| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 a întrebat:

Doresc raspuns sincer, fara mistouri!

Am citit pe internet ca filmele porno te fac mai prost, este adevarat?
Am mai citit ca 87% dintre barbatii se uita la filme porno, deci 87% din barbati ar trebui sa fie prosti?
Este adevarat ca devii mai prost daca te uiti la filme porno sau nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te saftuiesc sa NU mai citesti articole in care sunt prezentate doar ineptii halucinante laughing de catre tot felul de agarici ageamii dobitoci in esenta. rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corect, pe http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=pornography+intelligence nu exista nimic pe tema asta. Deci sunt pure scorneli.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ințeleg ce,, pornography inteligence" ai cautat ( se vede ca habar nu ai sa cauți studii ). Uite o sursă de incredere https://en.m.wikipedia.org/wiki/Effects_of_pornography

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Stie taranu' ce e sofranu'. Compari un motor de cautare medical-academic al guvernului SUA cu un website pe care poate scrie oricine. Si, ca fapt divers, pe Wikipedia nu scrie nimic pe tema pornografie si inteligenta (IQ).

Cu privire la sursa: ti-a mancat pisica limba? Unde-i sursa?

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Nu are rost să mă cert cu tine pentru că esti un redus care e foarte probabil sa moară un labăr trist si singur dar măcar nu condamna pe cei din jurul tau la acceași soartă. Uita-te surse daca tot vrei surse:https:https://www.google.com/......s-urge.amp
https://www.tandfonline.com/......16.1143441
https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/1874574
https://limo.libis.be/......ulldisplay
https://www.yourbrainonporn.com/......entration/
https://everaccountable.com/blog/how-pornography-affects-your-brain/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600144/
https://www.deseret.com/......gs-alcohol
Ti-aș putea ingropa in articole și studii dar nu ar conta pentru că problabil esti redus (cum ziceam) sau nu esti destul de dezvoltat psihic pentru a ințelege.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Fii sigur ca arborele tau genealogic contine mai multi labari decat nelabari. E o simpla chestiune de statistica.

"Was it a consequence, or a precondition?" Mantra cercetatorilor: corelatia nu dovedeste cauzalitatea.

Dopamina este o placa obosita: http://www.quora.com/......ransmitter

A, da, cercetatorii adictiilor nici macar nu mai vorbesc de "adictia e produsa de dopamina", ci de "adictia e produsa de DeltaFosB". Mica mare diferenta.

Problema este ca DeltaFosB nu se poate studia decat pe cadavre si pornografia nu se prea poate studia pe alte animale.

Deseret News este o publicatie mormona, iar Biserica Mormona este pornita contra pornografiei. Fondatorii YBOP sunt mormoni. "TL; DR VERSION YBOP, TGPE, si nofap au fost fondate in baza viziunilor a doi oameni care sunt considerati paria in comunitatile de cercetari referitoare la sex si relatii si in cea clinica." http://www.drjasonwinters.com/......anuary-10/

Pe scurt, cei doi sunt un profesor de liceu si o fosta avocata, niciunul dintre ei nu are vreun doctorat, deci nu sunt cercetatori stiintifici (desi asa ar vrea sa para). Ei sunt activisti anti-pornografie, nu-i pasioneaza adevarul obiectiv.

Da, tragand concluzia: tot nu ai dat nicio sursa credibila ca pornografia ar reduce IQ-ul. Serios, le-am consultat pe toate pe care le-ai dat.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Astea nu sunt studii. Sunt doar niște aberații de pe quora si de pe un site despre care nu am auzit si nu il consider credibil deloc. Si nu mă interesează treburile cu bisericile si cine a inventat roata si nu știu ce aberații. Depune un efort si cauta macar niște studii valide sau declară-te invins si mergi mai departe.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Lol, tu esti aici avocatul ideilor marginale si pseudostiintifice. Si da, "dopamina=adictie" este o placa obosita. Esti cu cel putin patru decenii ramas in urma cu stiinta. Ca Zen Faulkes, care a scris pe Quora, este profesor universitar si vorbeste in specialitatea lui, ti-a scapat amanuntul. El afirma ca ideea "dopamina=neurotransmitatorul fericirii" este o aberatie nascuta din neintelegerea actiunii medicamentelor. Dopamina poate produce atat fericire cat si nefericire, functie de care neuroni sunt stimulati. In sine nu e neuromodulator doar al bunei sau proastei dispozitii.

Ca Jason Winters e profesor universitar si discuta pe specialitatea lui iar ti-a scapat. In schimb Gary si Marnia nu sunt cercetatori stiintifici, sunt niste agitatori. Nu i-a pus nimeni sa faca cercetari, pentru ca nu au pregatirea necesara. YBOP=radio sant. Deci YBOP nu poate fi o sursa credibila pentru informatii stiintifice sau medicale.

Tot ce apare pentru Wilson, G. pe http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=wilson+pornography sunt doua studii publicate intr-o revista in care poate publica orice neandertalian care scoate banu'. Editura academica pradatoare, conform listei lui Beall. Si nu, oamenii de stiinta nu scriu studii despre Gary si Marnia, deoarece cei doi nu participa la dezbaterile din cadrul comunitatii stiintifice.

Repet intrebarea: ti-a mancat pisica limba? Unde e sursa ca pornografia reduce IQ-ul? Pana acum n-ai dat nicio sursa referitoare la pornografie in relatie cauzala cu IQ-ul. Impresia mea e ca nici macar n-ai citit sursele pe care le-ai dat. Sau daca le-ai citit esti analfabet functional, pentru ca n-ai inteles nimic din ele.

Si nu, povara dovezii nu e pe asupra mea. Nu eu trebuie sa dovedesc ca nu e asa. Tu trebuie sa dovedesti cu surse ca porno reduce IQ-ul. Pana acum nici macar n-ai dat vreo sursa pe acest subiect. Niciuna dintre sursele pe care le-ai mentionat nu zice ca tine. Adica niciuna dintre ele nu pretinde ca ar fi o relatie cauzala dinspre consumul de pornografie catre IQ.

In privinta marturiilor alora de pe YBOP vezi http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83 Deci vax relatie cauzala. Asta inseamna sa stii sa citesti si sa poti evalua ce citesti dintr-o sursa.

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e adevarat

| Mosotti a răspuns:

Ete cucu devi mai prost, e o minciuna, e propaganda contra la asta, ca statu vrea sa te cuplezi sa-i faci copii ca sa aiba ei pe cine munci pe doi lei. Ii e frica ca te refugiezi in asta si nu mai ai nevoie de partenera (de altele nu ii lua grija).

Daca faci ce ii int pe ei, e bine, daca nu, e prostie, boala, tampeste, prosteste.
Daca omu mai sta pe la calculator si mai invata cate ceva (asa multi au devenit programatori, hackeri si altele), e nasol, dar sa bata mintea pe strazi care chiar prosteste, nu e rau, e doar un exemplu.

E f bine, te stimuleaza, inveti multe pozitii, e diversitate, nu e nimic rau.
Doar sa nu te refugiezi in asta, sa te uiti dar sa ai si partenera, ca e bine pentru tine.

| OldSoul a răspuns:

Ai citit si ca restul de 13% cel mai probabil locuiesc prin africa si nu au net?laughing

| Bizon95 a răspuns:

E draguta ideea, cumva cineva CU INTERES ca tu sa nu te uiti la p0rn ti-a "soptit-o"? (prietena, nevasta, amanta, mama, etc.)

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 explică (pentru Bizon95):

Nu, cautare pe google.
Sunt foarte paranoic cand e vorba de organismul uman.
Sunt fricos, ce mai laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filmele porno iti afecteaza intr-o oarecare masura capacitatea intelectuala.
Pornografia iti poate afecta inclusiv erectia.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 explică (pentru anonim_4396):

Ma intereseaza daca la capacitatea intelectuala ma afecteaza grav sau nu si in ce fel ma afecteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnTopic_ClaudiuOwn_1974):

Oarecum in relatia de cuplu.
In sensul ca acolo vezi perfectiune, si asta iti intiparesti in memorie.
Dar poate iubita ta nu e perfecta, si ai o oarecare frustrare.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu este o problema chiar asa de grava, asta voi reusi sa o rezolv.
Pe mine ma intereseaza la memorie, de exemplu : Invat astazi ceva, maine uit.
Este posibil?
Adica capacitatea de memorare a informatiilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnTopic_ClaudiuOwn_1974):

Din ce am mai citit mai de mult, am citit ca afecteaza. Acum nu stiu exact in ce sens.
Poti cauta pe net niste informatii, acum nu toate sunt adevarate.
Dar dupa un timp, pornografia provoaca dependenta, si ca orice dependenta, nu e buna.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există vreo luare de poziție oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, Asociației Medicale Americane, Asociației Psihiatrice Americane, Cochrane sau Asociației Psihologice Americane din care să rezulte că adicția de sex/porno/masturbare ar fi un diagnostic valabil.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dezvolti sa ne explici si nou cum iti afecteaza capacitatea intelectuala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.libertatea.ro/......ul-1312892

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Trecand peste faptul ca e un articol din libertatea, fara nicio baza stiintifica si medicala nici macar asa nu scrie nimic de scaderea capacitatii mentale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Atata timp cat exista statistici, nu cred ca informatiile astea au luat nastere dintr-o prostie absurda.
Daca tot spui ca nu exista baza stiintifica asupra firmelor porno, uite aici un fragment dintr-un alt articol:

"Studiul, care a fost prezentat săptămâna asta la convenția anuală a Asociației Americane Psihologice din Washington, se bazează pe un sondaj cu 330 de bărbați cu o medie de vârstă de 20 de ani, majoritatea albi și heterosexuali (studiul nu a implicat femei, deoarece impactul psihologic al pornografiei asupra femeilor e și mai puțin înțeles)."
Mai ales intr-o relatie fiind, si Biserica spune, ca acest lucru este un pacat, poti regasi in acest articol si te vei lamuri.-> https://ortodoxiatinerilor.ro/......a-femeilor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios acum, chiar nu ai cum sa iti sustii idea cu site uri precum ortodoxia. Sa fim seriosi.

Eu voiam sa stiu cum demostrezi tu ca vizionarea de filme porno scade capacitatea mentala. Nu vreau sa imi spui ca biserica zice ca e pacat. Ca stim toti ca orice legat de sex biserica il condamna

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am spus mai sus ca provoaca dependenta, si ca orice alt fel de dependenta, nu este buna pentru creier.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum dependenta scade capacitatea intelectuala?
Astept niste argumente stiintifice

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt si carti legate de dependenta de tehnologie, de calculatoare, de telefoane.
Cartea " Cum ne saboteaza dependenta de ecrane copiii" scrisa de Nicholas Kardaras care este expert in dependente detaliaza cum dependenta de tehnologie si ecrane pot distruge neurologic dezvoltarea si functioanarea creierului.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa copii, noi vorbeam despre adulti si filme porno. nu despre copii.
Si daca esti asa informat, infromeaza ne si pe noi.

Deci, cum eu, sa zic ca sunt inginer, am o capacitate mentala. Daca ma uit 5 ani la porno cum imi scade mie capacitatea mentala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Efectiv scade, apar probeleme de atentie, de concentrare, de memorie etc. Evident ca tu nu realizezi probabil pe moment, pentru ca astea vin treptat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Problemele de atenti si concentrare mie nu mi se par ca scad capacitate mentala...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cand automat nu mai putere de concentrare si memorare atat de mare, nu ti se pare o reducere a capacitatii creierului de a functiona in parametrii normali?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Articol care nu mentioneaza absolut nicio sursa, deci pot fi pure scorneli.

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Nu sunt mai prosti, dar apare o dereglare în interacțiunea cu femeile.

| InstructorDeIubire a răspuns:

Nu cred ca devi mai,, prost" dar sigur iti va reduce capacitătile mentale. Supra stimularea nucleului Acumbes si eliberarea de dopamina excesiva poate produce următoarele simptome:
-scaderea capacitati de memorare pe termen lung
-ceața mentală ( brain fog )
-scăderea puterii de gândire matematica si analitica ( da, exista mai multe studii pe tema asta)
-reducerea increderii in sine
- ș.a.m.d.
Deci in concluzie nu merită să te uiți la pornografie si sa te masturbezi. Nu vei ajunge decât un dependent fară chef de viață (poate nu acum dar in viitor sigur). Eu ti-am prezentat niste argumente valide dar nu știu in ce stadiu al dependenței esti. Esti in stadiul negări? Doresti sa faci o schimbare? Incepi sa o vezi ca o adevarată problemă? Sunt mult prea multe variabile si aș discuta cu tine bucuros in continuare ( cine este incuiat la minte sa nu imi răspundă la comentariu pentru ca nu vreau sa ma cert cu ei doar cei care sunt deschiși la minte si sunt pregătiti sa vada problema dintr-o noua perspectivă sa imi raspundă).

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Ba da, in secolul XXI persoanele care afirma ca masturbarea produce boli fie sunt redusi mintal, fie delireaza.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 explică (pentru doctorandus):

Nu m-am referit la boli!
Doar la scaderea inteligentei, ceea ce este adevarat din cate am descoperit.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

De ce? De unde ști tu ce simte acea persoană când se masturbeaza si se uita la pornografie? Trebuie sa simtă că ceva este in neregulă cum ar fi : vină, rușine, stimă de sine scăzută, anxietate.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Nu toate persoanele simt la fel. Deci nu e nicio nevoie sa simta emotii negative cand se masturbeaza.

| doctorandus a răspuns (pentru OnTopic_ClaudiuOwn_1974):

Sursa cu peer-review si indexata pentru MEDLINE, sau nu se pune.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

In privința masturbari aprox. 90% dintre persoane simt :vina, remuscări, furie poate nu sunt conștienți intodeauna de ele dar ele nu vor inceta sa apară la un nivel subconstient motivând acțiuni cu caracter destructiv si comporatamente nerotice.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 explică (pentru InstructorDeIubire):

Asa este!
Am citit si eu, iti vine o remuscare ca te-ai uitat si in 70% din sanse devi si mai religios.

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Sursa sau nu se pune. Radio sant nu e o sursa credibila.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru doctorandus):

Se vede ca habar nu ai ce vorbesti. Eu iti prezint date din studii si tu imi spui ca e radio șant.

| InstructorDeIubire a răspuns (pentru OnTopic_ClaudiuOwn_1974):

Nu ințeleg parea cu 70% sanse sa devi mai religios. La ce te referi?

| doctorandus a răspuns (pentru InstructorDeIubire):

Atunci citeaza sursa ca la carte, cu PMID si numar de pagina. Altfel nu te cred ca ai habar despre ce vorbesti.