| 553737663 a întrebat:

E ok că la vârsta de 15 ani sa am penisul în erecție de 9 cm?

17 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU este deloc... OK.
Conform specialistilor in acest domeniu răspunsul catusi de cat corect la intrebarea ta poate fi urmatoarea :
'' Toată lumea stie ca de regula, corpul omenesc se dezvoltă pe perioada pubertății si ca atare reiese ca si organele sexuale se supun reguli fara nicio exceptoie. Imediat după ce se instalează această etapă a dezvoltarii la baieti, acestia constata ca încep să apară tot felul de modificări la nivelul corpului. Reprezentanții sexului tare, treptat vor începe să semene mai mult cu niște bărbați și mai puțin cu niște băieți. Mulți baieti încep să observe o aparitie timpurie a schimbărilor, între 10 -14 ani, însă depinde de fiecare persoană în parte, nu există o regulă bătută în cuie în acest caz. Prin urmare, totul depinde si este în funcție de vârsta la care se instalează pubertatea in cazul fiecaruia :
-- daca pubertatea este precoce si se instaleaza la varsta de 10 - 11 ani, atunci si dezvoltarea penisului se poate încheia mult mai devreme, adica pe la varsta de 15-16 ani
-- in schimb, atunci cand pubertatea este tardiva si se instaleaza pe la varsta de 13 -14 sau in unele cazuri si nu foarte rare, chiar mai tarziu, dupa varsta de 15 ani, in acele situatii dezvoltarea fizica fiind mult intarziata, bineinteles ca si cresterea penisului este influentata si afectata si dezvoltarea definitiva a penisului se termina dupa varsta de 18 ani, uneori chiar dupa 20 de ani.
Niciun băiat nu ar trebui să se simtă complexat dacă lucrurile stau altfel în cazul prietenilor lui. Deși specialiștii sustin/spun că în multe dintre cazuri penisul se oprește din dezvoltare în jurul vârstei de 16 ani, nu înseamnă că nu pot să mai apară modificări la nivelul lui și după aceea.
Un factor important care trebuie luat în considerare este cel de natură genetică. Dacă tatăl și bunicii sunt dotați din acest punct de vedere, este evident că moștenirea își va intra în drepturi mai devreme ori mai târziu.
Multa sanatate!
https://unica.md/......e-penisul/

| Emilian65 a răspuns:

Nu este ok. La 15 ani ai tai, ar trebui sa ai penisul minim de 15 cm.

| Celcestietot a răspuns:

De ce nu ar fi ok? Nimeni nu stie sa argumenteze, stai linistit.

| Sofer a răspuns:

Cam micuț. Dacă îți mai creste 4 5 cm. Ii ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam mic dar creste

| Anonima163333 a răspuns:

Este cam mic, dar creste pana la 18-19 ani, in cele mai bune cazuri pana la 20.Desi se zice ca (,)cresterea cucului se opreste in jurul varstei de 16 ani, daca ai inceput sa te dezvolti mai tarziu, adica de la 14 ani, posibil sa creasca mai mult.
Marimea lui, de asemenea, e si genetica. Vorbeste cu tatal tau despre asta.

| PsyhoChild a răspuns:

E cam mic. Oricum mai crește în lungime până la 18-20 de ani

| Andresso a răspuns:

E ok.
Eu il am de 14.5 cm acum la 22 de ani(in erectie).

| doctorandus a răspuns (pentru Andresso):

Pe 31 decembrie 2019 nu implinisei inca 21 ani. Cum se explica?

| 553737663 explică (pentru doctorandus):

Nu am pus datele mele personale

| Andresso a răspuns (pentru doctorandus):

? Nu inteleg intrebarea?
21 de ani aveam inca din martie 2019

| doctorandus a răspuns (pentru Andresso):

Pe 31 decembrie 2019 spuneai altceva...

"Deja am aproape 21 ani si inca nu... din pacate" -- asta spuneai atunci.

| Cineva797406016386 a răspuns:

Nu e prea ok, la vârsta ta trebuia să ai un penis de 13-14-15 cm, dar nu îți face griji căci până la 20 de ani nu se va opri din creștere. Sănătate în continuare

| Michaeel a răspuns (pentru Cineva797406016386):

Hopa,exageram.Media romanului la lungimea penisului este de 12 cm.Pentru el e numai bine la varsta lui.

| Duduchi a răspuns:

E mic. Eu am 14 ani și îl am de 15 cm. Dar asta e mărimea medie corecta la vârsta mea, din cate am citit eu. Dar îți crește și ție mai devreme sau mai târziu.

| FabianFabian10 a răspuns:

Boss băgate pe laba eu la 13 ani il am de 16cm

| amsndndjakam a răspuns:

Nu