| CuStimaSiRespect a întrebat:

Din experiența proprie pot să spun că un băiat nu ar putea să stea în friend-zone cu o fată de care este îndrăgostit fără să își facă iluzii că la un moment dat și ea o să îl placă.

Dar întrebarea mea este: o fată poate să stea în friend-zone cu un băiat de care este îndrăgostită fără să își facă aceleași iluzii?

Mă refer la ieșiri în oraș, la film, drumeții, genul acela de activități care sunt mai plăcute când ieși cu cineva decât să stai în casă și să nu faci nimic.

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Nu cred. Dacă ai sentimente pentru o persoană și te amăgești că sunteți doar prieteni nu faci decât să te torturezi zilnic și să te minți pe tine însuți, sentimentele tot vor ieși la iveală până la urmă, de aceia e mai bine să fim sinceri cu cei pentru care avem sentimente și să le spunem cât mai curând acest lucru, un refuz e mai bun decât un regret pe viață sau decât trăitul în nesiguranță și iluzie. Multe relații se pierd din timiditate sau rușine, am avut și eu astfel de pățanii pe când eram adolescent, îmi plăcea groaznic de o tipă dar nici cum nu am reușit să-mi fac curaj să-i spun, până s-a cuplat cu altul și am regretat și încă regret că nu am fost mai direct. Ce e interesant e că am vorbit cu tipa după ceva ani de atunci și i-am spus că avusesem sentimente pentru ea și ea mi-a mărturisit că simțea la fel dar, pentru că eu nu am acționat, a crezut că iubirea nu e reciprocă și a încercat să mă uite văzându-și de viață, eu făcând același lucru. Acum regret că nu am avut curajul să îi mărturisesc sentimentele pentru că ar fi putut ieși o relație frumoasă, dar, din timiditate și teamă de refuz totul a fost risipit de vântul nemilos al schimbării, în loc să încercăm să vedem ce iese am preferat amândoi să suprimăm sentimentele provocându-ne doar suferință.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu cred.
Ori simti ceva pentru persoana respectiva si actionezi, ori nu simti nimci si-l pui in "frend-zone" pana te plictisesti de el/ea si-l blochezi daca te agaseaza.
Sentimenele nu se schimba peste noapte!

| dullcat a răspuns:

Nu, e acelasi lucru ca la baieti, ca doar nu vorbim de specii de pe alta planeta.

| CuStimaSiRespect explică (pentru dullcat):

În unele aspecte băieții sunt diferiți de fete.
Pe un amic poți să îl faci în toate felurile și a doua zi să fii prieten ca înainte, dar unei fete dacă îi faci o remarcă neplăcută te ține minte toate viața.
La fel și în unele gesturi, o fată poate să le interpreteze într-un fel și să își facă tot felul de scenarii în minte, în timp ce un băiat nici nu dă atenție la acel lucru.

| dullcat a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Generalizari...

| relian a răspuns:

Nu exista prietenie, ma refer doar prietenie intre o femeie si un barbat.
Chiar daca la inceput se porneste pe drumul asta, la un moment dat, unul din cei doi va cauta ceva mai mult si prietenia va lua sfarsit.

Deci ca e femeie ca e barbat, da fiecare isi popate face iluzii, ori sa gindeasca ceva mai mult.
De aia este bine, cand se intampla asta, sa spuna, daca si celalalt spune da, va fi in regula, daca nu, cum am spus prietenie se va sfirsi, dar este mai bine pentru toata lumea.

De ce sa stai sa pierzi timpul cu cineva, cand tu ai alte ginduri, decat cele de la care ai plecat.
Iesi la plimbari cu o femeie, fara sa simti nimic pentru ea pffff, hai sa fim seriosi.
Poti iesi daca e vecina ta, daca e ruda cu tine, daca nu este atragatoare si nu-ti place.
Dar ea va iesi cu tine ca te place ea pe tine, laughing rolurile se inverseaza, asa ca tot dracu ala este, adica tot nu-i de bine.

Sa stai in acea iluzie, nu faci decat sa o lungesti, mai mult rau o sa-ti faci.
Asa ca spune-i direct, uite asa din discutiile noastre nevinovate, am ajunsa sa te plac mai mult decat ca o amica, asta e, s-a intamplat, daca vrei si tu sa incercam mai mult bine, daca nu tot bine.

Uite asa poti sa te alegi cu o iubita, daca iti place de ea, banui ca odata ce iesiti pe unhde spui, exista ceva placere, macar si ca persoana, daca nu fizica.

Sa iesi cu cineva nu-i o idee rea, dar nu cu o femeie care nu vrea mai mult cu tine, decat sa iasa la o plimbare si sa aiba companie.

Tu sa iesi cu o fenmeie si sa stii ca nu ai sanse la mai mult, hai prima data o faci, dar dupa, cand iti dai seama, deja nu mai este deloc interesant acele iesiri.

| Design2021 a răspuns:

Da, cu siguranta o fata poate face asta, fara sa se combine cu tine dupa, feteleor le place atentia si compania.