| principessa1 a întrebat:

Dintotdeauna am avut eliminari vaginale incolore sau albe care deloc nu ma deranjau. Vineri am avut ultimul contact sexual după o pauză de vreo lună jumate şi săptămîna asta am început să am eliminări verzui abundente, usturime, mîncărime. Care ar putea fi cauza? Am luat ceva de la partener sau poate fi altceva?

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.csid.ro/......-11870010/
NU EZITA SA ITI FACI UN CONTROL GINECOLOGIC.
O zi buna :)

| Violleta2022 a răspuns:

Ai fost contaminata cu o boala cu transmitere sexuala!
Fuguta la medic, pentru analize medicale, tratament pentru amandoi si pauza de la sex, pana va vindecati!

| corbulalbrosu a răspuns:

In mod absolut sigur in urma ultimului contact sexual aparatul tau urogenitat a fost infectat cu o anumita boala cu transmitere sexuala a carei incubatie a durat 3-5 zile. Atunci cand secretia vaginala obisnuita isi schimba/modifica culoarea, consistenta, mirosul si abundenta se poate considera ca a devenit anormala, patologica. Cele mai frecvente cauze ale unor astfel de secretii vaginale anormale sunt provocate de IRITATII provenite de la sapun, detergent, lenjerie etc. sau INFECTIILE provocate de boli precum ar fi candidoza, gonoreea, clamidia, sifilisul, etc. Orice astfel de stare de secretie vaginala abundenta si anormala necesita o diagnosticare medicala si tratament precis prescris de catre medicul ginecolog. Fiindca aceste infectii au o gama larga de agenti patogeni, acestea pot fi dezvoltate de organism ca urmare a unei medicamentatii cu antibiotice, raceli puternice, partener sexual infectat, dereglari hormonale sau pot fi luate si transmise prin contact sexual neprotejat. Determinarea naturii exacte a infectiei se poate realiza doar prin analizarea secretiei tale vaginale. In concluzie trebuie sa te prezinti de urgenta la o consultatie ginecologica. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Organele genitale feminine produc în mod normal secreții, eliminate cu un ritm variabil pentru fiecare femeie. Acestea au rol protector împotriva infecțiilor și rol lubrifiant. Secrețiile vaginale normale pot avea un aspect diferit în funcție de vârstă, activitate fizică, momentul ciclului menstrual. În general, acestea sunt clare sau albe, fără un miros puternic.
Cauzele scurgerilor vaginale anormale pot fi simple dereglări hormonale sau ale ciclului menstrual, diferite boli neinfecţioase, boli infecţioase cu transmitere sexuală. Astfel, polipii cervicali, dermatita vulvară, vaginitele sau cervicita sunt cele mai frecvente cauze ale prezenţei scurgerilor vaginale anormale.

| AutumnDay a răspuns:

Ai facut o minunata infectie vaginala, probabil candida. Fie: 1. mergi la medic, fie: 2. Mergi la farmacie si iei o pastiluta de Fluconazol 150mg. Costa circa 6 lei. O iei si in 1-2 zile scapi de toate manifestarile neplacute. Alternativ, pentru. calmarea mancarimilor, fa-ti bai locale sau inauntru cu bicarbonat+ceai de galbenele sau ceai Ginosept. Pt. irigatii vaginale, ia-ti un mini-irigator sau un irigator normal; dar poti si sa te speli doar in exterior. Pe langa Fluconazol poti folosi si ovule Poligynax sau Cervugid. Poti lua si la bucata, nu neaparat o cutie intreaga. Sunt utile, dar nu folosite singure. Eu nu scap niciodata de candida doar cu ovule si spalaturi, dar pe langa pastiluta, ajuta enorm.
Data viitoare folositi prezervativul daca nu vrei sa se repete aceeasi poveste. De preferabil sa ia si prietenul tau aceeasi pastiluta, Fluconazol 150ml. Se administreaza una fiecarui partener. E in doza unica si trateaza candidoza.
Fac candidoza din cand in cand, in special dupa antibiotice si ovulele, cremele, baile nu mi-o trateaza niciodata. Fluconazolul este singurul care ma scapa repede si ieftin de ea.

| Tabia a răspuns:

Ai prins vreo infectie si poate fi din cauza pauzei lungi (daca anterior faceai sex regulat)
Sfatul meu e sa consulti cat mai curand un medic ginecolog.

| LesterTheMolester a răspuns:

Este vina unei ciuperci iti recomand sa vezi un ginecolog sau doctorul de familie.De asemenea ai luat anticoncepționale?
E posibil sa fi fost prost făcute si să-ți fi cauzat o ciuperca.