| anonim_4396 a întrebat:

Defineste iubirea din punctul tau de vedere(original).

Răspuns Câştigător
| Vyio a răspuns:

Iubirea e un sarut dulce, o privire calda, o imbratisare tandra, un zambet sincer si mii de fluturi in stomac. Iubirea inseamna respect, sinceritate, intelegere, afectiune.
Iubirea nu te lasa sa dormi noptile din cauza emotiei, sau iti da acel gen de vise care te fac sa te trezesti dimineata cu zambetul pe buze. Iubirea e soare, dar si nori, caldura, dar si ploaie, iubirea e scopul oricui.

31 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Iubirea? Nu ti-o pot defini ca pe o definitie, dar iti pot spune ca e unul din singurele lucruri in care mai cred in viata!

mlm
| mlm a răspuns:

Iubire este atunci cind faci si oferi persoanei de langa tine tot ce ai mai bun in tine, dar la randul tau primesti si tu la fel.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos sentiment trait de o persoana.happyIubirea leaga 2 persoane care se ajuta la greu, care se respecta unul pe celalalt si care sunt mereu impreuna.Toti oameni trecem odata si odata prin aceasta perioada.Toti ne gasim perechea potrivita.love struck Iubirea este un sentiment important in viata unui om.winking

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cancerul inimii.

auran
| auran a răspuns:

Este ca si aerul si apa - daca nu exista te sfarsesti incet, intrebandu-te de ce ai mai existat!?

| Leea1234 a răspuns:

Iubirea este un sentiment, fara de care, nu cred ca cineva ar putea trai! iubire este de mai multe feluri :iubirea de parinti; frati; iubirea de sot, sotie, iubirea de prieteni.

| JustMeFlory a răspuns:

Iubirea...pt mine...inseamna si suferinta si fericirehappy

| hashe86 a răspuns:

Iubirea?!
cel mai frumos trandafir, dar cu tepii cei mai ascutiti; cel mai dulce fruct, insa amar la final; marea cea mai albastra, dar cu valurile cele mai puternice.

| greg a răspuns:

Ce raspunsuri frumoase...

| bibitza a răspuns:

Iubirea nu se defineste...se simte happy

Răspuns utilizator avertizat
| pachy a răspuns:

A iubi este insasi legea vietii, este una dintre cele mai sublime actiuni pe care o poate realiza o fiinta umana. Iubirea poate sa insoteasca toate celelalte acte fundamentale ale noastre. Daca invatam plini de iubire (cu pasiune) vom memora si vom intelege mult mai usor. Daca ascultam cu iubire, vom auzi mai multe si mult mai bine. Daca vorbim cu dragoste, cuvintele noastre vor capata o forta neinchipuit de mare. Daca vom adormi cu dragostea in suflet, somnul nostru va fi odihnitor si profund ca al unui copil.

Daca vom gandi atunci cand suntem plini de iubire, gandurile noastre vor capata profunzime si stralucire. Gandurile care se cladesc prin iubire vor fi mai luminoase decat razele soarelui si mai patrunzatoare decat sagetile lui Arjuna. Toate acestea si multe altele apara atunci cand iubirea este prezenta in fiinta noastra. A iubi inseamna a trai viata celuilalt. Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

Dumnezeu este iubire. Cand facem loc iubirii in sufletul nostru, practci ii facem loc lui Dumnezeu insusi. Pentru ca iubirea sa poate intra in noi, egoul trebuie sa plece. Daca intra egoul, iubirea pleaca. Daca pleaca egoul, intra iubirea. Un om egoist nu va putea sa iubeasca. Egoul si iubirea se exclud reciproc, tot asa cum finitul nu poate sa se compare cu infinitul, tot asa cum intunericul nu poate fi acolo unde este lumina. Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti.

Multi imi spun: \"L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii\". Dar daca l- ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarat. Daca Dumnezeu ar conditiona iubirea Sa de dragostea noastra pentru El, am sucomba cu totii intr-o clipa. Iubirea inseamna daruirre totala, inseamna uitare de sine.

| sese a răspuns:

Este un rau necesar (oamenilor) fara de care am fi animale.

| SimpleSergio a răspuns:

Iubirea? o provocare sa zic asa big grin Recent am facut un proiect in pp pe seama acestui subiect happy Iubirea necesita un amalgam de calitati. Iubirea este...speranta.daruire...implinire...Iubirea este raza de soare! Ea este un sentiment manifestat prin afectiune puternica si se manifesta fata de. aproapele tau. fata de familie, fata de un animal, sport, arta. fata de sine, fata de tara, etc. Iubirea nu se spune... ea se simte! Un element important al iubirii este romantismul. Dragostea si iubirea sunt 2 lucruri identice. Cursul iubirii/dragostei nu a fost niciodata netedwinking. "Dragostea este o boala... fara de care nu esti sanatos". Invata sa iubesti...ca sa poti fi iubit! O zi dureros de placuta va doresc tuturor!

| cutza a răspuns:

Iubirea este amestecul dintre chimia crierului si chimia inimii! Ea nu poate avea o definitie caci ea reprezinta trecutul, prezentul si viitorul a doua inimi unite! Si fiecare suflet o vede cu ochii sai!

| Rebe97 a răspuns:

Iubirea, te face sa simti ca traiesti atunci cand ai gasit-o, te face sa simti ca persoana iubita e totul pentru tine, e aerul pe care il respiri, sufletul tau, inima ta, viata ta, e totul, chiar si daca numai sunteti impreuna, pentru tine tot totul va ramane...doar ca daca atunci cand erati impreuna radeai si simteai ca traiesti, dupa despartire sunt lacrimi si simti ca numai traiesti... dar persoana iubita va ramane totul pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea=un sentiment pe care il simti mult mai profund decat pe celelalte (nu prea am inspiratie....asta e definitia mea)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atunci cand iubesti simti ca traiesti, caci daca esti singur si simti ca iubesti de unul singur nu o poti numi iubire.
Iubirea trebuie sa fie reciproca si inaltatoare.
"Daca dragoste nu e, nimic nu e"(Marin Preda)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un sentiment puternic care se instaleaza impotriva oricaror ratiuni si pentru care nu prea sint cuvinte sa-l descrii caci fiecare simte in felul lui iar descrierea lui depinde de cultura fiecaruia.Mai precis decit sa insiruiesc 1000 de cuvinte mai degraba sa vrea sa simt...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@pachy nu stiu de unde le scoti dar esti tare, zau!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea e durere durerea se exprima prin strigat si muzica este un strigat perfectionat sint marin marinbirsan@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca iubirea este atunci cand oferi ceva fara sa te astepti sa primesti ceva in schimb, cand simti nevoia sa fi tot timpul aproape de cel drag, sa vrei sa imparti cu el tot ceea ce-ti apartine si sa nu-ti pese de ceea ce-ti zic cei din jurul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea este atunci cind sti ca ai ogramada de treaba si practic nu o poti face pent. ca gandul iti este nu mai la ea. practic atunci cind toate iti ies pe dos. inseamna ca esti indragostit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O enigma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea este sentimentul de nevinovatie intrunit intre doua persoane de sex opus, fara ca cineva sa fie vinovat de aparitia sa. odata mentinuta in conditii optime ea devine mult mai accentuata si instiga la multe pofte sufletesti si trupesti. Dar si poate degenera negativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iubirea este totul... dar doare al naiba de rau happy cand iubestipe cineva, nu te mai saturi de acea persoana, o vrei tot timpul mai aproape.si chiar si dupa ce ati fost impreuna o eternitate, tot o mai vrei.si tot nu te saturi... aproape ca este obsesie. happy si cum a mai zis cineva. ea nu se defineshte. cel putin nu prin cuvinte happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce este dragostea adevarata? este cafeaua amara pe care o bei in fiecare dimineata, indulcita din cand in cand cu putin zahar, de care esti dependent, care te tine treaz, care iti creste pulsatia sangelui prin vene si care lasa la final pe fundul canii doar zathappy

| cristina_9744 a răspuns:

Mda. iubirea e iubire la inceput ai fluturi in stomac si nu mai poti de bine.
si dupa aia iti vine sa te urci pe peretirolling eyes.

| Neagu_Alexandra_1992 a răspuns:

Iubirea este cel mai frumos sentiment posibil, este un lucru pe care nu multi il fac.A iubi este frumos.