| catthshshshs a întrebat:

Dupa tratamente nereusite cu ovule pentru candidoza, ma gandeam sa incep spalaturile cu bicarbonat si sa ma dau cu Nidoflor crema, am auzit ca e buna. Crema insa, poate fi aplicata si in interior? Dar apa cu bicarbonat? Voi ati avut asa ceva? Cum ati scapat?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Candidoza nu se tratează doar cu ovule!
Este o afecțiune care nu vei scăpa de ea, doar o ți sub control.
În concluzie mergi la un medic ginecolog pentru recoltare de secreție, diagnostic diferențial și instituirea tratamentului.
Pe perioada tratamentul se suspendă activitatea sexuală pentru prevenirea recidivei, se tratează preventiv și partenerul.
Apropo, cum știi că ai candidoză?
Sănătate.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Ce bataie de joc, tu asta care te ascunzi in spatele anonimatului, unde ti-e rusinea?
@catty89 draga, boala asta este o boala transmisibila, ar trebui ca si tu si partenerul tau sa aveti multa grija si sa nu faceti tratamente dupa ureche, sa aveti incredere in medicul ginecolog.
Domnul fie cu voi.

| foxi a răspuns:

E tratament specific pentru candida! Consulta un medic specialist!

| pink_sunshine a răspuns:

Eu am avut si am luat ovule kilion si pastile de flagyl(motronizadol) si am facut spalaturi cu tamtum rosa zilnic si cam la o saptamana cu bicarbonat si dupa tratament m-am simtit f bine dar cel mai bine mergi la ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu am avut candidoza am auzit de spalaturile cu bicarbonat si au dat roade acum nu mai am si fac spalaturi de o luna jumate odata la 2 zile decate 3-4 ori pe zi cu apa calda cat poti tu sa suporti! te astep cu rezultate! succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut si am scapat cu spalaturi zilnice cu ceai de pelin, si clotrimazol unguent.Nu in interior, doar extern.