| Laurishkutza a întrebat:

Daca un barbat si o femeie se casatoresc, venind din fostul mariaj cu cate un copil, ea cu un baiat, el cu o fata, copii s-ar putea casatori, neavand legaturi de sange?
Nu e cazul meu, dar ma interesez pentru un viitor proiect.

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Tot incest se numeste si in cazul acesta. Deci nu.

3 răspunsuri:
| PrinD a răspuns:

Doi soti vaduvi, fiecare avand copii din casatoriile anterioare, au facut ca si copiii lor sa devina dubli frati vitregi, unii dupa tata, altii dupa mama. Daca unul din acesti soti devine iarasi vaduv, el nu poate lua pe fiica (fiul) sotiei sale, fiind in gradul intai ca si cu fiica sa legitima, etc Deasemenea, fratii vitregi, fie ca locuiesc in aceeasi casa, fie ca ei vor fi ramas la casele lor fiind majori, nu mai pot contracta intre ei casatorii, fiind in gradul al doilea, nici intre copiii lor, fiind in gradul al patrulea ca veri primari, etc, ca si la inrudirea de sange. Dar nepotii lor, in gradul al saselea, se pot casatori, fiindca nu sunt rude de sange direct.

Raspuns: Nu, nu este legal.

| Aditzu1988 a răspuns:

Nu se pot casatori. Sunt frati vitregi deci in niciun caz nu se pot casatorii.

| Rossey a răspuns:

Nu pentru ca acest lucru nu este normal.Ei chiar daca nu au acelasi sange sunt frati vitregi. Fundita?