| AndraEatsyourBrain a întrebat:

După părerea voastră ce este o iubire adevărată? de fapt ce este iubirea?
dau funda celui mai bun răspuns

Răspuns Câştigător
| Catty943 a răspuns:

Iubirea este atunci când, noaptea pui capul pe pernă si iti apare in fata ochilor persoana aia. Când asculţi muzică si iti aduci aminte de clipele pe care le-ai petrecut cu acea persoană. Iubirea e atunci când îi auzi numele şi tresari, iubirea e atunci cand de fiecare data cand il vezi ai in cap numai "asfdskh", iubirea este atunci cand cineva vorbeste despre el/ea si tie iti lucesc ochii, iubirea e atunci cand poti vorbi ore in sir cu acea persoana fara sa te plictisesti, iubirea e atunci cand iti pasa mai mult de sentimenteele celuilalt, decat de ale tale, atunci cand il/o cauti cu privirea in orice loc de afli, atunci cand ea/el se apropie de tine si tu ai numai fluturaşi in stomac, atunci cand vezi persoana iubita si inima ta o ia la galop, atunci cand fericirea lui/ei e si fericirea ta, atunci cand nu te mai saturi sa il/o asculti, atunci cand stai cu telefonul in mana si aştepţi sa te sune si cand te suna raspunzi imediat, atunci cand stai ore intregi pe mess si astepti sa intre, şi atunci cand intra te gandesti daca sa-i scrii sau nu ceva, iubirea e atunci cand iti vibreaza telefonul si iti doresti din tot sufletul sa iti fi dat el/ea mesaj, atunci cand iti da mesaj si tu radiezi de fericire... eu zic ca asta e iubirea. Sper ca te-am ajutat. happy

13 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Am mai spus, cand iti dai organele din tine in schimbul vietii ei. in imensa ta gradina, ai doar e un singur trandafir

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Cand totul merge bine nu-ti poti da seama daca este dragoste; sa vina greutatile peste voi si atunci va veti putea cunoaste.

1Corinteni.13:1-8
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/corinteni-1/13/

| Azµre a răspuns:

"...Iubirea este ca o floare: Noi o plantăm în inimă, ea, crește, se usucă și moare. Iar când găsim alta cu adevărat, aceasta se plantează singură, crește și devine nemuritoare..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici,
http://dindragoste.unica.ro/iubire/iubirea-adevarata.php
Te pup!

| SefaTa97 a răspuns:

Iubirea e ceva ce se simte. Nu poti sa scrii romane despre ce e iubirea.
Fiecare persoana o simte in felul sau.
Probabil acei fluturasi, gandul numai la acea persoana pe care o iubesti, planurile de viitor si multe altele.

| Keith a răspuns:

A iubi inseamna a trai viata celuilalt.Sa uiti de tine si sa te daruiesti cu totul celuilalt fara a astepta vreodata ceva in schimb, aceasta este adevarata iubire, care te inalta si te purifica de tot ce e murdar in lumea aceasta.

| Șurubelniță a răspuns:

Iubirea este un sentiment care apare atunci cand consideri ca ai gasit o persoana cu care te poti intelege, in care poti avea incredere, cu care poti impartasi in acelasi timp sentimente si pasiuni comune.
Un mare om a zis o data ca iubirea este apa de ploaie. Tind sa-i dau dreptate. Iubirea nu este vesnica, cu timpul acel sentiment dispare deoarece se instaleaza sentimentul de obisnuita, intervine plictiseala si brusc te trezesti ca acea persoana care te-a impresionat cu calitatile sale, nu mai este una speciala ci o persoana comuna, fara nimic in plus iar din pacate, incepi sa dezvolti sentimente de simpatie, incepi sa consideri pe altcineva mai special.
Iubirea adevarata, dupa parerea mea, este puterea de a tine la cineva cu rationament, nu doar cu sentimente.
Asa cum am zis mai sus, in orice relatie, apare la un moment dat acel sentiment de plictiseala, de obisnuinta.
Ei bine, daca iubesti cu adevarat, vei putea realiza faptul ca desi esti plictisit, desi ai ajuns sa fi obisnuit cu persoana draga, ea in continuare este speciala, are multe calitati in plus fata de restul lumii si ca desi esti obisnuit cu ea, nu iti doresti sa cunosti o persoana noua, doresti sa ramai in continuare cu ea din cauza ca esti convins ca si el/ea simte la fel si ca sa poate depasi momentul nefast al relatiei impreuna si nu este nevoie sa isi separe drumurile.

Acum asta este doar parerea mea, nu pot sa zic ca e ceva batut in cuie, e doar punctul meu de vedere.
Sper ca ti-a fost de ajutor, o zi buna! happy

| AndraEatsyourBrain explică (pentru Șurubelniță):

Foarte frumos, păcat că nu pot să dau 2 funde. :3

| KorpiklaaniV a răspuns:

Parerea mea e ca iubirea e ce au construit parintii mei timp de 18 ani, nu ce au copii de 12 ani intr-o saptamana sau doua..iti trebuie mult timp sa cunosti o persoana, si mai ales sa o iubesti. iubirea se dovedeste prin fapte..nu prin actualizarea statusului pe facebook din 'singur' in 'intr-o relatie'. trist..si penibil.parerea mea.laughing

| soricelulRulz a răspuns:

Iubirea? hmmm un univers paralel, in care majoritatea se pired...e ca si cum ai gasi o persoana da care simti ca depinzi, ca tot ce e mai frumos in viata tine de aceea persoana sentimentul ca ti-ai da propria viata doar pentru al vedea fericit/a

| NiKoLeT a răspuns:

Http://ru.scribd.com/doc/22643555/ce-este-dragostea uite aici! e foarte frumos spus! Bafta!

| crisscrissu a răspuns:

Va Rog Un RaSpuns!
o relatie poate rezista si fara sex?
Adica eu nu ma simt inca pregatita, dar el e pentru ca are experiente din trecut.
Eu am aproape 16 el are 19 si jumatate.
Dar eu inca nu am mai trecut prin acest subiect. Sunt impreuna cu el de 4 luni... am vorbit cu el despre acest lucru si a zis ok... Dar pe el il enerveaza motivul adica cel ca nu vreau din cauza varstei asta i-am spus lui, dar de fapt mie si teama pur si simplu nu ma simt inca pregatita.
E o poveste mai complicata...
El mi-a spus ca e totul ok, dar il vad ca nu ii convine. Nu stiu ce sa fac adica intr-un fel ma simt eu prost.