| anonim_4396 a întrebat:

Două persoane nu fac sex până la căsătorie. Apoi, se căsătoresc. Au copii și întrețin relații sexuale, firește. La un moment dat, soția spune că nu vrea să mai facă sex, din senin, după mulți ani de mariaj. Nu prea există un motiv. Dacă soțul insistă să facă, se consideră viol? În condițiile în care până atunci nu avea nicio problemă, ba chiar mai degrabă ea se ruga de el să facă sex, ba chiar insista să facă cât mai mulți copii(în mod stupid, neavând cu ce-i întreține). Foarte posibil că la un moment dat soțul a trebuit să se opună actului sexual pentru a nu face copii nedoriți, iar acum se trezește cu situația asta, ciudată. Ce credeți? Cum e situația asta?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Ok, aici cam amesteci lucrurile. Viol este orice act sexual care nu este liber consimtit de unul dintre cei implicati. Indifferent daca sunt iubiti sau soti. Daca insists sa faca nu e viol atat timp cat ea poate sa refuze si refuzul e respectat. Asta este separat, indiferent de copii, situatie financiara sau cine insista in trecut. Apoi folosirea mijloacelor contraceptive in cadrul casatoriei este foarte raspandita. Daca sotia are alte motive trebuie sa le comunice sotului.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă soțul insistă să facă, se consideră viol?
Dacă insistă verbal. nu.
Dacă o forțează cu violență și ea poate demonstra asta cu certificat medico legal, se consideră viol.
Soțul poate rezolva legal cerând divorțul, dacă situația nu îi convine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Divort, simplu. Da, e viol, indiferent de relatia dintre cei doi, atita vreme cit unul dintre ei zice nu - INDIFERENT de sex.

| cristimihailov a răspuns:

De fapt ce vrei sa intelegi prin aceste spete?

Actulnsexual neconsimtit este viol. Cam atat.

| SG1995 a răspuns:

"Dacă soțul insistă să facă, se consideră viol?"
Dacă prin insistat te referi să faci sex cu ea împotriva voinței ei, da, e viol.

| siriusblack98 a răspuns:

Orice act sexual forțat se consideră a fi viol. Nu contează că vă leagă sau nu un act de căsătorie.

| Apokales a răspuns:

Da, se considera viol. Iar daca nu ai sansa sa le oferi un viitor bun sau nu esti dispus sa faci sacrificii pentru a le oferi o sansa mai buna decat a ta, atunci degeaba ii mai aduci. Acum treaba fiecaruia, nu-s responsabil de decizia lor.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

De acord, dar asta era situația. Persoana în cauză e cam sărită de pe fix.

| Paul754880338 a răspuns:

Lipsa creierului este raspunsul la intrebarea ta. Da da! Metodele anticonceptive nu includ si abstinenta, daca cei doi gandesc. Pretul ar fi prea mare, mergand pana la pierderea partenerului, a relatiei in cazul absitentei. Exista pastile, exista prezervative, exista sexul oral. Vorbim despre un cuplu al secolului 21 sau 12?!
Apoi daca intervine rutina si cei doi merg pe acest drum in continuare, stiind ca se plictisesc, ca se acuza reciproc de esec, ca nu mai au atractie, atunci apare din nou ruptura, mai ales, mai ales in cazul in care nu isi implica si creierul ca sa iasa din impas.

| anonim_4396 explică (pentru Paul754880338):

Corect, din păcate este în secolul 21. Persoanele sunt destul de conservatoriste și sărite de pe fix. Problema aceasta normal nici nu ar trebui să existe, dacă ar fi vorba de niște persoane cu o gândire rezonabilă.

| Paul754880338 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou efectul contaminarii cu informatii false, de care se face vinovat stimabilul internet. In acest timp, cartile asteapta ingropate in praf, sa ne lumineze mintile.

| Posi a răspuns:

Nu e viol, e riscul meseriei, daca ai vrut sa te casatoresti trebuie sa te supui, nu exista drepturi pentru masini de spalat.