| anonim_4396 a întrebat:

Stiti niste metode de vindecare sau inlaturare a Candidei(vaginala)cat mai natural? Am auzit ca spalaturile cu bicarbonat sunt bune dar a reaparut.Am folosit creme,ovule si tot ce mi-a prescris medicul dar degeaba, tot nu am scapat de ea.Stiti alte remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu functioneaza doar cu regimuri naturistie, trebuie sa faci tratamentul dat de medic, sa pastrezi masurile de igiena si, eventual, sa faci tratamente naturiste.
Candida este o infectie care se cronicizeaza repede, daca o neglijezi putin, tragi de ea ani de zile. Daca ajungi la medic in primele 48 de ore de la debutul simptomelor, te vindeci in 10-14 zile. daca ajungi dupa o saptamana, poti sa te tyratezi si 1-2 ani pala la vindecare.
Uite recomandarile mele (sunt medic, dar nu de specialitate, insa m-am confruntat si eu cu problema):
1. iti alegi un ginecolog in care sa ai incredere. iei tratamentul prescris de el, iar imediat dupa terminarea primei cure te intorci la consultatie si faci din nou examen de secretie. daca infectia persista, iti va da alt tratament si tot asa, pana la vindecare. Iti trebuie rabdare multa, poate dura pana la 2-3 ani, cu consultatii ginecologice la 14-20 de zile si tratament permanent.
2. daca ai un partener sexual il tratezi obligatoriu si pe el.
3. igiena este foarte importanta: schimbi cearsafurile zilnic, chilotul la maxim 12 ore, pantalonul de pijama la maxim doua zile, prosopul special de zona intima dupa fiecare spalare. Pe toate astea le speli in masina de spalat la un program la 90-95 de grade (sau le fierbi pe aragaz minim 30 de minute in apa cu detergent) si le calci cu fierul fierbinte inainte de purtare (se vor degrada in timp, dar iti cumperi altele). De fiecare data cand folosesti WC-ul si cada le speli, inainte de utilizare, cu Domestos. Marte atentie la maini: trebuie sa ai unghii foarte scurt taiate si sa te speli bine pe maini inainte si dupa ce ai folosit WC-ul, inainte si dupa dus, inainte si dupa aplicarea tratamentului. pentru zona intima folosesti nu sapun, ci o solutie speciala, de tip Intimate (o gasesti la farmacie).
4. tratamentele naturiste: poti sa te speli cu apa si bicarbonat dupa fiecare spalare normala. Poti sa-ti pui comprese externe si chiar mese intravaginale cu iaurt facut de tine in casa (regleaza flora). Poti lua chestii care sa regleze flora, de tip Biotics.
5. evita sa iei antibiotice. daca esti nevoita, ia-le numai impreuna cu Nizoral comprimate si ovule cu un antimicotic
Nu e usor sa scapi de aceasta infectie, mai ales daca ai ajuns la medic tarziu, dar cu putina vointa, se poate

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spală te cu ceai

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există remedii naturiste care să "trateze" candidoza vaginală!
Remediile naturiste sunt ADJUVANTE tratamentului medicamentos ( deci, "ajută" la tratare ).

NU ai dat detalii : de când faci tratamente, ce investigaţii/analize ai făcut iniţial, dacă au fost efectuate controale periodice ( la terminarea fiecărui tratament ) şi analize de "verificare", EXACT ce tratamente ai primit ( perioada tratamentului, denumirea medicamentelor, schema de administrare, etc. ), dacă ai întreţinut relaţii sexuale în timpul tratamentelor ( indiferent că au fost protejate sau nu ), dacă şi partenerul a făcut ( de fiecare dată ) tratament,...

După ce dai aceste detalii, mai vedem ce este de făcut!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Corect, cel mai sigur este ca tratamentul sa fie facut in urma unei antifungigrame si recomandabil sa fie urmat de ambii parteneri pentru a se evita reinfectarea. Pe durata tratamentului actul sexual va avea loc doar cu prezervativ. De asemenea, consumul de iaurt, kefir, dar si o alimentatie saraca in zaharuri si paste fainoase ajuta organismul tau sa lupte cu aceasta boala!
Te pup!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sănătate multă d soara asistentă.

| SunnyDay88 a răspuns:

Sunt multe de spus despre candida dar o sa fiu scurta.

repeta analizele sa stii sigur ca asta ai.

incearca sa inlaturi cauzele pentru care ea recidiveaza. si continua cu tratamentele prescrise de medic (fa o antibiograma). despre spalaturile cu bicarbonat tot medicul iti va spune cum sa faci, sau spalaturi cu alte produse pe care le va considera el eficiente pentru tine(ma mir ca nu ti-a recomandat spalaturi vaginale cu nimic).

| Hαppiηеss a răspuns:

In general sa nu prea se mai scapa de candida, se tine sub observatie control periodic tratamente, dar de vindecare cam greu. Continua sa te duci la medic nu mai fa nimic asa luandu-te dupa altii ca poate dai in altceva doamne fereste! Bafta.