| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre egalitatea dintre barbati si femei? Eu cred ca aceasta egalitate ar fi trebuit sa existe dintotdeauna. Atat barbatii cat si femeile ar trebui sa aiba drepturi egale in obsolut orice. Nici barbatii nu sunt superiori femeilor, si nici femeile nu sunt superioare barbatilor, toti suntem egali. Ce parere aveti?

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista egalitate intre oamenii asta sunt basme,inca de cand ne nastem uni sunt mai frumosi,inteligenti,curajosi,prosti,cretini,retardati etc

nici egalitate in drepturi nu exista ca unele meseri cer abilitati fizice au mintale daca esti slab de inger nu le vei putea face

am urmarit,urmaresc cu interes feminismul din usa,tarile nordice in mare parte vorbim despre persoane urate frustrate,complexate,multe feministe urasc tot ce e feminism de fapt,plus multe idei tampite,nu sunt eu pro barbati, femei dar unele exagereaza cica barbatul sa fie frumos, inteligent, cu banii ea ofera vaginul ei la scimb

femeile multe din ziua de azi au pretenti extrem de mari de la barbati iar acolo nu e iubire e o forma de prostitutie, cand iubesti un om il iubesti indiferent de ce situatie materiala are

acum cu barbati ei au sclavit femeie timp de 2 mileni monogamia e creatia barbatilor, sexualitatea femeilor find una poligama dar barbatul ia impus bucataria, copii etc

personal nu cred ca barbati depasesc cu ceva femeile poate in prostie, violenta etc

| Violleta2022 a răspuns:

Tu esti prea mic sa stii, dar egalitatea intre sexe este deja aplicata si respectata de cel putin 50 de ani incoace.
Superioritatea nu consta in a fii mai puternic, ci in inteligenta!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt prea mic? Tu cati ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

#fals
Daca incepe un razboi barbatii sunt obligati sa moara,, pentru tara lor'', iar femeile raman acasa. Asta nu prea e egalitate, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i adevarat!
Atat femeile cat si barbatii pot lupta!
Avand o facultate, pe vremuri eram nevoiti sa facem si armata, asa ca, noi femeile putem avea si rade militare (eu sunt ofiter in rezerva de exemplu) si la nevoie, ne putem inrola si lupta, atat ca ofiteri cat si ca voluntare pe front, pe salvare, in spitale pentru Crucea Rosie.
Demult femeia nu mai sta la cratita sau cu capul in sac, dar pentru asta trebuie sa fii femeie, sau sa fii destupta la minte ca barbat.

Uite aici un paragraf care te va lamurii mai mult:
"după criza din august 1968 a fost organizat un program de
pregătire premilitară a tineretului, la care participau elevii
de liceu și studenții, atât băieții cât și fetele.
 Studentele efectuau un program pe durata studiilor, iar la
sfârșitul facultății primeau livret militar și gradul de ofițer în
rezervă.
 Selecția și încadrarea femeilor în armata română a
reînceput în anii ’80, pe fondul unei campanii
propagandistice
 În prezent, nu există restricții la admiterea în școlile
militare

2. Rolul femeii în armatele moderne
 Femeile sunt prezente în toate armatele moderne
 În februarie 1991, se aflau în zona de conflict din
Golful Persic peste 37.000 de femei în uniformă
 cele mai multe (26.000) au activat in Forțele Terestre
 administratori, controlori de trafic aerian, ofițeri de
logistică, relații publice, ingineri mecanici pentru
echipamente, tehnicieni în muniții, specialiști în artilerie
grea, operatori radio, șoferi, medici și asistenți medicali"
Sper ca a fost destul de elocvent raspunsul meu, ca sa pricepi ca femeile pot partricipa cot la cot, alaturi de barbati, in toate operatiunile terestre cat si spatiale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca un articole, extrem de elcovent despre rolul femeii in societatea moderna!

http://www.zdg.md/......tul-anului

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mayhem666):

Am 50 de ani!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca femeile se pot inrola, dar eu am folosit cuvantul,, obligati''.
In caz de razboi toti barbatii care pot tine o arma sunt trimisi sa-si ia un glont in cap.
Femeile au POSIBILITATEA de a decide daca vor sau nu.E putin diferit sa il iei pe Ion in razboi, iar pe sotia lui sa o intrebi daca are chef sa lupte in razboi.
E o diferenta ca de la cer la pamant si demonstreaza ca NU EXISTA EGALITATE.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Babuta gretta nu a auzit de America se pare unde femeile cereau echipamentul mai usor ca era prea greu pentru ele ( acele "rucsacuri" de zeci de kg care le cara in spate ). Da, dupa mult antrenament poate o femeie sa fie cot la cot cu un barbat pe campul de lupta. Totusi, in WW2 a avut un rol important. Barbatii erau la razboi si femeile construiau tot, masini, tancuri, gloante etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

In ziua de azi, armata nu mai este obligatorie.
Cred ca nu stii noile legii care permite asta.
Lupta doar cei care se inroleaza sa lupte in caz de razboi!

Bineinteles ca exista egalitate in drepturi, in absolut toate domeniile, si asta s-a dovedit in ultimii 20 de ani, cand femeia a patruns pana in ramurile unde era exclusa inainte, deci este prezenta chiar peste tot, de la politica, fiind cap de tara, pana la expeditiile lunare.
Invata sa respecti femeia, daca doresti sa fii respectat de femeie!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

1.Daca iti place sa crezi ca nu e obligatorie in caz de razboi, bine, e alegerea ta.Eu iti spun doar un adevar.Nu e nici
o greutate sa schimbi foile alea de pe-o zi pe alta. Vezi exemplul Lituaniei.
Poti sa citesti foi sau poti observa realitatea.Aceea ca in fata unui razboi sunt luati toti, de la miopi, nebuni, bolnavi ...etc(asa cum s-a intamplat intotdeauna)
In nici o tara unde armata e obligatorie, nu este obligatorie si pentru femei, e doar pentru barbati.Asta e un fapt, care nu tine cont de parerea mea, nici de parerea ta.
Eu inteleg ca ai vrea sa fie egalitate, dar nu e! Si nu e vina mea.E vina feministelor care culeg ce le place și scuipă ce nu le convine.
2.Doar pentru ca iti spun ceva ce vine in contradictie cu tot ceea ce crezi tu, asta nu inseamna ca nu respect femeia.

| Drimmero a răspuns:

Asa ar trebui, dar mai gasesti cate un dement sa zica ca barbatul e mai presus, dar mai exista si cate o feminista infocata sa zica ca femeile dreseaza barbatii si tot asa. Legea daca zice clar ca suntem egali, pai asa sa fie!

| CuriousStuff a răspuns:

Zi-mi un singur drept care face discriminare intre sexe. Unul singur.
Cum a zis si Gretta, egalitatea exista deja de mult timp, doar ca s-au trezit cativa idioti sa spuna ca nu e asa. Cel putin in tarile civilizate si Romania.

| Sociopat a răspuns:

Nu va exista egalitate.

| Deaad a răspuns:

Bineinteles ca sunt egali.
Dar diferiti.

Cine crede ca feminismul este un lucru bun, e un idiot.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Eu nu sunt feminist, sunt egalitarianist.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Egali o sa fim cand si barbatii vor avea scuza ca in o saptamana pe luna sa se comporte ca niste debili si sa dea vina pe ciclu.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Da-mi cateva drepturi pe care consideri ca trebuie sa le aiba o femeie in aceeasi masura ca barbatii.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Dreptul la a primi aceeasi suma de bani la acelasi loc de munca. Uneori barbatii primesc mai multi bani, pentru o munca pe care si femeile o fac, dar ele totusi primesc mai putin.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Mayhem666):

PEntru ca femeia in general ia mai multe vacante. Citeste mai mult. VEzi diferenta. Un barbat ia mai putin vacanta ca moare de foame familia acasa nu de altceva. PRostia aia cu femeia ia 70 de centi si barbatul un dolar s-a dus de mult

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ar trebuii sa planga barbatii care muncesc in mina pentru 800 de dolari amarati si multe femei stau la pc-uri si fac apuntamente? Cum e la spital sau mai stiu eu. Auzii barbatii sa se planga? Nu. Se plang ca nu iau acolo decent dar nu auzi "femeia ia la fel, uaaaaaaaaaaaa".

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Pot sa zica ca au ejacular3 spontana, s-a rezolvat.

| syd a răspuns:

Blasfemie :^)

| Dorotheea21 a răspuns:

"Drepturi egale in absolut orice"?
Cam ambiguu. happy
"Drepturi" date de politica avem, in unele tari mai multe ca voi, in altele, mai putine, dar egalitatea nu cred ca este posibila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem egali, indiferent de ce cred altii.
Fiecare are rolul lui, nu e nimeni mai presus.
Sunt multe lucruri care "ar fi trebuit" sa existe dar nu exista, sau exista intr-o masura foarte mica.

| RorySan a răspuns:

Ar trebuie., dupa parerea mea
Dar nu cred este posibil acest lucru.

| Edisor27 a răspuns:

Sunt de parere cu tine

| MorganaM a răspuns:

Eu sunt de parere ca aceasta egalitate e un fel de perfectiune sau ceva ce cu greu ar exista. niciodata nu am vazut aceasta egalitate, mai ales in cup0luri, de la cei mai tineri pana la cei mai batrani, incat mi-am pierdut speranta in aceasta egalitate. eu cred ca e ceva frumos dar imposibil de atins