| Iubareatzãã a întrebat:

Este normal cand iti vine menstruatia prima data sa ai mici dureri de burta (jos), sa curga putin si sa fir maron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E normal

evenso
| evenso a răspuns:

Da, este normal ca la menarha ( prima menstruatie ) sai ai crampe abdominala si initial sangele sa fie maronie la inceput.
Citeste mai mult despre asta aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este normal, nu ai de ce să te îngrijorezi.

Oricum, după 1-2 zile va curge normal.

Toate cele bune.

| aveam14ani a răspuns:

Da. mai ales daca gasesti pe chiloti ceva maroniu si ai dureri de burta jos, te simti obosita/stresata/nervoasa da. este posibil orice.
insa daca nu ai posibilitatea sa faci dus cel putin 1 data pe saptamana poate ai facut o infectie.
discuta cu mama ta. sa nu risti sa te patezi la noapte sau maine.hee hee
succes. happy

| Iubareatzãã explică (pentru aveam14ani):

Dus fac in fiecare seara sau la 2 zile happy

| ana233 a răspuns:

Buna! Da. Este absolut normal. Printre aceste ''semne'' s-ar putea sa te doara spatele, sa fi nervoasa, capricioasa...etc.
Pentru a afla mai multe uita-te aici:
http://www.youtube.com/watch?v=PkAfldv6IA4
http://www.youtube.com/watch?v=7Gqo7M6VK3Y
http://www.youtube.com/watch?v=ym1T1XYtlAY

| ROCK30STM a răspuns:

Este normal sa te doara burta, si nu numai prima data, pe mine ma doare de fiecare data. este absolut normal nu ai pentru ce sa iti faci grij.

| AncaRRR a răspuns:

Da.

| ileana88 a răspuns:

Sigur ca da, dureri de burta cred ca au 99, 9%dintre femei, dureri de sani, de spate iar acel maro te avertizeaza ca urmeaza sa vina CM