| elina0103 a întrebat:

Dupa primul contact sexual pot aparea modificări ale menstruatiei?

Cate zile este normal sa sangerezi dupa contact?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in mod real, NU exista nicio legatura intre actul sexual si procesul menstrual, rezulta ca raspunsul corect, logic si rational la intrebarea ta : ''Dupa primul contact sexual pot aparea modificări ale menstruatiei?'' este un NU, categoric.
Iar in cazul celei de-a 2-a intrebari : ''Cate zile este normal sa sangerezi dupa contact?'' NU se poate pronunta un raspuns cert si precis, fiindca perioada de timp in care exista posibilitatea sa sangereze ''pasarica'' in timpul sau dupa terminarea actul sexual de dezvirginare poate sa fie extrem de diferit, deoarece depinde in principal de gradul de vascularizare a membranei/pielitei numite HIMEN. Sangerarea poate sa lipseasca cu desavarsire, sa se manifeste cateva minute, sau chiar si cteva ore, iar in cazuri foarte rare sangerarea sa se produca si a 2-a zi. De asemenea, in privinta cantitatii de sange, poate sa lipseasca complet, sa apara doar cateva picaturi, sa se umple 1-2 absorbante, dar pot fi si cazuri in care sangerarea sa se manifeste hemoragic mai multe ore. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Contactul sexul NU modifica menstruatia si nici nu sangerezi dupa el. La deflorare curg doar cateva picaturi si apoi se operste.

| Emilian65 a răspuns:

1-2 zile.