| RoxanaGhost a întrebat:

Dragii mei, am mare nevoie de voi!
Am 17 ani si 10 luni si am avut o relatie de un an si trei luni cu un tip de 20-21 de ani care s-a incheiat extrem de urat in ianuarie.Multe minciuni combinate cu dulcegarii si multe injosiri pentru a merge relatia(eu am fost cea care s-a injosit,din pacate). In februarie l-am cunoscut pe crush, sa-i spunem D, tipul are 19 ani,e fix pe placul meu,glumim, situatii de familie comune, multe lucruri comune doar ca are caracter de virgin.Gen 2-3zile calde,una rece.Dar ma atrage foarte tare,mai ales pe plan intelectual.(El e student, in toamna e al doilea an si eu trec clasa a XII-a) El imi este asemenea unui bun psiholog, iar eu ii sunt un fel de motivatie.Satul lui natal e la 100-120km distanta fata de mine.Crush asta e cam rece in ultimul timp si nu i-am mai acordat atentie dar tot e in capul meu. Vorbesc in schimb si cu un baiat din aprilie,sa-i spunem A (E cu un an mai mare decat mine) si in ultimul timp ma tot presa la cap ca ma place, ca vrea relatie cu mine, ca moare dupa mine.Eu scarbita de dulcegariile fostului si lipsa totala a increderii in baieti m-a facut sa nu-l cred. Tipul e in partea opusa a tarii, deci ne-ar fi fost oricum imposibil. Tipul mi-e simpatic si dupa multe insistente am acceptat din frica de a nu dezamagi.(Mereu am gresit din cauza fricii de a nu dezamagi)Si uite asa de 4 zile eram impreuna cu A.In astea 4 zile era foarte dulce cu mine,promisiuni care mai de care,mi s-a deschis ca o carte,mesaj de Buna dimineata,Noapte buna, dar dupa cum am mai zis, lipsa de incredere in baieti, m-a facut sa-l tratez superficial.In seara asta, am sters data relatiei de pe insta si mna, a observat.Nu stiam ca el imi monitoriza instagramul asa de grav.Am vrut sa-i explic faptul ca nu il merit,ca sunt instabila sentimental,ca nu e vina lui,insa imi trimite clipuri vocale plangand,bagandu-si toate cele in viata lui de cacao, ca-s la fel ca toate, etc...Imi trimite video aratandu-mi cum tremura,plange...
Si mi-a trimis acest mesaj:
"Si eu am patit la fel si totusi nu te-am ranit. Te-am respectat, te-am placut mult si tu ce faci? Daca nu ma vroiai trebuia sa spui de la bun inceput. Nu trebuia sa ma lasi asa. Ti-am zis ca is nebun cand plac pe cineva mult. Am fi putut avea o relatie super frumoasa dar tu ai ales sa iti bagi p; in tot, inclusiv in inima mea. Si ti-am zis ca toate si-au batut joc de mine in ultimul hal. Ai ales si tu sa imi faci la fel. Nu te credeam in stare. Si sa imi bag p; in saracia si in neajunsurile in care traiesc, ca nici una nu va multumiti cu un baiat bun si sufletist care ar munci sa va vada. Las ca altii or fi mai buni ca mine. Nu stii ce baiat ai putut sa pierzi. Pentru tine eram in stare de orice, ti-am zis la telefon de atatea ori ca o sa muncesc ca un nebun. De ce crezi ca am venit in p; asta de sat? Ca imi place mie aicea? Nu fratioare. Am venit sa lucruez ca un caine pana nu mai pot, doar ca sa ajung la tine si sa imi permit ceva serios cu tine. Da tu nu, nu te-ai multumit deloc cu asta. Ce vrei mai bun ca mine? Ce vrei mai mult de atat? Las ca altii or fi fost mai buni ca mine. Nici nu stii ce ai pierdut fetito. Te credeam o fata cu capu pe umeri. Dar m-am inselat. Nici nu stii cat rau ai putut sa imi faci. Si eu am fost ranit de n ori si nu am dat pe tine tot raul intamplat. Nu stiu ce vroiai mai mult decat mine. Chiar nu pot sa stiu. Credeam ca o sa merit fericirea. Nu merit nimic bun si nici nu o sa am. Ti-am bagat p; in tot fratioare. Ai reusit sa ma faci sa ma simt mai rau ca ultimu gunoi. Bravo. Si tu ai ales sa ma ranesti. Frumos asa. Am stiut ca daca o sa fiu un baiat sincer, bun, afectuos si toate cele iar o sa fiu luat de prost si de handicapat. Dar ma gandeam ca macar tu esti altfel. Ma gandeam bine zis"
Ce sa fac acum? Sa mai dau o sansa acestei relatii care nu cred ca o sa mearga(fiind la mai mare distanta) sau sa continui sa comunic cu Crush(vrea si crush sa ne vedem,sa vina in vara asta), intr-un fel mi-e frica sa mai am iar o relatie, parca e mai altfel singuratatea.Deci? Chiar in seara asta mi s-a intamplat.

Răspuns Câştigător
| Nullomodo a răspuns:

Si singuratatea are farmecul ei, consider ca e bine pentru o persoana care a incheiat o relatie extenuanta si dificila sa isi ofere o perioada pentru sine insasi--- o pauza in care iti poti pune in ordine gandurile si sentimentele, relaxa si apoi face planuri. Daca ar fi sa alegi intre A (am inteles corect? el e tipul cu mesajul penibil?) si Crush, sincer sunt 100% pentru Crush. Nu e locul meu sa fac astfel de concluzii dar baiatul A demonstreza prin mesajul sau jenant o lipsa de respect fata de sine, ascunsa dupa un ego cat un iceberg. Un tip care se victimizeaza fiindca e inapt sa accepte ca a fost respins? no thanks. Dar totul depinde de tine, intr-un final cel mai important lucru trebuie sa fie fericirea ta. Succes!

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind in prag de a 12-a si cu un examen atat de important in viata ta, nu crezi ca-i mai bine sa-i arunci pe toti la gunoi si sa-ti vezi de scoala?
Dupa ce termini BAC-ulsi esti mai matura, vei vedea altfel lucrurile si vei avea tot timpul din lume, sa iesi cu baieti.

| RoxanaGhost explică (pentru Violleta2022):

Momentan mi-e bine singura.Ma simt mai usurata.Cu crushul nu am avut probleme.Gen ma intelege cand ii spun ca subt ocupata cu scoala pentru ca si el e foarte ocupat cu facultatea. Oricum nu prea cred ca o sa-mi fac vreo relatie in viitorul apropiat.Ma simt mai bine singura si lucrurile pe care le fac, le fac pentru mine, fara sa am vreo obligatie fata de cineva. Primul obiectiv e sa iau bacul cu brio, iar al doilea sa ajung unde mi-am propus. happy

| mihai69 a răspuns:

NU! ferește-te de astfel de oameni! Fac „bullying" emoțional și nu de asta ai tu nevoie acum, în prag de a XII-a!

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca tu trebuie sa lasi relatiile deoparte.
Nu mai vorbi nici cu respectivul nici cu crush-ul o perioada si asteapta sa se limpezeasca apele, sa iti cauti o ocupatie pentru ca e clar ca le-ai imbarligat grav si iti inrautatesti situatia daca iei acum o decizie.

| RoxanaGhost explică (pentru Freya1):

Momentan mi-e bine singura.Ma simt mai usurata.Cu crushul nu am avut probleme.Gen ma intelege cand ii spun ca subt ocupata cu scoala pentru ca si el e foarte ocupat cu facultatea. Oricum nu prea cred ca o sa-mi fac vreo relatie in viitorul apropiat.Ma simt mai bine singura si lucrurile pe care le fac, le fac pentru mine, fara sa am vreo obligatie fata de cineva.

| alina2k18 a răspuns:

Mama, ce de combinatiiwinking cum fac si eu sa jonglez 3? laughing Ca eu nici unu urat si gras nu am laughing)
Ce sa zic, ala de a dat mesaj... scurt si la obiect : l@b@ FOARTE tristawinking
Din ăștialalți 2... l-as alege pe ala cu... p_ la mai MARE!winking
laughing

| Georgeenescu12 a răspuns (pentru alina2k18):

Alina2k18...fata asta are o problema serioasa și tu ce faci?

| WaterDrop a răspuns (pentru alina2k18):

Grea alegere. un tip destept vs. un taran viitor peste, nu stiu ce sa zic. Trebuie sa alegi pestele neaparat! Romania are natalitate scazuta, trebuie sa fii si tu utila la ceva.

Mai interesant insa ceea ce a spus Alina2k18.Heyyyy Alinaaaaa, sunt urat si cu p mica, vrei sa iesim la un suc? sad Promit ca dau bine cu degetul.

| sofisis a răspuns (pentru WaterDrop):

N-ai nimerit-o. Ea e cu limbile, nu cu dejtele laughing)

| Annnnnie a răspuns (pentru WaterDrop):

Omg rolling on the floor)))
e asa la obiect răspunsul tau
si umorul laughing
good job

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Ai tu vreo problemă gravă dacă nu-l ai nici măcar pe ăla gras și urât. Cred că tine de paradoxul ăla... una scoți pe gură și de fapt alta vrei în... ahem* realitate, că să nu zic în altă parte.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hihihiwinking nu prea caut, dar ma apuc de vanatoare in toamna laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru WaterDrop):

Nu vreau cu lupa micawinking si nici degete laughing

| Emma30555 a răspuns:

Fii cu cine îți place cu cine te atrage. Gândește te la tine la ce simți tu și ce îți dorești tu. Eliberează te de sentimente de vina sau mila sau teama, fa ce simți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ție ți s-a dat prea multă atenție, asta-i problema ta, ca în majoritatea cazurilor de altfel. Nici nu știi ce vrei și încurci lumea aiurea. Te-a luat unu' de proastă și tu încă te gândești la el, ai găsit altul pe care l-ai ținut agățat aiurea în baza faptului că primul și-a bătut sula de tine. Și fiindcă nu a fost de ajuns, pentru prințesa de tine, hai să mai găsim încă unul... și pe ăla tot aiurea l-ai încurcat. Tu, prințesă cred că ar trebui să locuiești prin junglă vreo 10 anișori așa, ruptă de lume, poate-ți mai revii. Narcisistă și ignorantă. Specific genului...

| BlueDark a răspuns:

Dragostea la distanta nu tine.Asta e clar.