| catthshshshs a întrebat:

E normal sa existe pe peretii vaginului (in interior) o masa cu aspect branzos si culoare galbuie? Mentionez ca nu are un miros urat...

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e normal. E normal sa ai o secrteie redusa cantitativ, de consistenta si aspectul albusului de ou, nemirositoare, care nu se depune pe peretii vaginului si nu pateaza chilotul. Ceea ce descrii tu seamana cu o infectie cu Candida. Trebuie sa ajungi la ginecolog cat mai repede, astfel de infectii se trateaza foarte bine la debut si mult mai greu dupa ce se cronicizeaza.

Abh
| Abh a răspuns:

Secretia cu aspect branzos este caracteristica candidozei vaginale iar culoarea galbuie indica o infectie, asa ca ai o vaginita mixta.

| catthshshshs explică:

Mentionez ca sunt si mancarimi, viata sexuala am inceput-o (tot timpul m-am protejat)...si in unele perioade ale lunii se intampla sa existe aceasta masa... Ce sa fie oare? Candida?

| gingasull a răspuns:

Nu uita ca exista apa de toaleta, mai ai si tu grija de tine, igienizeaza-ti corpulwinking. Apa si sapunul NU a omorat pe nimeni!

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Te mananca? asa am si eu dar am mancarimi, http://www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/2527/print.html am ceva de genu :-

| eugem35 a răspuns:

Vai de mine ce greu ieste sa mergi la un specialist sa te ducu la doctor si tratamendul nu dureaza mult astfel de ciuperci pe care la cultivi si le cresti sunt periculoase se stabileste la nivelul larigelui si pot si tratate

| rebeka_3345 a răspuns:

Am avut si eu candida si vaginita. am fost la ginecolog si mi-a zis sa ma spal in zona doar cu o lingura de bicarbonat dizolvat intr-un litru de apa de 2 ori pe zi si sa folosesc un unguent: nidoflor. a mers

| troxanici a răspuns:

De unde stii ce ai pe peretii vaginului, te-ai uitat tu? happy glumeam. Ai vazut aceasta substanta pe organul genital al iubitului tau cand ai facut dragoste nu? E ceva normal, mai ales cand nu ai avut contact sexual fracvent. Eu asa cred.

| vdfer a răspuns:

Ati bagat teroare in fata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa mori...asta e!

| babyy_8783 a răspuns:

Si eu am chestia asta la o saptamana 2 inainte de menstruatie, ti se elimina ceva din organism nu e vb de infectie sau ceva de genul daca nu simti nimic ...doar ca la mine e albicioasa am fost la ginecolog cu chestia asta ca m-am speriat eram si virgina atunci cand am fost normal ca m-am speriat... daca incepe sa miroase, infectii, mancarimi foloseste niste pastile ce le introduci inauntru "bedantine"(compresse vaginalli lodopovidone)eu le-am luat de dincolo dar sunt si aici in alt ambalaj.

| crystyna17 a răspuns:

Du-te la ginetolog. ca ai o infectye du-te cat mai repede ca s-ar putea sa ai gonoreea.este o culoare galben verzuie si te ustura la urinare sa inteleg nu? du-te si trateazate daca vrei sa te faci bine