| HG_Alexandra_2000 a întrebat:

E posibil ca din cauza raceli vaginale sa nu pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiunile de natura vaginala cum ar fi infectiile fungice, bacteriene, parazitare sau HPV si herpes genital, etc. si nici cistita (raceala) nu afecteaza fertilitatea decat in cazuri cu totul exceptionale in care in urma cronicizari sa apara infertilitatea. In consecinta raspunsul este categoric NU, iar cauza reala poate fi de alta natura, sa fie provocata de afectiuni ovariene, uterine, hormonale. Medicul ginecolog este persoana care iti poate oferi raspunsul corect si autorizat. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce-i aia raceala vaginala? Asa ceva nu exista!
Bolile vaginale sunt produse de infectii bacteriene, parazitare sau virusi, luate prin contact sexual neprotejat sau prin maini murdare introduse acolo.
Fertilitatea ta poate fii afectata doar daca ai boli grave care ti-au afectat coliul uterin, ovarele si tropele.

| mihai69 a răspuns:

Nu există nicio boală cu această denumire. Dar e adevărat că unele afecțiuni genitale netratate pot duce la sterilitate, cel puțin temporară.

| Alicezzz a răspuns:

Nu! Si plus ca as fi curioasa cam cum traduci tu "raceala vaginala"? Vorbesti de sarcina si tu nu stii sa te exprimi!

| Ilye20 a răspuns:

NU