| IonutMihai092 a întrebat:

Dupa cat timp vine menstruatia dupa 5 zile de luat doua pastile pe zi de duphaston? Testele de sarcina negative, la ecografie a reiesit lipsa sarcinii(oricum sex mereu a fost protejat) DAR, are chisturi ovariene maricele si menstruatie neregulata care n a mai venit din 30noiembrie. Controlul ginecologic a fost efectuat si i s-a prescris de la medic 5 zile de duphaston si azi a terminat tratamentul si inca niciun semn.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca nu-i gravida!
Ce-i greu de inteles, odata ce spui clar ca are ciclu de tip NEREGULAT, inseamna ca ala vine cand vrea el, la 2 saptamani la 5 saptamani sau la 2 luni, fiindca este imposibil sa stie cineva cand vine un ciclu neregulat.
Starea femeii se complica si din cauza ca are chisturi ovariene, ceea ce nu sunt deloc nromale si nici nu ajuta la reglarea ciclului, deci la ea este un caz special, unde ar trebui tratament pe termen indelungat ca sa se regleze si evident hrana sanatoasa, ca sa nu se produca alte chsturi.

Pe lumea asta sunt 2 tipuri de cilcuri menstruale pentru femeie: cel REGULAT - care vine lunar, fix la acelasi numar de zile si cel NEREGULAT care vine cand decide corpul femeii s avina, la cateva saptamani, la cateva luni samd.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cate zile decide corpul tau, ca asta nu stie nimeni ce modificari hormonale se mai produc acolo.

| IonutMihai092 explică (pentru Violleta2022):

Doctora i-a zis ca daca nu i vine in 5 zile sa faca si analize de sange pentru beta hcg, tot insista cu treaba asta. Ideea e ca noi nu inteleg cum posibil sa am facut sex pe 3 ianuarie, ea avusese menstruatie pe 30 noiembrie, si am facut doar protejat, am scos o inainte de ejaculare am verificat prezervativul... la ecografie vaginala nimic, testele negative...

| Violleta2022 a răspuns (pentru IonutMihai092):

Este clar ca nu-i gravida!
Ce-i greu de inteles, odata ce spui clar ca are ciclu de tip NEREGULAT, inseamna ca ala vine cand vrea el, la 2 saptamani la 5 saptamani sau la 2 luni, fiindca este imposibil sa stie cineva cand vine un ciclu neregulat.
Starea femeii se complica si din cauza ca are chisturi ovariene, ceea ce nu sunt deloc nromale si nici nu ajuta la reglarea ciclului, deci la ea este un caz special, unde ar trebui tratament pe termen indelungat ca sa se regleze si evident hrana sanatoasa, ca sa nu se produca alte chsturi.

Pe lumea asta sunt 2 tipuri de cilcuri menstruale pentru femeie: cel REGULAT - care vine lunar, fix la acelasi numar de zile si cel NEREGULAT care vine cand decide corpul femeii s avina, la cateva saptamani, la cateva luni samd.