| MihaiDan97 a întrebat:

E bine sa fi pesimist sau optimist?
Stiu ca toata lumea o sa zica ca nu este deloc bine,dar pentru cei care au parere pozitiva despre asta sa dori sa veniti va rog cu niste argumente si pentru cei ce vor alege optimismul la fel.
Eu sunt o persoana pesimista,nu pot gandi pozitiv mai deloc ceea ce m-a facut sa pun aceasta intrebare este faptul la mine in comuna are loc un balci si m-am dus cu prieteni mei,stand acolo am vazut foarte multe lume fericita copii,adulti,cupluri intr-un fel ma simteam si eu mult mai bine, mai ales cand vedeam fetele impreuna cu iubiti lor pareau foarte fericita si ma simteam relativ mai bine, dar in acel timp simteam o gelozie si o durere si tot nu intelegeam de ce nu pot fi ca ei.Sunt destul de convins ca sursa pesimismului meu este faptul ca nici unei fete nu i-a placut vreodata de mine, incerc in fiecare zi sa ma impaca cu ideea asta uneori reusesc.
Vreau raspunsuri serioase, fara glume si fara injuraturi si aluzii pentru ca aceste lucruri nu ajuta deloc.

5 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Realist și P U N C T.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa acorzi prea multe afirmati dar nici negatii. Eu zic da chiar si atunci cand e un nu. Daca e un lucru pe care il vreau, il pun in practica indiferent de ce ti-as spune.
In viata trebuie sa fii un optimist moderat, nu tot ce zboara se mananca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai eu sunt optimista cu notele mele de realitate dar tot gasesc ceva optimism si aia e. Ai calcat in *****? Nu-i nimic, motiv sa ii speli. Ceva de genu.
E mult mai simplu sa fi optimist pentru ca vezi ceva bun in orice. Daca esti pesimist iti blochezi mintea si incepi cu " daca o sa se intample aia ", "daca o saaa " si nu mai cauti rezolvari la probleme sau nu te impaci in nici un fel cu ideea, doar iti mananci energia inutil.

Si nici cu realismul asta nu ma prea impac, mi se pare moartea pasiunii uneori oamenii astia care vin sa-ti zica x consecinte, dar pana la urma tu cazi si te lovesti si te ridici nu ei.

| sayWhaaat a răspuns:

Nu exista o regula care spune ca e bine sa fii pesimist, optimist, sau realist.
Fiecare vede lumea prin ochii lui, fiecare o percepem in felul nostru.
Eu unul, sunt un optimist, vad mereu jumatatea plina a paharului, consider ca viata e scurta si trebuie sa o traiesc la maxim. Da, am momente de melancolie, de tristete, care dureaza si jumatate de an uneori, dar peste care trec si imi revin la un moment dat.

| ceaiuldetei a răspuns:

Te-ai gândit vreodată de ce niciunei fete nu i-a plăcut de tine?

Lasă gelozia și apucăturile astea, că nu sunt constructive.

Dacă vrei ceva constructiv, apucă-te și prinde încredere în tine.

Pesimismul și optimismul. E nevoie de ambele. Cum există frumosul și urâtul, tot așa există și cele expuse de tine. Nu e o tragedie. Îți trebuie mai mult curaj.

Trebuie să începi tu să faci ceva pentru tine. Dar dacă ești mulțumit doar să te uiți la fericirea altora... Atunci nu te mai plânge.

În viață trebuie să iei măsuri. Le pot lua alții pentru tine, dar nu cred că asta o să îți placă foarte tare.

Fiecare om greșește. Dar așa învață. Ai greșit o dată cu o fată și n-a mers? Asta este. Mai încerci o dată. S-a întâmplat și a doua oară? Atunci mai încerci o dată. Și faci așa, până îți iese.

Nu te lăsa doborât de primul refuz. Pentru că n-ai să poți înainta deloc.

Fruntea sus.