RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

DILEMA: tocmai ai intrat la facultate, sau la liceu. In urmatoarele saptamani te imprietenesti foarte bine cu colegul/colega de banca. In acest timp afli ca are o relatie de cativa ani, dar nu se mai intelege asa bine ca la inceput cu iubitul/iubita. La o petrecere, prima data cand iti face cunostinta cu el/ea simtiti ca exista o "scanteie" intre voi. Apoi, intr-un moment de neatentie aflandu-va putin retrasi va sarutati pasional. Cu timpul incepi sa descoperi ca va potriviti foarte bine si aveti multe in comun iar atractia dintre voi persista.
Ce faci mai departe?
(... astepti relatia lor sa se termine si continuati voi dar risti apoi sa te certi cu colega/colegul din cauza asta cu toate ca veti mai petrece multi ani impreuna la facultate/liceu... iti abandonezi/reprimi sentimentele cu toate ca relatia lor se va termina curand... )

15 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai, avand in vedere ca situatia mai depinde si de "distinsa", nu e clar? Daca stai cuminte, si relatia lor capoteaza, pierzi un timp pretios, in care altul, poate fara "ideile" tale morale o curteaza, iar ea, dincolo de sarut, crede ca nu mai prezinta interes si ramane cu ala nou, nu te-ai simti aiurea? la genul asta de intrebari/situatii, nu se poate raspnde ca la un chestionar, da sau ba!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

"doua sarmale"?! Bro...

mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca, din experienta stim ca, relatiile se modifica o data cu trecerea timpului asa ca, poate sa apara o tentatie dar nu este sigur ca aceasta poate duce la o relatie mai buna, mai stabila, mai pasionala decat cea precedenta. Totul este o stare de perceptie a ta ca individ si desigur ca ea are un caracter pur subiectiv.
Eu nu as merge pe continuarea unei relatii vechi combinate cu o noua relatie, pentru ca fiind foarte sincera m-as da de gol si nici nu ar fi moral sa procedezi in acest fel. Daca apreciezi ca relatia ta anterioara s-a sfarsit, atunci trebuie s-o inchei si sa nu-l pui pe noul prieten in situatia de a fi in incertitudine, daca simti ca ai putea avea pentru el/ea sentimente durabile.
Nu este bine sa-ti bazezi fericirea ta pe nefericirea altuia, de aceea eu as discuta cu vechil prieten si i-as expune ce ma nemultumeste la el si in cazul in care acest lucru ar fi depasit si relatia poate fi pe fagasul normal, atunci nu as mai incepe o alta relatie, pe principiul de a nu da "pasarea din mana pe cea de pe gard".
Dupa cum vezi eu am prezentat varianta pe care o are persoana de care este interesat baiatul/fata care a intrat intr-un alt anturaj scolar/universitar pentru ca, de fapt ambii au de luat o decizie si aceste decizii trebuie luate dupa ce se fac anumite analizeze si dupa ce sunt cunoscute datele problemei.
S-a facut referire intr-un raspuns ca sunt mai multi baieti decat fete, lucru care nu este real, intrucat natalitatea este in medie de cca 49, 5% baieti si 50, 5 % fete, deci se nasc mai multe fete(cel putin in Romania), insa nu acest lucru trebuie sa conteze ci, loialitatea fata de prieteni, iubiti, fiecare avand posibilitatea de a gasi si persoane libere de care sa fie interesati si, de regula, sa nu se imixtioneze in viata celorlalti.
Faptul ca tu precizezi ca, cei doi nou cunoscuti s-au sarutat pasional, ma pune pe ganduri pentru ca si aici pare sa fi aparut acea "reactie chimica" produsa de hormoni, ori de ingerarea unor bauturi care te face mai euforic, mai nechibzuit si deja verdictul a fost dat, a disparut fidelitatea si atunci pasul urmator aproape ca nu mai are importanta. Eu asa consider tu ce zici la acest rationament?

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Prima data cand iti face cunostiinta cu el din neatentie te saruti pasional? Eu cred ca nu este neatentie si daca nici faptul ca actualul e acolo nu impiedica situatia inseamna ca ar fi cazul ca relatia lor sa se incheie. Desigur mai exista si oameni pe care starea de incertitudine, trairea pe marginea "prapastiei", riscul de a fi expusi ii excita si isi doresc asa ceva desi nu ar renunta foarte usor la un partener comod. Depinde de relatie, de om, de intamplare. Daca atractia persista eu zic ca trebuie sa-si urmeze cursul firesc dar abia dupa ce prima s-ar incheia.

| Linda a răspuns:

Din perspectiva mea, relatia inainte de casatorie se rezuma la discutii. Asa ca, daca la un moment dat, intalneam pe cineva care imi placea mai mult, spuneam simplu iti doresc numai bine pe unde vei merge si incepeam o noua relatie, ca doar nu eram casatorita cu persoana respectiva.

| moonY a răspuns:

M'as simti prost chiar daca mi'e prietena de putin timp si chiar daca relatia lor e in impas si in scurt timp se va sfarsi.
ar fi indicat sa'mi reprim sentimentele.insa cred ca ar aparea.gandul ca raul oricum a fost facut. o stare de bine ca sentimentele sunt reciproce.si voi continua relatia.
voi avea remuscari. timp de 4 ani va fi o permanenta stare tensionata intre mine si tipa. povestea cu iubitul meu va fi sfarsita la scurt timp de la inceperea ei.si am pierdut si o posibila prietena.
raman cu amintirea unei iubiri din liceu

regis
| regis a răspuns:

Pai daca deja va sarutati pasional... mai conteaza urmarea?

| smooth a răspuns:

Deci sincer intr-o asemenea situatie nu as da frau liber atractiei dintre noi oricat demare ar fi. drept urmare m-as retrage lasand de crezut ca a fost ceva frumos si atat.in cazul in care relatia lor se va termina si inca atractia dintre noi persista poate vom incepe ceva frumos.cine stiehappy

| jani a răspuns:

Cel mai bine sa lasi lucrurile sa vina de la sine... iar daca stii sigur ca relatia dintre ea si actualul iubit se termina...atunci cred ca poti asteapta pana va fi posibila relatia dintre voi... iar daca ea e fata desteapta nu mai pierde timpul pe langa unul care nu merita... oricum cred ca decizia apartine fiecaruia...nu este normal sa duci 2 relatii paralele... e imoral si este aiurea...mai bine fara relatia asta decat sa fie si cu tine si cu el...acu...tu stii mai bine

| kalymari a răspuns:

Nu ar fi prea corect sa se bage cineva intr-o relatie (mai ales ca e de ceva ani), indiferent daca merge mai bine sau mai prost. Pentru fiecare exixta o persoana care sa fie potrivita si cu care sa poata avea o relatie. Credeti ca o atractie sau un sentiment rasarit intr-un timp scurt poate fi cu mult mai puternic decat sentimentul infiripat cu ani in urma? Si sa fim seriosi, nu a murit nici mama fetelor nici a baietilor, desi se spune ca numarul celor de sex masculin e mai mare decat cel al sexului feminin, insa ar trebui sa luam in calcul ca mai multe femei decat barbati se calugaresc sau traiesc singureoh go on ...in fine, important e ca nici nu-i frumos sa te bagi intre doua persoane care au o reltie si nici nu-i recomandat deoarece unii sunt violenti... oricum sfat destul de bun ar fi : Cauta alta fata, sunt sigura ca vei gasi una,, libera"hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ei nu se mai inteleg si eu cu ea sintem inebuniti unul dupa celalat, cum sa-ti spun. Salutare si sa traiesti. E gagica mea. Vrea, raminem prieteni, nu vrea sa fie sanatos, paguba-n ciuperci. Mingea e interenul lui si daca-mi da cu mingea-n cap, ii dau si eu doua sarmale si-am rezolvatwinking
P. S. scuze daca pare dur, da cam asa stau lucrurile. In plus sint ofticat din cauza "adminilor" (admini scris cu litere mari), asa ca sint in toane bune (toane bune am scris cu litere mari). Sa traiti dragi admini big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca as abandona sentimentele thinking Pt ca daca se cearta aman2asta nu inseamna ca nu se si iubeschee hee
Daca vad ca sunt facuti unul pentru celalalt, ca se iubesc chiar daca se cearta si le sta bine impreuna:ma dau la-oparte.

Daca simt ca nu se vede nicio scanteie, nicio privire. ii spun sa o lase pe ea si il conving sa fie cu mine.Sunt mai rea asa.ca oricum s-ar fi despartit daca o continuau asahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Razboiul sexelor cel mai al naibii razboi psihologic. E modul de a gindi al fiecaruia si deci fiecare actioneaza in consecinta in functie de imprejurari.Eu m-as gindi in primul rind la faptul ca relatia ante'sa nu fie ceva inchipuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poveste clasica, in care fiecare face cum il taie capul. In functie de principiile morale pe care le are. Fa ce simti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul asta totul se rezuma la sex, e ca si cum ai invata cu prietenul impreuna, doar cand ai sesiune.