| alexandrucr a întrebat:

Cum e la facultate? Cum a fost la voi prima zi? Cum te imprietenesti cu lumea? E la fel ca la liceu?

2 răspunsuri:
| PetruDolhescu a răspuns:

La facultate e foarte diferit de liceu. Prietenii ți-i faci ușor dacă știi să te bagi puțin în seamă într-un mod plăcut și atractiv. Programul e ca naiba..nu e ca în liceu că te-ai dus la școală, ai stat 5-6 ore și ai venit acasă. La facultate cursurile durează 2 ore și e posibil să nu fie consecutive. Ai un curs dimineața, unul mai după amiază, altul mai seara. La început o să ți se pară greu, dar cu timpul te vei obișnui.
Dacă nu ești hotărât la ce facultate să mergi îți recomand articolul http://www.dolhescu.com/2013/02/primii-ani-de-studentie.html
Multă Baftă!

| Charai a răspuns:

Sa inteleg ca esti proaspat student si in toamna asta urmeaza sa mergi la facultate. Crede-ma ca este foarte ok. Nu imi mai aduc aminte cum e la liceu, insa nu iti face probleme, lucrurile or sa evolueze de la sine. Incerci sa vorbesti cu unul, cu altul, ii intrebi cum ii cheama, ii intrebi cum de au ales facultatea data, care sunt primele impresii si o sa vezi ca o sa va imprieteniti si o sa fie bine.winking