| valentinpopescu a întrebat:

E ok daca pielea penisului nu se da mai in jos in timpul erectiei decat pana ce se "descopera" capul pentru ca e prea ingusta?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Intrebarea ta e ingrozitor de ambigua, ma in jos unde?

pielea penisului e normal sa se dea in jos doar cat sa descopere capul penisului in totalitate.

In stare flasca, pielea va ramane evident mai curand sub forma unor pliuri atunci cand decalotezi capul penisului.

In erectie ar fi normal ca din cauza excitatie pielea sa se intinda si sa nu mai existe acele pliuri, ceea ce e si normal din moment ce penisul s-a marit in lungime.

De asemenea in erectie o data cu extinderea preputului e normal sa se intinda si pielita care il leaga pe acesta de capul penisului, aceasta pielita fiind mai evidenta la unele persoane si aproape invisibila la altele, existand multiple anatomii.

Sper ca te-am lamurit si m-am exprimat cat mai bine tongue

2 răspunsuri:
| ItsMyTime a răspuns:

Salut, da e in regula, dar asta demonstreaza ca te-ai masturbat destul de mult, nu e asa? Sper ca te-am ajutat, bafta pa!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU prea este normal!

Dacă glandul penisului NU se poate decalota când penisul este erect, e posibil să ai FIMOZĂ.

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.