| ToatesLaFel a întrebat:

Dragostea e complicata. Pana acum ceva timp am avut un psihic puternic, nimic nu-mi scadea moralul si eram un optimist. Toate bune si frumoase pana cand m-am indragostit, rar se intampla sa ma indragostesc, mereu caut acea fata speciala, nu toate panaramele ca-mi apar in cale. Am refuzat cateva fete doar pentru ca doream sa gasesc persoana potrivita, acum, desi nu vreau cred ca incep sa regret asta, deoarece a trecut foarte mult timp de cand sunt singur. Sa revenim, m-am indragostit de fata asta, din cercul de prieteni, mereu cand sunt in preajma ei ma simt diferit, ma simt complet, am zis sa incep usor ca nu voiam sa stric totul din prima, m-am dus pana la ea acasa ( ea locuind in alta localitate decat a mea) cu greu am convins-o sa iasa afara ( m-am dus eu la ea pentru ca am invitat-o in oras si nu a vrut sa vina) i-am dat un trandafir, i*-am spus ca e frumosa, dar nu am putut sa-i spun ca o iubesc, deoarece am privit-o in ochi si observam o oarecare plictiseala, in fine i-am spus peste catva zile ca m-am indragostit de ea, a ramas blocata, i-am zis sa se mai gandeasca, la fel nu am vrut sa fortez sa stric prietenia, dar acum deja a trecut mai mult de o saptamana si nu vreau sa discut despre asta cu ea pe facebook, ca nu-mi place si nu pot vedea cum reactioneaza. De cand i-am spus ca o iubesc nu am mai vorbit ( i-am dat si un lantisor, l-a purtat doar cand i l-am dat), tinand cont ca ea nu prea iese din casa, in special singura cu un baiat, nu avem ocazia deloc sa fim singuri sa discutam. Acum sunt intr-o stare proasta, nu mai am chef de nimeni si nimic decat de ea. Mi-e teama ca daca o sun si o invit pe afara, va trebui sa fiu foarte insistent ca sa accepte si nu vreau sa o fortez pentru ca nu doresc ca asta sa ne strice prietenia. Chiar nu mi s-a mai intamplat niciodata sa nu stiu ce sa fac, vreau sa fac ceva dragut pentru ea, sa incerc sa o cuceresc, dar nu am idei. Ce sfaturi imi puteti da? Sa fiu insistent? Sa o las in pace? Cum sa mai incerc sa o cuceresc?

Răspuns Câştigător
| aryana1991 a răspuns:

Wow ma bucur sa vad ca inca mai exista cavaleri advarati si nu doar pusti cu figuri.E frumoasa povestea ta, pacat ca ea e cam distanta. Poate ca e asa din cauza ca esti prima persoana care a abordat-o in felul asta si nu stie cum sa reactioneze si ce sa creada sau poate te vede prea serios si chitit pe fapte mari si asta o sperie.Ar trebui sa o inviti undeva, undeva unde ea se simte in largul ei si sa ii vorbesti cu calm si deschis, sa afli care sunt sentimentele ei si sa gasiti o cale sa abordati lucrurile intr-o maniera ok pentru amandoi

6 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Ea nu e pentru tine.Nu cred ca te place si indiferent ce ai face n-o vei schimba.
Nu conteaza ce gesturi vei face pentru ea nu va fi multumita.
Mai bine evita tot ce inseamna ea.In timp vei fi bine.

| onasis1961 a răspuns:

Eheiii! De la prietenie la iubirea adevarata este cale lunga, lunga! Multa bafta!

| neutrino a răspuns:

Daca ceea ce ai scris este si adevarat, ceea ce eu nu cred, atunci ai dat peste o fata desteapta. In acest caz nu mai ai nicio sansa, pentru ca fetelor destepte nu le plac mincinosii si nici oamenii dusi cu pluta. Dar tu o poti "iubi" in continuare, nimeni nu-ti poate lua acest drept.

| h3r a răspuns:

Dar măcar ai căutat-o în tot acest timp?! Tu trebuia să faci pasul ăsta, nu ea! Răspunsul putea fi altfel... acum s-au dus șansele.

| adriana05 a răspuns:

Din cate am inteles eu, voi erati sau sunteti prieteni.Pentru o fata este destul de greu sa faca un pas foarte mare sa sara de la prieten la iubit. Poate a ramas socata si pentru faptul ca ea te considera un prieten, caruia putea sa i se destainuie si cand colo tu o priveai ca pe o iubita.Eu spun sa te intalnesti cu ea si sa stati de vorba. Spune-i ca te-ai indragostit de ea si ca ti-ai dori sa fiti impreuna.Sa stii ca desi nu ne place, in cel mai multe cazuri vorbele conteaza mai mult decat dovezile. Vorbeste cu ea deschis.
Bafta!

| ToatesLaFel explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, am gresit ca nu am mai vorbit cu ea, dar e o fire mai sensibila si nu am vrut sa stric prietenia noastra. Mi-am dat seama ce trebuie sa facbig grin