| Catrice a întrebat:

Din punctul tău de vedere, ce reprezinta iubirea?!

58 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un lucru cu care nu te poti juca.

| sabin89 a răspuns:

Dacă întrebi un ţăran dintr-un sat izolat de prin munţi "ce e iubirea?" se va uita la tine ciudat, parcă întrebându-te: Cum, nici atâta lucru nu stii? happy

| GirlOnline81 a răspuns (pentru sabin89):

Taranul asta are mereu aceeasi "replica"?
Ca parca asa se uita la tine si cand intrebi "ce e timpul?" laughing

| Catrice explică (pentru GirlOnline81):

Pariu ca la fel se uita și dacă îl întrebi 'ce sunt banii' laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Fata Morgana, care dispare dupa 2-3 ani.

| RAY a răspuns:

Iubirea are mai multe forme https://www.scientia.ro/......ubire.html

problema nu este iubirea,ceea ce percepem noi la nivel conștient,și cei care care ne dezamăgesc,noi fugim de dezamăgiri,suferinta,durere,pentru mine pana in prezentat doar dezamagire, suferinta atat, ma refer la iubirea pentru sexul opus desigur, faza e ca nu ai ce sa alegi intr o tara infecta plina de tarfe, corupti, hoti, mafioti

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Pe Facebook, să vezi câte fete de pe mapamond vor să ți-o vadă...

| Drimmero a răspuns:

Depinde in ce mod privesti iubirea si in ce iti investesti sentimentele.
In mod normal, iubirea e sentimentul inaltator, extaziant, care te face sa traiesti altfel decat o faci fara sa iubesti.
Presupunand ca te referi la acel love fata de iubi,, dar iubirea nu e doar pentru persoane, variaza si pentru cine/ce o expediezi dar are si diferite intensitati.
Unii isi iubesc partenerii, altii parintii, altii animalele,, altii echipele de fotbal, altii un anumit gen muzical, etc...

| SilentRain a răspuns:

Un rahat complex, foarte rar întâlni la doua de persoane de sex opus
O tâmpenie ce îți spala creieri la 90° și te face sa suferi de orbul găini

| gabicoo a răspuns:

Draga mea nu ai nevoie de nici un răspuns. Ascultă pur și simplu melodia celor de la Queen "Crazy Little thing called love"

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Slănina cu ceapă.

| Catrice explică (pentru supadeceapa):

Hmm... fără pită?!

| Plato a răspuns:

"Iubirea inseamna indumnezeirea cuiva, punerea acelei persoane mereu inaintea ta." - Victor Hugo

| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Da, așa-i mai ales din cauză că dacă îndumnezeiești, apar imediat toate drăcoveniile.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Ma indoiesc. Apare cel mai frumos lucru posibil, nicio dracovenie.

| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Cum apare?

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Iubirea sau lucrul frumos?
Lucrul frumos apare cand doi oameni ce se indumnezeiesc reciproc sunt impreuna si desavarsesc iubirea ce le-a fost predestinata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Dacă îmi traduci pe românește ce înseamnă cuvântul în- dumnezeire.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

A ÎNDUMNEZEÍ ~iésc tranz. 1) A trata ca pe o divinitate; a diviniza; a zeifica.
E pe romaneste, stati linistit.winking

| Catrice explică (pentru Plato):

Problema e ca unii nu știu limba romana laughing

| NLS a răspuns (pentru Catrice):

Persoana nu face diferenta intre o baterie si un condensator, desi sustine ca e fizician. Mai poti avea alte pretentii? laughing

| Plato a răspuns:

Iubirea e tot, pentru ca Dumnezeu e iubire, iubirea e Dumnezeu, iar Dumnezeu e tot.
Iubirea e reprezentarea infinitului absolut in invelisul nostru material. Oamenii sunt limitati, dar sunt făcuți din iubire, adica din Dumnezeu, oamenii pot iubi deci detin infinitul înăuntrul lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Hai du-te dqlaughing)))))

| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Dacă analizez logic această succesiune de afirmații.
Dumnezeu= iubire=tot.
Oamenii sunr limitați dar sunt făcuți din tot.
Ca să poată fi făcuți din tot, totul trebuie să fie el însuși limitat.
Deci totul este limitat.
Deci Dumnezeu este limitat.
Quod erat Demonstrandum.
Am fost și eu o dată beat în viața mea, așa că știu cum e.

| Dismally a răspuns:

Iubirea este singurul sentiment care te face sa te sacrifici pentru altcineva fara a astepta ceva in schimb. Unii spun ca este un blestem, eu nu cred asta desi daca te indragostesti de persoana nepotrivita vei avea doar de suferit.

| Lioana a răspuns:

Iubirea din punctul meu de vedere e o apreciere profunda fata de o anumita persoana care te face sa doresti sa o aduci in viata ta pe acea persoana (daca nu este deja) si sa faci tot ce poti pentru a o face fericita.

| Nemessys a răspuns:

Cred ca este o haina a nevoilor sufletesti al unui om adunate intr-un singur cuvant. Foarte multi oameni confunda iubirea cu nevoile lor. Dupa parerea mea (si nu am auzit / citit nicaieri asta dar zic si eu ca) oamenii inconjurati de persoane faine, care le fac sa rada, sa se simta bine, care ii ajuta cu orice si sunt alaturi de ei la greu, care primesc atentie si afectiune, se indragostesc mult mai greu decat persoanele singuratice si mereu criticate de cei din jur. Acum asta mi s-ar parea mie logic. depinde ce zice fiecare despre asta. Auzim fiecare destul de des,, te iubesc" (chiar daca este sau nu la adresa noastra), dar eu sunt de parere ca poate reprezenta si,, am nevoie de tine". Deoarece multe cupluri nu se iubesc intre ei, nu iubesc persoana lor, ci iubesc ce le ofera partenerul, persoana nefiind unica, neavand nimic special fata de restul. Unii,, iubesc" o persoana si fac o familie cu ea doar de teama de singuratate si sa le fie intr-un fel viata mai usoara. (ratele sunt mai ieftine cand sunt impartite la 2. xD )

| AC4S4 a răspuns:

Eu cred ce scrie in Biblie, si anume:
1 Corinteni 13:4-8 - "Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, dragostea nu pizmuieşte, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit."

| Steregoi a răspuns:

Cica si maimutele se iubesc atunci cand si-o trag.

| WhiteLife a răspuns:

Iubirea este suma tuturor virtuților.

| Panamax a răspuns:

Singurul lucru pentru care merita sa traiesti.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Iubirea față de familie, prieteni, chiar și față de animale de companie e ok. Iubirea față de sexul opus, în cazul meu, e inutilă.

| sadrian46 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Aia nu-i iubire, aia este sex.
Dar fără o muiere lângă tine, ești om pe jumătate.
Nu trebuie să o iubești pentru asta. Fă doar ce trebuie. restul vine de la sine.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu unul mă simt complet și fără o muiere lângă mine. Așa cum am stat singur o viață, pot să mai stau încă atâta.

| Catrice explică (pentru ForeverAlone97):

Vai de mine! Cum se poate asa ceva?! laughing
Fără muiere = fără urmași
Fără urmași = fără persoane care să-ți moștenească averea imensa...

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Catrice):

Foarte simplu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Catrice):

Exista adoptie. Exista organizatii caritabile.

| Catrice explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu încerc sa conving omu să-și facă o relație și tu... laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Catrice):

Si eu ii aduc la cunostinta toate celelalte posibilitati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Poate pentru ca nu ai gasit-owinking

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și nici nu mai vreau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica de singurătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea fata de persoane e pentru ca iti aduc anumite beneficii pe termen nedeterminat. Sau determinat, atunci dispare si iubirea.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu poti explica iubire.

Iubirea nu este o chestie sau un obiect.
Este un sentiment pe care îl au toții oamenii, animalele happy

Daca nu exista ura nu exista iubire.
De fapt nu poți explica iubirea mea, ea se simte.

Sper ca ai înțeles ceva rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Omul este o primata, nu pune virgula

| sadrian46 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Eu nu am înțeles, dar am simțit.
Când ne vedem pe viu?

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Nimic fără fapte concrete.

| GirlOnline81 a răspuns:

On topic: nu pot sa spun ce reprezinta iubirea, pentru ca nu am o definitie a iubirii. Dar o pot intelege happy.

| marinaru777 a răspuns:

Iubirea e vesnica si vine de la Dumnezeu care iubeste toti oamenii, Iisus a venit in lume din IUBIRE pentru cei pacatosi ca sa se mantuiasca.Este si un decalog al Iubirii daca nu ma insel. IUBIREA = DRAGOSTEA

| OrdanKarris a răspuns:

Pentru un barbat, iubirea este nevoia de a proteja, de a te sacrifica, de a remedia ce trebuie remediat. AM invatat sa folosesc sentimentul asta rar, doar in situatii in care este absolut necesar si atat.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Nimic important pentru mine

| Editocroci a răspuns:

Iubirea e cel mai important lucru din univers.

| Adi88 a răspuns:

Sentimente și respect reciproc.

| anonymus4106 a răspuns:

E ceea ce-ți rămâne când ești scuturat de viață.

| Gigicapitica a răspuns:

O chestie masochistă.
Am citit un articol cum că de fapt creierul uman nici n-o recunoaște ca pe o emoție, ci mai degrabă ca pe o dependență.
Plus că nu prea e un sentiment despre ceilalți, e ceva egoist fiindcă gândește-te, atunci când iubești pe cineva, vrei să-i fi aproape fiindcă altfel suferi, sau vrei să fi cel care-l face să zâmbească pentru a putea fi important în ochii acelei persoane și a ți se returna iubirea. Oricum aș privi-o, e ceva egoist.