| rhadoo a întrebat:

Intrebare importanta pentru toti cei care s-au despartit vreodata. Prin asta am trecut si eu de curand, a fost o relatie mai mult decat frumoasa, as spune ca am crezut ca intalnisem cea ma potrivita persoana ever. A durat 3 luni, si s-a terminat datorita distantei si faptului ca persoana era foarte ocupata si abia puteam vorbi seara. I-am dat 2 mesaje in care i-am spus ca nu mai pot continua asa, desi o iubesc din suflet. Dupa 2 zile am reusit sa vorbim si mi-a spus ca doreste sa ramanem prieteni. Dar eu zic ca nu am cum sa raman simplu prieten cu persoana pe care am iubit-o asa de mult. Ma doare sufletul prea tare. Voi ce parere aveti? Exista prietenie dupa o iubire adevarata? Sau e mai bine sa ne vedem de drumurile noastre ca sa nu mai sufar?

Răspuns Câştigător
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Nu exista prietenie dupa o iubire.Ca daca o sa-ti zic respectivul/respectiva despre un baiat/fata care il/o place o sa-ti pice mai mult de cat prost.Asa ca mai bine inchei orice legatura cu acea fata si lasa iubirea deoparte si fugi prin baruri la un biliard sau unde te-ai distra tu cel mai bine.

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este foarte greu atunci cand pui suflet! Si daca incepi o noua relatie,discutand cu el(ea), vei raporta totul la trecut, vei face comparatii.Acum totul depinde de tine si de cat de mult a acceptat celalalt despartirea. Poate fi si un nou inceput!

| 244bogdan a răspuns (pentru fabiola):

Am trecut si eu prin asa cevahappy.cel mai bine un timp sa nu fiti prieteni pana o uiti ca iubita. apoi sa ramaneti amicihappy

| harciog a răspuns:

De cele mai multe ori cel(a) care propune asta nu isi da seama cit de penibil poate fi pentru celalalt,pentru ca aceasta propunere poate fi luata drept mila(ce groaznic cuvint),in sensul ca "lasa,taci din gura, iti las si tie citeva firimituri de speranta sa nu fie asa de dureros pentru sufletul tau schilodit de neputinta de a ma avea".E o timpenie, sincer.In primul rind te considera neputincios in a face fata situatiei.E mult mai de apreciat;"Gata ma,o terminam,fara nici o speranta din nici o parte,sintem majori, e libertate, salutare.Cind ne intalnim daca simti ca vrei sa ma saluti iti voi raspunde, devenim cunoscuti obisnuiti si atit".

| κλάους a răspuns:

De ce sa nu existe prietenie? Nu ii inteleg pe acesti oameni care spun `nu, nu se poate`. De ce? Pentru ca l-ai iubit, de asta? Eu unul as spune ca fix pentru acest motiv ar trebui sa-i fii prietena, si el tie prieten. DAca vine cu iubita lui, cand Doamne ajuta o sa va intalniti, atunci ce arre? Tu l-ai uitat, el te-a uitat, e viata lui, iar tu ai viata ta...

| grgdlk a răspuns:

Nu exista prietenie dupa o iubire cum zici tu, ai putea sa iesi cu 'prietenul' ala in oras si el sa vina cu partener/a? las o balta uita-l/o

| TatianaDobre a răspuns:

Buna! Nu cred ca exista prietenie dupa o iubire adevarata. Eu cred ca daca a fost iubire adevarata, este si va fi iubire adevarata in continuare. Cel mai bine ar fi sa ii spui tot ceea ce simti cu adevarat. Multumesc!

| daryusik a răspuns:

Probabil ca ea nu a tinul la fel de mult la tine daca abia dupa 2 zile a venit si ti-a spus ca sa ramaneti prieteni, asta este una iar a doua mai bine vedeti de viata ta si continua drumul vieti fara ea si incearca pe cat mai mult posibil sanu te mai gandesti la ea ca iti faci mai mult rau. poate va realiza si ea la un moment dat ceea ce a pierdut.