| Freadom71 a întrebat:

La mine ata penisului e scurta iar in timpul erectiei capul penisului este tras in jos, credeti ca e ceva grav?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect in astfel de cazuri/situatii se poate formula prin cuvantul : depinde de cat de scurt este frenul penian. Aceasta afectiune a penisului denumita medical ca fren penian scurt (''frenulum breve'') reprezinta o boala destul de neplacuta mai ales dupa ce tanarul isi incepe viata sexuala.
Frenul scurt al penisului este considerat un defect pur si simplu congenital, care exista chiar din momentul nasterii baiatului, insa devine evidenta mai ales in timpul pubertatii/adolescentei sale cand incepe sa-si decaloteze penisul. Fiindca pana la varsta pubertatii penisul baietilor intra mai rar in erectie, dar si din cauza ca nu are viata sexuala, boala fren scurt nu-l deranjeaza si nici nu-i afecteaza sanatatea. Dar/insa, dupa ce isi incepe viata sexuala, aceasta deformare anatomica nu permite ca glandul penian sa stea in pozitia sa normala : indreptata inspre inainte, ci va ''obliga'' glandul sa intre in pozitia in care varful glandului este indreptat inspre in jos, ''pozitia ciocului de barza'' ceea ce provoaca/cauzeaza disconfort si/sau durere in timpul actului sexual.
Tratamentul boli numite fren penian scurt, se efectueaza doar prin metoda chirurgicala. Metoda cea mai fiabila si des folosita in majoritatea cazurilor este interventia chirurgicala denumita frenuloplastie, care se efectueaza sub anestezie locala, fiindca implica sectionarea frenulul penian si a vasului de sange care trece prin acea teaca si pe urma necesita procedeul de ligaturare (cauterizare) a vaselor de sange.
https://syromed.ro/......unctional/
Multa sanatate!

| seth2016 a răspuns:

Diagnosticul il pune medicul urolog si iti va spune ce e de facut in functie de severitate. Tratamente exista, inclusiv cel chirurgical.

| gamiOS a răspuns:

Taie ața penisului cu unghiera și nu o să mai ai probleme, eu așa am procedat?