| ELEMENT99 a întrebat:

Din experientele voastre, o relatie inceputa in liceu mai poate continua in facultate?

Eu si cu prietena mea va urma sa dam anul acesta la o facultate in Bucuresti si am vrea sa ne mutam impreuna pe parcursul facultatii. De precizat ca suntem impreuna de 1 an deja, totul merge foarte bine si ne ajutam intre noi cu orice.

Va intreb acest lucru pentru ca, peste tot aud faptul ca in facultate este imposibil sa ai o relatie serioasa si toate relatiile se distrug/dispar. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Aretha a răspuns:

Nu i adevarat

Depinde tare mult de voi.
Aveam 17ani abia cand m-am mutat de la Suceava la Timisoara pentru el. Eu deja statusem singura si era tot una pentru mine. Ba chiar am vrut sa stam amandoi.
Si uite. Acus sunt la facultate. Indata ma mut la parintii lui.

Toate doar in 2 ani. Impecabil.

Daca va tineti unul pentru altul. Orice e posibil. Nu asculta de altii.
Eu nici in facultate nu voi degenera in halul asta cand stiu ca e cineva curat si loial pentru mine!
Asta e mentalitatea. Noroc in dragoste.

Răspuns Apreciat de Editori
| sofisis a răspuns:

Depinde de voi. Nu este o regula. De obicei relatiile nu tin pentru ca unul pleaca la facultate in alt oras, schimba prietenii si automat e mai curios de chestii noi etc. Este varsta la care incep iesirile masive in cluburi, experimentarile de toate tipurile, plecarile cu baietii/fetele la mare/munte/strainatate. E posibil sa simtiti si voi nevoia sa traiti timpurile astea la capacitate maxima.
Dar daca voi veti locui impreuna si nu se schimba decat locatia in care faceti ore ...nu ar trebui sa nu puteti sa fiti impreuna. Este strict alegerea voastra cum gestionati relatia.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu cunosc un matrimoniu roman casatoriti sau cunoscut la scoala generala sau gradinita. Erau alte vremuri tehnologie limitata nu atatea prostii ca acum. In ziua de azi riscurile cresc ca sa se intample ceva depinde ce gandesti aia atragi in viata

| corbulalbrosu a răspuns:

Este si ilogica si irationala afirmatia amintita conform careia o relatie de cuplu solida si serioasa ar putea sa sufere sau chiar sa se ''distruga/dispara'' pur si simplu doar datorita faptului ca cei 2 vor urma cursurile unei unitati de invatamant superior in anii urmatori. O astfel de gandire/conceptie poate fi apreciata ca fiind cu totul falsa si eronata, pentru a ma exprima... elegant. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot auzi și dacă auzi și crezi.
La facultate fiecare va avea de învățat.
Dacă sunteți împreună, vă puteți ajuta unul pe altul, niciunul din voi nu este singur, relația se consolidează și poate merge înainte pe toată viața.

| Rux04 a răspuns:

Bună, nu toate relațiile dispar. Așa că dacă vă iubiți și vă înțelegeți eu zic să vă mutați împreună.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Depinde de iubirea ce este intre voi! Dacă va iubiti cu adevarat, nu veti fi doborati de niciun obstacol ce vă va ieși în cale!

| Gofigi a răspuns:

Daca se vrea se poate

| Shygirl111 a răspuns:

Nicio relatie nu e imposibila.
Spre exemplu, eu si prietenul meu suntem impreuna din 2014, eu eram clasa a 11a, el a 12a. A fost greu cand a trebuit sa alegem facultatea, dar am facut asa fel incat sa dam la o facultate buna din acelasi oras. Acum eu termin anul 3, iar el termina anul 4 si totul merge la fel de bine. Nu te gandi ca nu au fost certuri, au fost destule laughing dar am comunicat constant, asta conteaza cel mai mult.