| blondy_6656 a întrebat:

Deci mie imi venea menstruatia de fiecare data pana pe 20
dar luna aceasta nu mi-a mai venit
Insa eu nu mi-am inceput viata sexuala { inca sunt virgina } Ce ar trebui sa fac explicatii? fundita:X

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, nu ar trebui sa faci nimic, decat sa astepti. Daca nu ti-ai inceput viata sexuala, e normal sa mai intarzie menstruatia, ca la orice fata ii se intampla asta, poate ti s-a dereglat menstruatia; mai ales daca esti in perioada adolescentei, e normal!
Poate sa intarzie din cauza alimentatiei, stresului, schimbariilor fizice si psihice prin care treci.Nici mie nu mi-a veni o luna intreaga mai demult si m-am speriat degeaba ca pana la urma a venit.
Totusi daca va trece o perioada destul de lunga si nu iti vine, atunci fa un control la medic sa vezi ce se intampla, dar nu cred ca ai motive de ingrijorare.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai asteapt-o, mai ales daca ai sub 16 ani. Totusi, daca intarzierea depaseste doua saptamani, mergi la un endocrinolog si la un ginecolog.

| ● Ďعw a răspuns:

Cared ca e o dereglare hormonalabig grin caredwinkingbig grin

| pensionar a răspuns:

Daca esti inca virgina nu-ti face griji de vreo sarcina nedorita; intirzierea ciclului poate fi determinata si de o mica raceala; daca totusi trc prea multe zile, sa zicem 2 saptamini, un control ginecologic nu strica

| adryanna_7314 a răspuns:

Poate ai o anexita(raceala) sau poate pur si simplu iti intarzie! s mai intampla