| Your5angel a întrebat:

Acum chiar am nevoie de ajutorul vostru! Doar rog deodata fara raspunsuri din astea: Du-te la psiholog deoarece nu am acum posibilitatea aceasta.Deci, Eram o fata bucuroasa de viata iar optimismul meu ii impresiona pe toti. In fiecare rau vedeam partea plina a paharului si imi incurajam mereu apropiatii cu sfaturi utile.Insa totul s-a schimbat de la o vreme. Vreau sa precizez ca eu sunt "alintata familiei" dar de la aparitia nepotelului micut Toata atentia acordata mie i-a fost acordata lui! Acum am devenit o fata pesimista, care plange in fiecare seara de la nimic si ii deranjeaza pe cei din jur.Cateodata am impresia ca nu exist, Vreau un prieten virtual cui sa imi impartasesc tot ce am pe suflet.Si apoi de multe ori imi spuneam ca familia ar fi mai fericita fara mine si ca eu creez doar cearta si discomfort! Ma inervez de la orice maruntis! Vreau din nou fata optimista din mine, dar nu o pot readuce pe pozitie! Va rog cat mai multe sfaturi care ma pot ajuta, Multumesc mult! Primeste fundita si vot cel ce ma va ajuta cel mai bine

Răspuns Câştigător
| diiiiiana4cka a răspuns:

Acum e o perioada dificila in viata ta,adolescenta nu e un lucru atit de usor de trecut, in aceasta perioada ai impresia ca nimeni nu are nevoie de tine, nimeni nu te apreciaza, nu te iubeste, de fapt toate astea reprezinta o naivitate copilareasca.Credema ca si eu am trecut prin asa ceva, nu e deloc usor sa treci peste asta.Insa trebuie sa stii ca tu esti importanta pentru parintii tai si ei te iubesc enorm,tot ce fac ei e pentru ca sa iti faca bine tie,trebuie sa discuti cu ei,sau cel putin cu mama sau chiar intr-o cearta zile ca,,nu esti importanta,si nu simti afectiunea lor'',poate o sa inteleaga,totul o sa se schimbe de la sine,dar sigur ca depinde si de tine,trebuie sa iti controlezi emotiile,straduiete sai uimesti cu ceva,zile cit de mult ii iubesti, si chiar daca a aparut fratele in calea ta.el e mic, merita mai multa atenite, cind erai tu mica la fel ai primit aceste lucruri, nu fi egoista.gindeste cit mai pozitiv si nu te mai supara pe ei.ei iti vor doar binele! SSper ca te-am ajutat.Succese:*tongue

13 răspunsuri:
| dydy21 a răspuns:

Ei bine. Cel mai probabil este doar o problema determinata de varsta ta. In primul rand trebuie sa te reasiguri ca parintii tai te iubesc la fel de mult ca mai inainte asa ca vorbeste cu ei. Explica-le prin ce treci ca sa treci peste gandul bolnav ca le-ar fi mai bine fara tine. In al doilea rand daca ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti trimite-mi un mesaj privat cu id-ul tau si iti promit ca putem discuta absolut orice. big hug
Succes si ai grija de tine :*

| venusdoom a răspuns:

Tocmai tu ai spus motivul comportamentului tau. E evident ca te deranjeaza lipsa de atentie sau diminuarea atentiei. Orice situatie noua e dificila.
Imi pare rau sa-ti spun, dar va trebui sa te obisnuiesti cu faptul ca acel nepotel e mic, nu poate face nimic de unul singur si toti vor ca totul sa fie ok. Asta s-a intamplat cand erai si tu un copil. Acum atentia se concentreaza asupta lui pentru ca e vital. Asstfel, el ti a luat locul, el e mezinul si el o sa fie rasfatat. Dar nu ai de ce sa gandesti negativ. Situatia de fata pare ca o maturizare fortata - daca se poate spune asathinking -.Va trebui sa te obisnuiesti sa imparti.
Incearca sa fi la fel cum erai, poate te implici si tu in cresterea nepotelului.
P.S... legat de prietenul virtual...eu as fi dispusa sa te ascultbig grin

| HeliosMetal a răspuns:

Mda.e grav. Pai in primul rand ai putea sa te implici si tu mai mult in aceste activitati, baga-te in seama prin fapte constructive, ajuta, nu indreptandu-si toata lumea atentia spre tine, nu trebui sa cazi in tepresie datorita necesitatilor tale de a fi deasupra altora. Dintr-o alta perspectiva ai putea lua aceasta ocazie ca pe un avantaj, iti ofera mai multa libertate, ar putea reprezenta un nou pas al maturitatii tale, dar cel mai important este sa ai prieteni aproape, chiar si 1 singur e suficient. Priveste lumea reala nu te lasa captata de tehnologie sau prieteni virtuali. Nu vreau sa tin morala Psihologica insa tot ce am spus este adevarat si te poate ajuta foarte mult. Totul este sa vrei. Iti urez noroc.

| WR104 a răspuns:

Esti doar o rasfatata care a dat de realitate.
Sper ca nu ai mai multe de 12 ani ca altfel e si mai rau, pana si username-ul tau imi da dreptate, "frumusica55".
Nu ai nevoie de un psiholog ci de un rost in viata, o pasiune, trebuie sa-ti doresti si tu ceva de la viata nu doar sa te alinte toata lumea, cauta sa faci ceva de care familia ta sa fie mandra de tine si sa iti arate mai multa atentie pe care sunt convins ca ti-o arata dar egoismul din tine specific copiilor te impiedica sa vezi de fapt ca lucrurile nu s-au schimbat chiar atat de mult si chiar daca ar fi asa asta e un lucru bun care te poate ajuta pe viitor.
Numai bine!

| risa13morgan a răspuns:

Si la mine a aparut un nepot si nu e asa rau eu eram tot alintata familieisi acum sunt miss invizibila. sfat incearca sa stai mai mult cu nepotu.o sa iti placa si o sa te obijnuesti cu gandul ca nu mai esti cea mai mica si rasfatata.pana la urma tot vine o vreme cand nu tebuie sa mai depindem de rasfaturile familiei. poare faza cu optimismul e din vina maturizari.(ps am citit multe carti de psihologie)

| Vix999 a răspuns:

Esti usor narcisista si ai impresia ca esti buricul pamantului.
Ai pretentia ca toata lumea sa se invarta in jurul tau si nu suporti sa nu primesti atentie. Esti mult prea rasfatata si usor instabila psihic.
Esti slaba ca si caracter si asta te va impinge la depresii. De aici poti fie rani pe altii, fie pe tine.
Sfatul meu e sa incetezi sa iti mai acorzi atata importanta, sa petreci mai mult timp cu prietenii si mai putin in casa (mai ales pe net unde dai de toti dezaxatii).
Inscrie-te la un sport, ajuta foarte foarte mult. Orice sport iti place tie (volei, inot, sala, dansuri etc). Activitatea fizica ajuta psihicul mai mult decat o armata de psihologiwinking
Singura trebuie sa iti dai forta si gandirea pozitiva de care duci lipsa pentru ca nu e responsabilitatea nimanui sa te faca pe tine fericitawinking

| Deliiiia a răspuns:

Sfatul oricarui psiholog ar fi sa comunici cu parintii tai pentru a rezolva problema. Dar nici eu nu as face asta. Incearca prin fapte sa-i faci pe parintii tai sa inteleaga ca nu te simti bine. Daca vrei iti dau pe privat id-ul meu sa mai vorbim; si eu trec printr-o situatie similara.

| duuh a răspuns:

*cough*Attentionwhore*cough*

| Your5angel explică:

Mi-ati dat raspunsuri utile, nu stiu pe cine sa declar castigator, iar de id-uri le voi cere la fiecare, am multe de comunicat!

| Your5angel explică:

Hobby-uri am foarte multe, invat la scoala muzicala acordeonul si vioara, merg la canto, ma ocup cu origami, fac yoga, ma ocup cu dansurile...Insa toate astea ma fac fericita doar pe o bucata de vreme...Imi lipseste atentia parintilor!

| Your5angel explică:

Multumesc de raspunsuri, acum chiar trebuie sa arunc moneda ca sa declar castigatorul...Am inteles ca trebuie sa ma maturizez si sa inteleg totul, intr-adevar am 12 ani si va multumesc ca m-ati readus la viata! Pot sa va declar pe toti psihologi happy dar si prieteni de care am visat mult timp!

| adrianaada a răspuns:

Ok...
de ce tiam spune sa te duci la psiholog?
chestia asta e o chestie normala si eu sunt foarte bucuroasa ziua iar noaptea cand ajung in patul meu imi pun perna pe fata si plang din rasputeri pana ma ia somnul
poate ca ai devenit asa din cauza nepotului tau... de la cea mai cea ai ajun la un nimic
te simti calcata in picioare si singura fara ca macar sa iti dai seama ce de multe ori ce se mai intampla
ei bine chestia asta trebui remediata
pur si simplu axeaza-te pe ceva nu sta singura fa tot posibilul sa iti faci un hobby
asa zic si eu oare cum ar fi fost daca eu nu as fii fost aici
toata lumea te crede invincibil te vede razand dar pur si simplu cateodata te saturi nu mai rezisti
cum tiam mai zis fa-ti un hobby
vorbeste cu cineva
daca vrei da-mi id tau de mes si vb acolo
oricum mult succes si crede-ma am tu un scop pe aici
si:,, people cry, not becaus they're weak. it's because they've been strong for too long''love struck my motto

| vizigoth9090 a răspuns:

In priuml rand nu ai de ce sa fii suparata pe nepot.Fiindca e mai mic e normal sa primeasca mai multa atentie, dar, cand o sa fie mai mare si el va fi suparat pe tine fiindca va vrea sa fie ca tine.Si cum esti alintata familiei, automat el e acum alintat si tu o persoana care cauta si ea alintat sau atentie.Concluzia:nu fi suparata si cauta o persoana care sa te asculte.