| anonim_4396 a întrebat:

E ok dacă eu care mă consider o persoană credincioasă și sunt oficial creștin-ortodoxă, să am fantezii erotice cu un preot satanist fie el și personaj de film?
big grin

Răspuns Câştigător
| Anelise128 a răspuns:

Nu e ok, este chiar foarte gresit! Satan nu e divinitate, este un inger cazut! Toti care il aleg pe el, traiesc cum vor si nu asculta de Dumnezeu si poruncile Lui, vor ajunge in iad. Este o realitate, indiferent ca mai este acceptata acum de societate sau nu.
Nu putem vorbi despre ce e pacat si ce nu este cand nu cunoastem biblia, nu putem lua parerile noastre si sa le trecem drept parerile lui Dumnezeu! Cine vrea sa isi scape sufletul sa asculte ce spune Dumnezeu in biblie si sa faca, nu ce spune lumea. Lumea de mult nu mai cunoaste pe Dumnezeu!

25 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca te consideri o persoana credincioasa e ok sa fii ispitita de tot felul de ganduri dar nu e ok sa alegi sa te balacesti in ele, cere sangele mantuitorului Hristoa ca sa iti curateasca minte de aceste fantezii si alege sa meditezi la fantezii pozitive, roga=te lui Dumnezeu pentru viitorul tau sot, sa te ajute sa devii o peroana mai asemanatoare in caracter cu Mantuitorul Hristos.

| Simpatic a răspuns:

Putina lume nu stie insa ca biserica satanista inventata prin 1966 daca imi aduc aminte bine nu este decat o practica oculta in viziunea lor si nimic mai mult, nu se sacrifica animale sau oameni, asa cum au facut unii drogati care se autointitulau satanisti neavand nicio legatura cu nimic (am vazut niste documentare cu asemenea specimene), deci pe langa aia si satanistii sunt pasnici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E foarte ok. Satan e partea întunecată a divinității.

| Anelise128 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e ok, este chiar foarte gresit! Satan nu e divinitate, este un inger cazut! Toti care il aleg pe el, traiesc cum vor si nu asculta de Dumnezeu si poruncile Lui, vor ajunge in iad. Este o realitate, indiferent ca mai este acceptata acum de societate sau nu.
Nu putem vorbi despre ce e pacat si ce nu este cand nu cunoastem biblia, nu putem lua parerile noastre si sa le trecem drept parerile lui Dumnezeu! Cine vrea sa isi scape sufletul sa asculte ce spune Dumnezeu in biblie si sa faca, nu ce spune lumea. Lumea de mult nu mai cunoaste pe Dumnezeu!

| LoveSleep a răspuns:

Foarte ok, chiar recomandat.

| Apokales a răspuns:

Da, fanteziile sunt chiar sanatoase. Plus ca fanteziile nu sunt menite a fi indeplinite, unele sunt doar fantezii ce nu ti le-ai dori in realitate.

| Eireann a răspuns:

Fanteziile erotice nu trebuie interpretate chiar ad literam. De exemplu femeile care au fantezia unui viol isi doresc de fapt sa fie absolvite de responsabilitate si sa fie dorite la nivel visceral.
Tu esti probabil esti atrasa de mister si de autoritate.

| Invictusman a răspuns:

Nu e ok, și nu o sa găsești vreun părinte satanist decât în vise.
Fi și tu mai realista nu idealista.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Există preoți sataniști. Caută Anton LaVey.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ai posibilitatea sa îți îndeplinești aceasta fantezie "bolnava" și în realitate. big grin
Dar trebuie sa ai grija ca te ispiteste și te va face adepta ocultei lui te va poseda, dacă pui în practica aceasta dorința îți vei vinde sufletul efectiv fara doar și poate.
Asa ca sfatul meu prietenesc este dacă tot ai fantezii sa le pui în practica cu un om ok credincios ca tine și sa fie mai ortodoxe, sa nu te abați de la credință, doar ca gândești acești lucru deja ai păcătuit, trebuie sa scapi de gândurile astea necurate, asa încearcă satan sa își ispitească oamenii vulnerabili tentațiilor.

| SingleForOne a răspuns:

Să ai fantezii erotice e destul de ok, doar dacă ești măritată, și cu partenerul de viață.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce?
Poți argumenta, te rog.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O să tratez această întrebare cu seriozitate.
Pentru că Domnul Isus spune, parafrazând, că cine se uită la o femeie ca să o poftească a și făcut prostii cu ea în inima Lui. Cred că este valabil și pentru partea feminină. Este adevărat că pentru o persoană abstinentă mai ales, și nu numai, este ceva destul de greu de controlat, însă prin disciplină, prin rugăciune, post și mai ales prin puterea Lui Dumnezeu se poate sta deoparte de aceste lucruri. Este greu, dar la Dumnezeu toate sunt posibile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă te consideri o persoana credincioasa e o mare ispita sa ai de-a face in general cu persoane care si-au vandut sufletul diavolului.Pentru o placere trupeasca te corup si pe tine.Si față de astfel de persoane trebuie sa ai cel mult un sentiment de mila si adâncă compatimire pentru caderea in care sunt.Dar si frica, pentru ca suntem slabi si ne pot influenta.
Dar să te mai faci si slujitor direct al celui rău, e apogeul căderii.

| timidu89 a răspuns:

Parerea mea este ca NU e normal.

Răspuns utilizator avertizat
| blairelovesmusic a răspuns:

Este complet normal.

| AndreeaWTS a răspuns:

Clarifică un lucru.
Fanteziile tale erotice au ca subiect preotul satanist?
Sau personajul ăla în mantie și mască (care se întâmplă să fie un preot satanist, dar putea fi orice altceva).
Dacă ar fi un preot satanist în costum și fără mască și un membru KKK cu mantie și mască, încotro te-ar împinge fantezia ta erotică?

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Personajul în mantie roșie și mască aurie.
Mă atrage personalitatea lui intimidantă și autoritară din film dar și faptul că e liderul cultului cât și vestimentația.
Dacă ar fi purtat mantie neagră ca toți ceilalți din cult nu cred că m-ar mai fi atras la fel.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, cultul ar fi putut fi oricare altul, nu neapărat satanist.
Fantezia ta n-are legătură cu satanismul.
Ci doar cu personajul respectiv.
Din punctul ăsta de vedere nu intri în conflict cu partea religioasă.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaWTS):

Oricum, e foarte incitant. E exact opusul meu iar extremele (uneori) se atrag.

| Willis a răspuns:

Nu e chiar ortodox, dar ce pot face alții sau unii, dacă tu ai așa fantezii.
Nimic.

| Glenky a răspuns:

Nu toti preotii sunt Satanisi? Toti umbla dupa bani aproape si n ar ajuta pe cineva niciodata. Ai noroc

| Invictusman a răspuns (pentru Glenky):

Nu chiar toți man.
Am fost odata la un duhovnic și am vrut sa ii dau 10 lei sau 20, și nu o acceptat, am rămas șocat de acest gest sincer, atata bunătate radia în jurul lui ca și depresia mea ieșită din comun palea, de când o început sa rostească primul cuvânt depresia mea s-o ameliorat, vorbea asa calm și frumos de nu ai mai văzut asa ceva, nu sunt toți la fel.
Unul mi-o dat cel mai penal sfat când i-am spus de depresie și mi-o luat și banii deci sunt și mici excepții big grin

| selos a răspuns:

Diavolul te poseda chiar acum. spovedeste-te unui preot si spala-te de un asemenea pacat