| DonGiani a întrebat:

Din păcate trăim într-o perioadă foarte aiurea în care divorțurile sunt ele acasă, înșelatul nu mai zic. De când cu modernizarea, Facebook și alte tâmpenii... Uitați unde se ajunge sad Ce credeți despre asta? Și nu vreau sa para aiurea ce zic dar și așa zisa "egalitate" dintre sexe are legătură foarte mare cu ce se întâmplă (sunt de acord cu respectul și iubirea care este reciproca într-o relație dar egalitate nu are cum sa fie asta e clar pentru ca în primul rand bărbatul diferă de femeie fizic și psihic deci nu avem cum sa fim egali dar asta nu înseamnă că unul ar trebui sa fie deasupra celuilalt ci trebuie să existe un echilibru între cei doi) DECI, NU VA MAI FACEȚI ILUZII CU EGALITATEA, NU EXISTA ASA CEVA. NU SUNTEM EGALI, SUNTEM DIFERIȚIwinking Aștept păreri logice. Va salut happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da s-a schimbat enorm, nu ca as sti eu multe dar o datã cu facebookul si retelele de socializare, multe fete isi satisfac egoul prin activitatea de pe contul lor. Nu mai ai cum sã cuceresti o femeie cum o fãceai acum 20 de ani.
Femeile fiind mai mult inclina-te spre pe o gândire negativã, nepãsându-I prea mult de ceilalti nu ai control deloc, cel mai bun mod de a Le tine aproape este sã nu ii oferi prea multã atentie, doar când iti cere ea. Cã altfel o sã-si batã joc de tine.
Adicã munca si timpul tãu trebuie sa fie mai pretioase, nici intr-un caz femeile.

| DonGiani explică (pentru anonim_4396):

Bravo, exact. Și cică nu e egalitate și ele calcă pe cadavre. Pfff

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai suntem acum 20 de ani deci nu mai ai cum sa le cuceresti ca atare.Acum sunt alte generatii care cum isi astern asa si dorm.
Adevarul este ca in ziua de azi sunt multe femei ce exagereaza sau se expun prea mult ceia ce e gresit dar in celas timp problema lor dar cred ca cei deranjaza cel mai tare pe uni barbatii (cum specifici si tu ca nu mai poti detine controlul) e ca acum femeie gandeste mai mult si nu mai e supusa barbatului si o data cu o iesire mai deasa in oras sau o retea de socializare are mai multi admiratori si se valorifica altfel nu mai gandeste "asta ma ales cu asta stau" alege ce vrea cum avem toti dreptul de altfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonGiani):

Da in al 2-a rãzboi mondial au Murit o grãmadã de barbati din cauza feminismului. Acum e doar propagandã, ce afecteazã mai ales femeile din cauzã cã pot fi manipulate usor in credinte, la fel si barbatii.

| DonGiani explică (pentru anonim_4396):

Exact.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

De asta vorbesc treaba este cã fetele sunt mult mai influentate de normele societãtii si oamenilor din jur, si de multe ori sunt foarte proaste.
Cred cã femeile apreciau mai mult barbatii inainte, deoarece nu primeau atat atentie, cu ajutorul internetului chiar si plin cluburi si imbracãminte m, atata tot nu sunt pentru subjugarea femeilor doamne fereste.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e bine si pentru femei si pentru barbati sa primeasca mai multa atentie ca atunci au cum sa stie ce este pentru ei si ce merita.De asta e bine sa ai unde sa cauti si cand gasesti peroana potrivita ce poate sa iti ofere sau cui poti sa ii oferi iubire, intelegere, respect sa te opresti dar pana atunci trebuie sa ai din ce alege.
In legatura cu hainele sau ca mai sunt si proaste nu am ce sa comentez orce padure are uscaturile ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

In alegerea partenerului, pentru a comunica mai usor e bine dar sunt multe femei egoiste doar pentru cã au sute, mii de likeuri si urmãritori. Isi vând sexualitatea pe internet.
Si de cele mai multe ori nu sunt inteligente, nu respectã si nu iubesc. Imi este si scârbã de ce vãd, expunerea fizicã le face sã se simtã ca niste dive, schimba partenerul printr-o bataie din Palme dacã ceva nu le convine.

| DonGiani explică (pentru anonim_4396):

Asa este sad

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus eu e ca generalizeaza prea mult si acuza niste site-uri pentru prostia unora din cap.
E de vina exemplul prost pe care tot uni oameni il dau ca nu internetul ia fabricat. Daca erau proaste sau c...e erau si fara net

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Egali nu inseamna identici, faci o uriasa confuzie. Suntem egali, dar diferiti, asa cum e si normal.
Rata infidelitatii este in scadere, iar rata casniciilor ratate este si ea in scadere. In trecut oamenii divortau mai rar, dar fiindca acceptau sa traisca in minciuna unei casnicii ratate. In generatia bunicilor nostri, un barbat infidel era absolut obisnuit, iar un barbat care nu si-a lovit niciodata sotia era foarte rar. In generatia mea, nu cunosc nici o femeie care sa fi fost lovita de sot si sa fi ramas in casnicie.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Un barbat istet/ o femeie isteata vor sti cum sa insele fara ca partenerul/a sau oricine sa isi dea seama

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca Facebook-ul sau retelele de socializare sunt de vina pentru greselile noastre.Nu te pune nimeni sa iti faci cont si nici sa agati femei sau barbati acolo asta tine doar de gandirea si dorinta ta.
Egali suntem in drepturi si asa ar trebui sa fie.Nu compara nimeni forta fizica cu drepturile pe care le aI in societate si cand auzi pe cineva ca zice suntem egali asta inseamna ca ai dreptul sa faci sau sa zici exact ce spune sau face o persoana de sex opus daca asta iti doresti. Daca un barbat are mai multa forta fizica asta nu inseamna ca femeia trebuie sa stea sub masa pana cand ii spune el sa iasa sau daca femeia este mai isterica el trebuie sa stea sub pat ca ea are mai multe drepturi trebuie sa putem sa hotaram pentru noi insine si sa nu fim subalterni sexului opus.

| DonGiani explică (pentru Freya1):

Toate astea au stricat viata oamenilor sau cel puțin a contribuit la ea. Te asigur, uită-te și cu asa zisa egalitate... O grămadă de divorțuri și copii prin centre de plasament. Îți place așa ceva? Mie sincer nu.

| Freya1 a răspuns (pentru DonGiani):

Nu tin cu retelele de socializare dar sincer daca esti prost, plictisit sau vrei sa inseli o faci si fara retelele de socializare si cu retelele astea se cam afla cand inseli si nu stai de prost. Daca te insala prin oras si merge cu unu sau una o ora la hotel nu ai de unde sa afli dar daca vorbeste cu cineva pe Facebook spre exemplu dintr-o eroare su cu o parola poti sa afli si sa nu stai de prost.
Ce legatura are egalitatea in drepturi cu faptul ca oameni divorteaza si copii sunt dati in plasament?

| DonGiani explică (pentru Freya1):

Pai la asta duce asa zisa emancipare a femeii doar la divorț. În loc sa fie familia ok se iau și după divorțează în 3 săptămâni. Asta e femeia în ziua de azi.

| Freya1 a răspuns (pentru DonGiani):

De unde sti tu ca toate femeile fac asta? Si ce tie ti se pare ca femeia a avut o relatie singura nu cu barbatul respectiv daca exista vina exista de ambele parti nu doar la unul.
La uni barbati le este frica atunci cand femeia este independenta,isi castiga bani singura sau gandeste ca atunci va deschide mai bine ochii si va vedea ce are langa ea si ce o asteapta in jurul ei. Emanciparea femei nu sta in divort ci in atitudinea pe care o ia in fata nedreptati si in faptul ca nu se mai lasa condusa sau intretinuta de un barbat iar daca in relatia respectiva se simte ingradita,nefericita,neandreptatita are dreptul sa plece.
De barbati ce divorteaza pentru amante, sau cei ce lasa femeia gravida sau cu copii si pleaca, sau cei ce nici macar nu recunosc copii, sau cei ce dor profita de pe ele (bani, bunuri, sex) aia nu au vina?
Hai sa nu arauncam cu gunoi doar intr-un sex

| DonGiani explică (pentru Freya1):

Lasă-mă cu motivele tale, îmi vine sa vărs. Asta vezi peste tot, pe bune. Suntem sătui de aceleași motive. E părerea ta și punct. Cine naibi nu lasă femeia sa gândească și sa nu fie independenta? Cine?laughing)

| SG1995 a răspuns:

Da, uite unul, nici acum 100 de ani nu era mai bine. In rest ai spus o gramada de platitudini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei. Asa i, realitatea e cam dura. Si eu cred ca suntem diferiti, dar asta e un lucru bun atat timp cat putem gasi un echilibru si sa ne intelegem.

| DonGiani explică (pentru anonim_4396):

Asta așa este. Din punct de vedere social unele femei au depășit de mult pe unii bărbați. Și atunci unde este egalitatea? Dpdv social că multe femei susțin ca ele nu au egalitate sociale cu bărbații și dacă ma uit mai bine la așa zisele 'feministe' alea ar arde bărbați pe rug, hai sa fim serioși. Egalitatea în toate înseamnă bună înțelegere și punct. Foarte mulți bărbați sunt într-adevăr niște nenorociți care ar poza după în victime doar ca sa se scoată din beleaua făcută de ei. Trebuie bună înțelegere și atât. Egalitate nu va exista niciodată, nici de o parte nici de alta. Femeia trebuie iubita nu înțeleasă laughing) Sa fim realiști, câteodată multe femei nici ele nu știu ce vor atunci ce pretenții mai au de la noi sa le înțelegemwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonGiani):

Eu sunt neutra, e prea controversata toata treaba asta. E o asa competitie intre sexe de parca ar si exista o mega miza. Sunt fel si fel de oameni(atat barbati cat si femei).Nu trebuie sa generalizam. Hm, eu una ma simt si iubita si inteleasa....si cand spun asta nu ma refer la faze de genul„ vai, iubi ma intelege....ma duce in fiecare weekend la mall pentru ca stie ca niciodata nu am cu ce sa ma îmbrac, iubi ma intelege. stie ca eu nu am fata de orice masina, doar sunt o doamna, nu?". Sunt multe femei care nu stiu ce vor, dar sunt si unele care stiu.Asa cum e si in cazul bărbatilor. Asa cum sunt femei care vad doar banii, asa sunt si barbati care isi etalează doar banii. Dar la fel de dragut putem vedea si lucrurile bune, nu numai nasoalele. Am putea vorbi inca doua zile pe subiectul astahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca daca n-ar exista Facebook oameni n-ar insela sau n-ar exista divorturi.Prostia si plictiseala tot ar continua sa existe.
Si egalitatea dpdv al drepturilor si al statutului in societate nu este o prostie. Evident ca suntem diferiti dpdv fizic si psihic, dar nu numai asta inseamna "egalitate" sau, mai bine zis, lipsa ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred în egalitate între sexe. Cred în completare.

| GrungyCacti a răspuns:

Nu puteam formula mai bine ca tine. Eu nu am cerut in veci feminism.

| DonGiani explică (pentru GrungyCacti):

Multe feministe mor bătrâne cu pisici lângă ele. Dar na. Ce știu eu? Și o grămadă de bărbați sunt niște ordinari și poate mai mult de jumătate dar eu vreau sa zic ca din păcate acum nu mai este dragostea aceea frumoasa care era odată... Totul este superficial crying