| IamGIPSY a întrebat:

E pacat sa faci dragoste/sex maine? Stiu ca e Sfantul IIie. Si nu stiu daca e vreun pacat daca faci cand e sarbatoare.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă vorbim de calendarul creştin-ortodox, mâine este zi de POST, deci, conform dogmaticii ( şi tradiţiei populare ) ESTE PĂCAT să faci sex ( în zi de post )!

Deci, vorbim strict din punct de vedere religios!

Dacă e zi de sărbătoare FĂRĂ post, NU e păcat să faci sex - dar NU e cazul zilei de mâine!

Iar în cazul zilelor de sărbătoare ( fără post ) NU se face sex cât timp este slujbă la biserică ( dimineaţa de la 8-13 şi seara la vecernie )!

| rousz a răspuns:

Hey! acum daca stai sa ti cont de toate zilele acestea marete, mai faci tu dragoste din paste-n anwinkingwinkingwinking acestea-s poveste superstitii, aberatii parerea meawinking

| Mirela77 a răspuns:

Important este ce simti tu! Daca te preocupa acest aspect inseamna ca religia este importanta pentru tine.Mai bine discuta cu un preot.In zilele noastre sunt mai deschisi la discutii de acest tip fara sa te ameninte cu iadul.

| ellenuk a răspuns:

happy nu te poti abtine o zi?

| DeatHPupp3t a răspuns:

Pai...nu cred avand in vedere ca unii o fac in zilele de Paste sau de Craciun. desi eu spun mai bine sa nu faci/faceti. sau daca vreti neaparat intrebati un preothappy

| Possible a răspuns:

Si eu daca am facut-o prima oara de Craciun sunt cea mai mare pacatoasa?

| subcarpatii a răspuns:

Orce relati sexuale in afara casatoriei se considera un pacat mai ales in zilele de post.Acest pacat se numeste pacatul CURVIEI.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pacate/curvia.htm

| Paul321 a răspuns:

Nu! faceti ma maine sex ca va trazneste Sf.Ilie laughing)