| Kittlinealiss a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul luna aceasta deloc, ba chiar mi-a întârziat 4 zile. Am făcut un test de sarcina și este negativ. Ce se întâmplă? De ce nu îmi vine ciclul? Pot fi însărcinată?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

întrebare tâmpită. nu expui nicio situație de sex da vrei să ghicim noi în stele dacă ești sau nu

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca NU ai prezentat si nici NU ai precizat daca ai intretinut acte sexuale si de asemenea fiindca NU ai oferit niciun fel de indiciu in privinta ciclului tau menstrual, adica daca este de tip REGULAT sau NEREGULAT si nici lungimea medie multilunara, in aceste conditii NU se poate oferi un raspuns intrebarii tale. Doar daca vei prezenta datele strict necesare de a fi cunoscute, in acel caz se va putea formula un raspuns catusi de cat corect. Multa sanatate!

| Kittlinealiss explică (pentru corbulalbrosu):

Am întreținut relații sexuale pe 12, 13, 16, 17 și 20 septembrie. In luna august mi-a venit ciclul pe 27 deci luna aceasta ar fi trebuit să îmi vină pe 22... Dar nici până în momentul de față nu mi-a venit. Sunt foarte speriata. Există posibilitatea unei sarcini?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kittlinealiss):

Noi credea m ca esti virgină, cînd colo ai facut sex in draci.Da esti gravidă. Ce varsta ai?

| Kittlinealiss explică (pentru CristiDinBucuresti):

18 am. Daca eram virgina, nu mă mai speriam, e logic.

| ywar a răspuns (pentru Kittlinealiss):

Ooooh, ceva meserias. Sex in timpul saptamanii. In weekend pauza. Esti pe felie din cate observ. L-ai pus pe ala care ti-a bagat-o pana la prasele sa-si puna saculetul pe capsor?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kittlinealiss):

Kittlinealiss Astăzi, 6:09 am
Pai
In decembrie mi-a venit ciclul pe 2, in ianuarie pe 3, in februarie pe 23, in martie pe 27, in aprilie pe 19, in mai pe 14, in iunie pe 9, in iulie pe 7, in august pe 27, iar în septembrie nu mi-a venit...
02.12 - 02.01 = 32 zile; Ovulatia in 20.12 (19-a zi a ciclului); Perioada fertila 16-21 Decembrie
In luna Ianuarie nu s-a mai produs inca o menstruatie spre sfarsitul lunii?
03.01 - 22.02 = 51 zile; Ovulatia in 09.02 = 38-a zi a ciclului; Perioada fertila 05 - 10 Februarie
23.02 - 26.03 = 32 zile; Ovulatia in 13.03 (19-a zi a ciclului); Perioada fertila 09 - 14 Martie
27.03 - 18.04 = 23 zile; Ovulatia in 05.04 (9-a zi a ciclului); Perioada fertila 01 - 06 Aprilie
19.04 - 13.05 = 25 zile; Ovulatia in 30.04 (12-a zi a ciclului); Perioada fertila 26 - 01 Apr/Mai
14.05 - 08.06 = 26 zile; Ovulatia in 26.05 (13-a zi a ciclului); Perioada fertila 22 - 26 Mai
09.06 - 06.07 = 28 zile; Ovulatia in 23.06 (15-a zi a ciclului); Perioada fertila 19 - 24 Iunie,
07.07 - 26.08 = 51 zile; Ovulatia in 13.08 (37-a zi a ciclului); Perioada fertila 09 -14 August
Spre sfarsitul lunii Iulie/inceputul lunii August NU a mai fost o menstruatie?
27.08 - 26.09 = 31 zile pana acum. Fiindca ciclul NU este terminat se poate sti daca si cand a fost sau NU ovulatia
Pe baza calculelor a rezultat ca ciclul menstrual este intr-o destul/foarte mare masura DEREGLAT/NEREGULAT fiindca lungimea ultimelor 9 cicluri au fost de
32, 51?, 32, 23, 25, 26, 28, 51?, si deja 31 de zile actualul ciclu
Intro astfel de situatie este cu totul IMPOSIBIL de stabilit care va fi lungimea ca numar de zile a actualului ciclu menstrual si cu atat mai putin data la care va porni viitoarea menstruatie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara disfunctionalitati si ca urmare apare posibilitate ca in organismul femeii sa poata sa se produca uneori dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor acele dereglari hormonale provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel chiar si un ciclu mentrual REGULAT uneori pentru scurt timp poate sa devina NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca neinceperea menstruatiei in urma cu 4 zile fata de data calculata, este urmarea dereglarilor hormonale produse in acest ciclu. Durata abaterii ca lungime poate prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari mult mai mari chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si uneori chiar si de 2-3 luni fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Teoretic NU poti fi insarcinata fiindca rezultatul testului de sarcina efectuat a fost NEGATIV, insa va trebui sa fie repetata dupa ce intarzierea va depasi 7-8 zile, bineinteles numai in cazul in care nu va porni in urmaroarele zile menstruatia mult asteptata. Daca desfasurarea sangerarii menstruale va fi la fel ca si alta data in acel caz NU trebuie sa mai fii ingrijorati si nici testul nu trebuie repetat, dar ar fi bine/indicat sa se prezinte la un cabinet ginecologic pentru o consultatie amanuntita. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate e doar o simplă întârziere.

| Katie130 a răspuns:

Nu ai precizat daca ai intretinut relatii sexuale sau nu. Dereglarile hormonale pot duce la intarzierea ciclului menstrual, chiar la absenta acestuia intr-o luna. Nu e cazul sa te ingrijorezi daca nu ai avut relatie sexuala in ultima perioada.

| Maria222222 a răspuns:

Pai daca nu ai facut sex, este imposibil sa fi insarcinata. Cel mai probabil doar iti intarzie. Cel mai bine mergi la un ginecolog si iti poate spune exact daca ai vreo problema.