| Diana19072000 a întrebat:

Durerile de burta de la escapelle is asemanatoare cu cele de la ciclu?
Sau trebuie sa-mi vina ciclu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In urma folosirii pastilei contraceptive Escapelle in organism sunt introdusi niste HORMONI SINTETICI care sunt substante chimice asemanatoare sau identice cu HORMONII NATURALI care sunt produsi de glandele endocrine specializate. Imediat dupa ce ajung in corp, aceste substante interfereza cu actiunea hormonilor produsi de glandele endocrine ale organismului respectiv, cu scopul de a modifica comportamentul, ciclului menstrual reproductiv prin actiunea lor de blocare a activitatii OVARELOR si impiedicarea maturizarii si eliberarii OVULULUI. In concluzie se poate afirma ca hormonii conduc sau dirijeaza in diferite moduri intreaga activitate a organismelor vii. Altfel spus HORMONII din pastila Escapelle prin activitatea lor in corpul tau, in nici un caz NU pot provoca durerile de care amintesti. Durerile aparute reprezinta semne/simptome premenstruale care prevestesc iminenta producerii menstruatiei, care se va porni probabil in zilele imediat urmatoare. Multa sanatate!