| PreciousSoul a întrebat:

După ce m-am despartit de prietenul meu, am hotarat sa ramanem prieteni. Relatia a durat 2 ani si 7 luni, o relatie la distanta. El a pus capat, iar cauza a fost ca nu ne mai intelegeam.
Problema e ca inca mai tin la el. Vorbim de vreo 2-3 ori la telefon, prin mesaje, el fiind cel care ma cauta.
Ma doare cand vad ca uneori se mai rasteste la mine, lucru care, daca ar veni din partea altcuiva, nu m-ar deranja. Ma doare sa stiu ca oricand isi poate gasi o iubita si eu as fi probabil data la o parte.
Nu as putea rupe toate relatiile cu el, pentru ca e unul dintre putinii oameni in care am incredere.
Nu mai inteleg ce e in mintea lui. Tot el a pus capat, dar tot el ma cauta mereu. Niciodata nu deschide vreun subiect legat de "noi". Eu nu stiu cum pot sa ma detasez si sa il vad ca pe un prieten. Voi cum ati proceda in locul meu?

7 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Solutia e sa spui pas -cauta alt baiat care sa te iubeasca nu imi spune tu mie ca el e unicu.Tu nu observi ca te tine ca pe o rezerva.Te inleg ca e greu dar inchide ochii si spune pas -imagineaza-ti ca a fost un vis urat...Desii majoritatea fetelor nu o recunosc si nu vor sa o faca implicarea intr-o noua relatie e cel mai bun lucru sa iti invingi trecutul sa iti dai o noua sansa si sa te simti fericita -Succesx-Fundita?:-D?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar, poate nu s-a terminat. Poate m-ai aveti o sansa.
Daca el nu deschide niciun subiect legat de voi, de ce nu deschizi tu? Intreaba-l de ce te cauta atat de des, cu toate ca nu mai sunteti impreuna. In functie de raspunsurile pe care le vei primi, vei stii ce alte intrebari sa-i pui si concluzia la care ai ajuns.
E aiurea ca, atunci cand doi oameni care se iubesc, sa se desparta si sa ramana asa. Sper sa va impacati si sa va iubiti si mai mult!

Sa auzim vesti bune happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca devine agresiv in comunicare va deveni agresiv si in comportament, o plama daca iti da vei avea de suferit foarte mult, incearca sa te departezi usor usor de el, acum incearca sa te tina aproape ca un fel de rezerva, se cearta cu una are unde sa-si linga ranile, daca ma intelegi ce vreau sa zic

| marinaa9 a răspuns:

Nu cred ca a gasit inca ocazia sa vorbiti despre voi.

| Ironicnαme a răspuns:

Nu este sigur de ce simte, da-i putin timp sa se gandeasca. Daca nu este sigur pe el, de ce a mai pus capat? Sau de ce a mai inceput o relatie care... de fapt ar fi trebuit sa fie doar o prietenie buna? Intr-o relatie trebuie sa simti ceva pentru persoana iubita.
Cu siguranta te place ca prietena DAR ATAT. Tu trebuie sa accepti faptul ca nu vrea sa fiti mai mult de atat. Fii prietena cu el, da-i sfaturi, tine-i jocul... Pana cand se indragosteste si va vrea sa fiti din nou impreuna.
Nu as proceda intr-un fel anume, as lasa ca lucrurile sa decurga de la sine. As fi prietena lui loaiala, buna si amuzanta. El decide daca vom fi mai mult de atat.

| NeonLights a răspuns:

Poate ar trebui sa nu mai vorbesti atat de des cu el, stiu ce ti-e greu dar gandeste-te ca asa e cel mai bine.Ai spus ca nu deschide niciun subiect legat de ''voi'', asta inseamna ca nu-l mai intereseaza capitolul ala dar te suna pentru ca se plictiseste si vrea doar sa vorbeasca cu cineva.Fii mai ''rece'', da-i de inteles ca esti ok si ca mergi mai departe iar daca asta o sa-l doara, atunci cu siguranta va incerca sa te cucereasca din nou iar daca nu, atunci poti fii sigura ca totul s-a terminat si trebuie sa iti continui viata fara el.Bafta! happy

| EliiAmphetamine a răspuns:

Din câte am înțeles eu, băiatul încă te mai place. Oricum, după ce ai ținut la o persoană, mai ales atât timp, nu poți pur și simplu să uiți. Dacă continuați să vorbiți, ce a fost între voi va reveni, sunt sigură de asta. Poartă-te normal cu el. Fi tu. Își va da seama că îi e dor de voi și va reface ce a stricat. Faptul că se răstește la tine e datorat problemele lui pe care le revarsă în mod involuntar pe tine. Nu renunța și ai să vezi că va fi bine! Baftă!winking