oara...

| MajorAsshole a răspuns:

Sigur ti-a venit, vorbeste cu mama ta, nu are de ce sa-ti fie rusine. E mai bine pentru tine, o sa vezi. Iti e rusine un pic la inceput, dar momentul o sa treaca repede. Iti spun, ca eu intr-o viata anterioara am fost fatawinking

| GwenS a răspuns:

Pff deci cati ani ai in primul rand? daca ai 11-15 atunci se poate sa fie menstruatia.dar se poate sa ai si vreo problema :] ar trebui sa vb cu mama ta si sa te duca la un controlwinking

| Asdffd a răspuns:

@by implinesc 13 anul acesta in decembrie,deci da se poate si chiar mi-am adus aminte ca profa'de bio ne'o dat odata niste tamoane, de la always si o carticica si a spus in cartea aia ca prima menstiuatie iti vine usor parca si dupa cateva zile va deveni abundenta si chiar nu vreau sa am parte la varsta asta de menstuatie, lu' maicamea i-a venit la 18straight face