| aaar a întrebat:

Sal,

Cunosc pe cineva care a fost botezat acasa, din cauza ca era prea mare sa (a fost infiat la vreo 4 ani) mai fie dus la biserica ortodoxa. Persoana este considerata botezat oficial de catre preot daca botezul nu sa facut in biserica.

2 răspunsuri:
| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, in unele situatii botezul se poate savarsi si in afara Bisericii. Pa. Mie greu sa cred ca varsta pe care o avea a fost motivul pentru care a fost botezat acasa. Am vazut si cazuri in care cel botezat avea peste 20 de ani. (s-a convertit la religia ortodoxa).

| EUSIATIT a răspuns:

Consider ca.atit timp cit s a facut slujba de catre un preot ortodox. Da e ok.