| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața/ziua/seara.
Fratele meu mai mic în vârstă de 16 ani a primit mereu libertatea nebună de adolescent. Adică a fost lăsat noaptea afară (a plecat de mai multe ori fără să spună, l au lăsat dupa ce au vazut ca pleacă fara sa zica) și nu a avut niciodată restricții stupide precum mine, adică să nu își făcea vreo prietenă(iubită).
În schimb, clasica poveste, eu fiind fată dacă m-au văzut schimbând o vorbă cu un băiat mai înalt ca mine (deoarece am 1.82m cei mai scunzi ca mine sunt doar in friend zone) mi-au pus întrebările despre cine e, ce face, ce vorbeam. Nu am voie afară după 7 și daca îmi dau voie vreodată trebuie la 10 să fiu acasă.

I-am avertizat cu privire la faptul că fratele meu face niște lucruri și că are anturaj prost. Dar "e băiat, așa sunt băieții" am primit că răspuns.
Azi dimineață la 6, a venit mânzul drogat și beat mort acasă. E plecat de ieri de după-amiază.
Tremură din toate colțurile și tot ce a zis "Eu nu! Eu! Eu nu sunt rău-! E-". Fix asa. E fara geaca, fara telefon, nu recepționează ce se petrece.
Evident că ai mei îs supărați dar tot ce fac acum e sa îl ajute, normal. Și cand se va trezii nu știu ce se va întâmpla.

Întrebarea zilei pentru voi după tot acest context, este: De ce bărbații/băieții nu pot ține depresia sub control și ajung sa bea și să se drogehze?

Alt context: Familia mea e genul de familie cu tată violent și mamă care a stat "pentru copii". Deci clar că în ultimii ani după atâta jigniri mama a cedat și a început să bea și ea. Și cand bea are curajul să îi comenteze lui tata, și deci tata sare să o bată și eu sunt intre ei ca să nu pățească mama ceva. La palma lui tata... (A mai bătut-o pana a lăsat sange pe pereți și de atunci dorm cu mama în cameră. De 3 ani. Tata doarme separat)
Și eu știu sigur că sunt afectata de asta și că sunt în depresie de foarte mulți ani, însă fratele meu nu arată asta dar sigur e tot p-aici. Am observat când ajungem acasa de la școală, o vede pe mama beată și el doar se culcă și rămân eu care trebuie să stau pe faza că când vine tata de la servici să o ridic pe mama în mansardă în camera mea. Și eu simt aceași lipsă de motivație și aș vrea doar să stau în pat să dorm să dau skip, dar nu pot. D-aia consider că simte aceleași lucru în privința asta. Are note foarte proaste și eu totuși încerc să le țin pe linia de plutire deoarece am bacul, dar și ale mele sunt nașpa. Este foarte greu să înveți într-un astfel de mediu și de aceea am avut perioade când era cald afară, când ieșeam în parc dupa ore singura și faceam temele pe bancă sau foișor. Dar asta a însemnat că mama și-o încasa acasă că fratemiu ori e plecat ori doarme. A mai intervenit și el, nu zic nu, dar rar

Personal consider că fratemiu a ajuns așa deoarece suntem într-un mediu în care nu vrei să stai, și plecat mereu a ajuns să stea cu toții prostii.
Dar nu pot înțelege de ce te lași atât de influențat.
Ca sa nu judec doar pe el: Da, am avut gânduri s1nucigase, am făcut abuz de calmante dar a fost deoarece ajunsesem să am episoade similare cu schizofrenia. Dar au trecut după 6 luni. Am avut nebunia mea acu un an în a 11-a, nu poți fi normal trăind cu acestea în casa. Dar calmantele au fost să nu mai aud voci (nu mergea evident) și sa pot învăța. Am făcut asta fără să știe nimeni, sa nu perturb familia mai tare decât e deja. Nu m-am apucat de droguri, nu am băut să nu știu daca exist.
Btw acum îs bine în privința asta, nu știu ce a fost.

Reminder: De ce bărbații/băieții nu pot ține depresia sub control și ajung sa bea și să se drogehze?
Femelele pot ține în ele și reușesc să Treacă mai departe până într-un punct. Dar bărbații de ce cum au realizat ca e greu, ajung și mai jos?
Și dacă nu aveți o părere generală despre întrebare, puteți sa spune-ți personal părerea despre ce se petrece și ce ați face in situația mea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cauza exemplului văzut și trăit in familie și lăsat bezmetic pe străzi de la o vârstă în care el trebuia să se țină de șchola nu de prosti ca are și el vină destul de mare atât cât o au și părinți voștri el sa simțit abandonat și era cum era trata de tatăl vostru și văzând tot ce se întâmplă in familie mai ales dacă făcea și parte dintr-un grup de boschetari drogați și lau influențat și pe el sa bea să fumeze să se drogheze uite așa el sa apucată de prostii si rahaturi și departe nu va ajunge sigur dacă va menține prostia pe același drum el nu trebuia lăsat să facă orice vrea el la o vârstă atâta de fragedă trebuia să se țină de șchola să învețe dar ia plăcut și lui viața de "bombardier" și dacă mai avea și câțiva "Prieteni" ia mă bea ca ai sa uiți de probleme ia mă fumează că ai sa vezi totul o sa bine ia ma trage cu noi un joint o viață avem. înțelegi? Lau nenorocit. Părinți tăi pe tine teau protejat nu au vrut sa ajungi ca fratele tău văzând ce a putut ajunge când au greșit in privința educației lui nu teau lăsat pe străzi să ajungi ca el.

"tatăl" tău este grav... O tratează pe mama voastră grav de urât și nu-și prețuiește familia nu-și iubește cu Adevărat familia. Mama ta nu are nicio vină femeia aia trăiește o viață de coșmar lângă un boschetar care își tratează copii ca un mostru și o tratează pe ia in ultimul hal. ia na mai putut suporta certurile din familie și cred eu ca de asta sa apucată și ia de băut mama ta tot din cauza "tatălui" vostru ani de zile bătăi in halul ăsta...ani de zile a tratat-o ca un nimic și șia bătut joc de voi si de familia voastră femeia a cedată... eu asta cred in privința mamei tale femeia aia chiar n-are nicio vină dar "tatăl" vostru să știți că într-o bună zi Dumnezeu nu-l va uita pentru tot ce va făcut și cum și masacrat propia familie și își bate joc de voi toți pentru viciile și "jmecheria" lui din capul lui așa cum șia bătut el joc de voi așa cum va trata el pe voi așa cum și bat jocorit propi copii propia familie propia soție Dumnezeu nu-l va uita.

De asta mulți copii ajung drogați și boschetari de asta multe mame ajunge greu sa se descurce in Viața să-și întrețină familia și copii din cauza la "oamenii" ăștia le place băutul dat cu pumnul să-și arate Ei"bărbăția"la propia familie și copii să-și arate ei "valoarea" și "jmecheria" si tot ei sănt întreținuți de copii lor neveste lor bani de țigări bani de băut de distracție chefuială să vadă lumea ce bine o ducem și ce avem pe masă sa moară dușmani de necaz nu am suportat Niciodată Niciodată felul ăsta de... Niciodată și nici n-am săi suport vreodată când au puterea de a munci cinstiți să-și câștige bani prin muncă cinstită când au puterea de a face ceva bine cinstiți ei fac rău numai rău Dumnezeu săi vadă și tot ce fac ei și reușesc ei prin răutate și bat jocorește prin răutate să-le ia înzecit totul Dumnezeu cine face rău oamenilor nevinovați să-le dea o lecție ca care so nu uite cum și-au trata familiile și propi copii.

Bravo că nu te-ai apucată de prosti și de rahaturi și ca iei exemplul si lecția cea mai dureroasă și mare pe care o poate lua un copil din propia familie tot ce trăiești cu ei si vezi la ei nu aplica vreodată și asta in Viața ta sau Doamne ferește in familia ta învață și ia aminte tot ce vezi nu te apuca de rahaturi și prosti ca ei bravo ca nu fumezi bravo ca nu bei bravo ca nu te droghezi ești un copil cu un suflet frumos si bun si curat Dumnezeu săte păzească de rele și toate necazurile sa fi in ochii lui Dumnezeu mereu

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau de trauma in care traiesti, o familie cu o poveste trista, care te-a maturizat fortat, mult prea devreme.
Esti o fata puternica, daca tu ai preluat rolul mamei in casa aia si tu esti cea care ai grija de cei slabi de inger.
In orice caz, nu este datoria ta sa ai grija de familia ta, invata cat poti de bine, ia BAC-ul si cauta-ti de munca.
Imediat cum poti ia-ti valiza si muta-te cu chirie, fiindca ai dreptul la o viata normala si sanatoasa si da-le pace celorlati, fiindca asa cum isi astern fiecare, asa dorm.
Mama ta este cea mai vinovata in povestea asta, ca v-a fortat pe tien si fratele tau sa stati langa un tata betiv, in certuri si batai tot timpul.
Nici o femeie normala la cap nu si-ar expune copii la asa ceva, dar se pare ca nu a fost nici puternica si probabil nici foarte inteligenta, daca a ales bataia si alcoolul in loc sa fuga in lume si sa-si protejeze copii.
Invata din greselile familiei tale si fa-ti o viata normala si sanatoasa, cu un barbat care nu bea alcool, care nu este violent, care nu este gelos si care te respecta si te iubeste, asa cum meriti.

| Mosotti a răspuns:

Nu neaparat ca beietii nu pot duce o depresie, depinde de gravitatea depresiei, tii in tine ca poti, daca depresia depaseste un anumit prag, nu mai poti nici ca femeie.
Nu te joci cu depresia, daca vrea, te face, daca accelera intensitatea atunci cand vroiai sa te suicidezi, te suicidai!

Ala care rezista are depresie de grad mai mic. Depresie ce face, ea urca suferinta, iar daca sare de pragul de suportabilitate, te-a spart.

Nu e asa simplu. Nu poti sa faci nimic atat timp cat stai acolo, atat timp cat nu puteti sa-i dati o mama de bataie lu tactu care isi bate joc de maica-ta.
Sau sa chemati politia! De ce nu ai filmat si sa chemi politia cand a batut-o nasol?
Ca politia poate intra si cu forta in casa daca nu se deschide, dar deschideati voi.

| Miaomg a răspuns (pentru Mosotti):

Video nu pot înregistra că mă vede tata. Am avut pe telefonul vechi schimbat recent înregistrări cum jignea și o amenința ca o scoate dezbrăcată în fața porții sau ca o bate cu biciul. Însă nu sunt destule dovezi.
In seara cu bătaia mama a plecat de acasă și eu eram stresată cu faptul că aveam o clocitoare cu pui, si fix în seara aia ieșeau puii. Si aveam cam 15-16 ani și 0 experiență așa ca n-am dormit toata noaptea să păzesc clocitoarea. Nu-mi era capu sa fac poze, filmări. Am șters sângele care s-a dus si aia a fost.
Nici nu poți sa prinzi scandaluri d ăstea, apar brusc, omul e imprevizibil. Și când apar ai șocul că 1- trebuie să scoți pisicile din casă repede ca se răzbună pe ele și imi amintesc de un motan care a murit după ce l-a șutat tata, a spânzurat odată un câine și altul l-a bătut în fața mea cu un lemn cu cui în el până a rămas fără suflare. 2- Obiectele ascuțite sa fie la locul lor, mai ales toporul/toporișca. 3- sa fac curat daca e dezordine că se ia de orice prinde.
Deci nu poți să te gândești la atâtea in șocul pe care îl creează. Înregistrările avute erau in zile când începea scandalul și eram în cameră sus, lăsăm telefonul pe hol cu înregistrarea pornită si coboram. Aveam mai multe dar doar 2-3 cu amenințări reale. Altele păreau pentru cine nu cunoaște că se întâmplă mereu, niște certuri clasice de la bani sau alte lucruri tâmpite

| Mosotti a răspuns (pentru Miaomg):

Filmeaza! fi desteapta si pune telul undeva, descurca-te, te vede pe naiba, daca stii, nu te vede, filmeaza si de la distanta.
Se poate daca te descurci. Pune si audio macar, sa se auda cu maica-ta tipa, etc.

Cum se aude si ce spune el.
Dar trebuie si video neaparat.
Vorbeste cu un tip pe care-l stii, sa te ajute sa pui niste camere cumva, telefonul, unu de se pricepe.

| LaviniuA a răspuns:

Probabil fetele se deschid mai usor pentru discutii atunci cand au probleme.
Baietii se considera puternici si nu vorbesc, deci nu sunt ajutati. Pana la urma o iau razna, se dau pe alcool si droguri ca-s ieftine azi.
Cred ca tu esti cel mai bine de acolo. Imi pare rau pentru familia ta, se pare ca se cam duce de rapa. Cred ca sunt persoane abilitate prin scoala, ca sa-i ajute pe cei dependenti cum e fratele. Vorbeste cu diriga poate stie ea unde sa mergi.

| vasileparnaie a răspuns:

In primul rand, depinde de persoana frate ca alti ii doare la ciocan de asa ceva, si in al doilea rand nu am inteles asta cu daca are sub 1.82 e in ''friendzone''

| Miaomg a răspuns (pentru vasileparnaie):

Păi eu am 1. 82metri înălțime. Mi-a plăcut în trecut de unul scund dar pe lângă faptul că arătam de parcă merg cu fratele meu mai mic pe stradă, când și a dat seama că îl plac și-a luat aiere de superioritate și am realizat că bă, oricum nu am ce vedea la el că sunt cu aproape două capete mai înaltă.
Imaginează-ți un cuplu cu ea înaltă și el cu vârful capului până la umărul ei.
Sunt foarte înaltă și nu pot vedea atractiv un băiat mai scund. Când am făcut-o am realizat că e ciudat să mă aplec eu să l sărut. serios acum. El pe vârfuri eu cocoșată

| vasileparnaie a răspuns (pentru Miaomg):

Nu stiu, asta tine strict de creierele noastre. Cunosc cupluri in care fata e mai inalta cu vreo 20 de cm si se inteleg de minune. Ca si-a luat ala aere de superioritate e strict treaba lui.

| Miaomg a răspuns (pentru vasileparnaie):

Presupun că persoanele cu care te întâlnești în viață iți influențează perspectiva și părerile.

| vasileparnaie a răspuns (pentru Miaomg):

Cum crezi tu.

| Anonima728282991 a răspuns:

Asa sunt ei nu ai ce să le ceri, îți dau o recomandare, ascultă trap te va ajuta mult.